Instytut CERN

Opis

Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Szwajcarii, z pewnością świetną okazją na przekonanie się o tym będzie nasza wycieczka do CERN. Nasza propozycja to nie tylko odwiedziny w miejscu, gdzie znajduje się wielki zderzacz hadronów. Z nami przekonasz się, co warto zobaczyć w Genewie, która śmiało mogłaby pretendować do miana stolicy wolności i pokoju. To tu siedzibę ma m.in. ONZ, Międzynarodowy Czerwony Krzyż. Genewa to także najwyższa fontanna w Europie, zegarki produkowane przez słynnego Polaka Antoniego Patka, to reformacja Jana Kalwina, miejsce zabójstwa księżniczki Sisi, a także fondue czy czekolada. Nasza wycieczka do Szwajcarii pozwoli odkryć uroki szwajcarskich i francuskich miast, włącznie z słynnym zimowym kurortem Chamonix-Mont-Blanc gdzie będziesz miał okazję podziwiać przepiękne, alpejskie widoki. Główną atrakcją jest jednak wizyta w Instytucie CERN.

 

CERN - wielki zderzacz hadronów

Instytut CERN już od ponad 60 lat bada powstanie wszechświata. To właśnie w tym miejscu, 100 metrów pod ziemią znajduje się jeden z największych akceleratorów na świecie – Wielki Zderzacz Hadronów. Urządzenie o obwodzie 27 kilometrów rozciąga się na terytorium Szwajcarii i Francji, między Alpami a Górami Jura i jest uważana za największą maszynę na świecie. Instytut Badań Jądrowych w Genewie jest miejscem skupiającym naukowców z całego świata, w tym także z Polski. Na różnych stanowiskach pracuje tam ponad 3000 naukowców i inżynierów a kolejne 6500 przyjeżdża tam regularnie prowadzić przeróżne badania. To w CERN-ie powstały strony www oraz wiele nowoczesnych sposobów leczenia np. nowotworów. Jednak głównym celem jest poszukiwanie cząstek elementarnych, które pozwolą zrozumieć nam jak powstał wszechświat.

Mapa

Program

Dzień 1

Spotkanie z pilotem, wyjazd z Polski w godzinach popołudniowych, nocny przejazd przez Niemcy do Szwajcarii.

Dzień 2

Przyjazd do Szwajcarii w godzinach porannych, atrakcja do wyboru:

  1. Przyjazd do miejscowości Winterthur, zwiedzanie Szwajcarskiego Centrum Nauki Technorama.
  2. Przyjazd do Lozanny, zwiedzanie najpiękniejszego miasta Szwajcarii: Most Kapliczny, Wieża Ciśnień, Most Młyński, Ratusz, Pałac Rycerski, Baszta Zegarowa, Kościół Św. Leodegara i Kościół Jezuitów, Kościół Franciszkanów.
  3. Przyjazd do Zurychu, zwiedzanie: ulica Bahnhoffstrasse, Wzgórze Lindenhof, Kościoły Fraumunster i Grossmunster, Kościół św. Piotra.

W godzinach popołudniowych ciąg dalszy przejazdu w kierunku Genewy. Obiadokolacja, zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

Dzień 3

Śniadanie, przejazd do Instytutu CERN, wizyta w Instytucie: wykład wprowadzający, wystawa Microcosm, zwiedzanie jednego lub dwóch terenów eksperymentalnych (dostępnych w dniu wizyty) spośród: ATLAS, LEIR, PS, Data Center, SM18. W godzinach popołudniowych przejazd do Genewy, spacer po mieście: Mur Reformatorów, Maison Tavel, Arsenał, Hotel de Ville, Katedra św. Piotra, Audytorium Kalwina, Ogród Angielski z pomnikiem przyłączenia Genewy do Konfederacji Szwajcarskiej, zegarem kwiatowym oraz widokiem na jezioro Genewskie i fontannę Jet d’eau, czas wolny. Następnie przejazd na obiadokolację, powrót do hotelu, nocleg.

Dzień 4

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, atrakcja do wyboru:

  1. Przejazd do miejscowości Chamonix-Mont-Blanc, wjazd kolejką na szczyt Aiguille du Midi, podziwianie panoramy Masywu Mont Blanc lub wjazd kolejką na szczyt Montenvers, podziwianie panoramy największego francuskiego lodowca – Mer de Glace z możliwością wejścia do groty wydrążonej w lodowcu.
  2. Przejazd do Lozanny, zwiedzanie Muzeum Olimpijskiego. Następnie rejs po jeziorze Genewskim z Lozanny do Vevey lub Montreux.
  3. Przejazd do miejscowości Broc, zwiedzanie fabryki czekolady Maison Cailler połączone z degustacją szwajcarskich pralin. Następnie przejazd do Berna, spacer po zabytkowym centrum miasta wpisanym na Listę UNESCO: niedźwiedzie jamy, zabytkowe fontanny, Katedra Św. Wincentego, Dom Einsteina.

W godzinach popołudniowych wyjazd w drogę powrotną do Polski, na trasie obiadokolacja. Nocny przejazd przez Niemcy.

Dzień 5

Przejazd przez Niemcy. Powrót do kraju w godzinach południowych.

Uwagi

Istnieje możliwość modyfikacji programu. Cena skalkulowana dla grupy 45 uczniów + 3 opiekunów bezpłatnie.

Chcesz odwiedzić CERN, ale nie masz zorganizowanej grupy? Dołącz do naszej grupy tutaj

Zobacz Więcej informacji o CERNie

Koszt wyjazdu

CENA/OS: od 1450 zł
zapytaj 

Cena zawiera: transport autokarem na trasie wycieczki, zakwaterowanie - 2 noclegi w hotelu*** w pokojach 2-3-osobowych, wyżywienie: 2 śniadania, realizacja programu wyjazdu wraz z niezbędnymi rezerwacjami oraz opieką pilota, ubezpieczenie NNW, KL, choroby przewlekłe, bagaż, obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy, podatek vat.

Cena nie zawiera: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, 3 obiadokolacji, usług przewodników lokalnych, opłat drogowych i parkingowych. Łącznie: 160 EUR.

Terminy

Wycieczkę jesteśmy w stanie zorganizować w wybranym przez Państwa terminie oraz dla dowolnej ilości uczestników. Termin wizyty w CERN możemy rezerwować z 9-miesięcznym wyprzedzeniem. W powyższym formularzu (zapytaj) prosimy wpisać oprócz danych kontaktowych takie informacje jak: ilość uczniów i opiekunów, miejsce wyjazdu, proponowany termin wycieczki.

Galeria zdjęć

FAQ

1. Czy do Szwajcarii potrzebny jest paszport?
Szwajcaria, mimo że nie jest członkiem Unii Europejskiej, ułatwiła przekraczanie swoich granic obywatelom UE, przystępując do Strefy Schengen. Dzięki temu możemy wjechać na terytorium Szwajcarii na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Dokument musi być ważny jeszcze przez minimum 3 miesiące od daty powrotu z wycieczki. Posiadanie ważnego dokumentu tożsamości jest niezbędnym warunkiem udziału w wyjeździe.

2. Czy mogę zabrać ze sobą dziecko?
W wycieczce mogą wziąć udział osoby niepełnoletnie, jednak ze względu na tematykę podejmowaną podczas wizyty w Instytucie CERN rekomendowane jest, by w wizycie wzięła udział młodzież, która ukończyła 13 lat.

3. W jakim języku odbywa się wizyta w Instytucie CERN?
Przy każdorazowym zgłoszeniu wizyty w Instytucie wybieramy główny język wizyty – polski oraz język pomocniczy – angielski. Język wizyty zależy od dostępności pracowników w danym dniu, którzy oprowadzają grupy nieodpłatnie w swoich godzinach pracy. Dlatego nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że każda część wizyty odbędzie w całości w języku polskim. Z naszego wieloletniego doświadczenia z wizytami w Instytucie możemy powiedzieć, że zawsze pierwsza część wizyty w Instytucie w formie wykładu wprowadzającego odbywa się w języku polskim. W przypadku pozostałych wizyt w laboratoriach, gdzie często dzielimy się na mniejsze grupy, zazwyczaj do dyspozycji mamy przynajmniej jednego polskojęzycznego pracownika Instytutu. Staramy się wówczas podzielić grupę tak, aby każdy zainteresowany bez względu na znajomość języka wyciągnął z wizyty w CERN jak najwięcej.

4. Ile czasu spędzimy w instytucie?
Standardowa wizyta składa się zazwyczaj z dwóch lub trzech części. Pierwsza z nich to zawsze wykład wprowadzający, następnie zwiedzamy jedno lub dwa laboratoria, w zależności od ich dostępności w danym dniu. Zwiedzanie z przewodnikami trwa około 3 godzin. W Instytucie zostajemy jednak dłużej, aby skorzystać z ogólnodostępnych wystaw – Microcosm oraz Globe. Zapewniamy również możliwość skorzystania z lunchu  w stołówce Instytutu. Łączny czas spędzony w Instytucie to około 5-6 godzin.

5. Czy podczas zwiedzania Instytutu CERN zjedziemy na dół i zobaczymy Wielki Zderzacz Hadronów?
Możliwość zjechania do podziemi Instytutu uwarunkowana jest dostępnością podziemnych laboratoriów oraz harmonogramem działania samego Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC). W przypadku działania LHC wizyty pod ziemią są zabronione. W momencie przerw w działaniu zderzacza szansa na zjechanie na dół jest większa, jednak sam Wielki Zderzacz Hadronów nie jest dostępny dla zwiedzających. W takich przypadkach jest jednak możliwość zobaczenia innych podziemnych instalacji jak CMS czy Atlas, zdarza się to jednak bardzo rzadko. Niestety na zorganizowanie podziemnej wizyty mamy niewielki wpływ, zawsze ostateczna decyzja o programie wizyty podejmowana jest przez Instytut CERN, o jego kształcie zazwyczaj dowiadujemy się w dniu przyjazdu, lub dzień przed.

6. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania zdrowotne?
Niektóre laboratoria w Instytucie nie są dostępne dla osób z ograniczoną mobilnością, rozrusznikami serca, implantami medycznymi, oraz dla kobiet w ciąży. W przypadku wystąpienia któregoś z przeciwwskazań prosimy o informację najszybciej, jak tylko jest to możliwe, organizatorzy wizyty w Instytucie dołożą wszelkich starań, by wizyta była dostępna dla wszystkich uczestników, uwzględniając powyższe przeciwwskazania.

7. Jaką walutę zabrać na wyjazd?
Walutą obowiązującą w Szwajcarii jest frank szwajcarski (CHF). Sporo czasu podczas wyjazdu spędzamy jednak we Francji, gdzie odbywa się zakwaterowanie, wyżywienie czy zakupy przed wyjazdem w drogę powrotną – w tym kraju obowiązującą walutą jest Euro. W Szwajcarii jest też możliwość płatności w Euro, płacić można jednak tylko banknotami, a ewentualna reszta wydana zostanie we frankach szwajcarskich. Często też cena w euro i frankach przeliczana jest 1:1 mimo różnic w kursie, dlatego aby nie tracić pieniędzy na różnicach kursu, najlepiej jest zabrać ze sobą obie waluty, lub kartę płatniczą. Podczas wycieczki zbieramy też określoną kwotę w ramach biletów wstępu. Pieniądze zbierane są przez pilota wycieczki w gotówce i określonej wcześniej walucie i kwocie przy rezerwacji grupowej. Samodzielne opłacanie biletów wstępu gotówką czy kartą może się wiązać z ich wyższą ceną w taryfie indywidualnej, dlatego prosimy o przygotowanie odpowiedniej kwoty, o wysokości której poinformujemy z wyprzedzeniem.

8. Jaka jest pogoda w Szwajcarii?
Szwajcaria kojarzy nam się głównie z widokiem ośnieżonych, alpejskich szczytów. Wiosną i jesienią temperatury są tutaj jednak nieco wyższe niż w tym samym czasie w Polsce. Jednym z punktów programu jest jednak wjazd kolejką na szczyt Aiguille du Midi, gdzie nawet w ciepłych miesiącach leży śnieg, a temperatury rzadko przekraczają kilka stopni stopni celcjusza, dlatego na wycieczkę warto zabrać ze sobą ciepłą odzież, a prognozę pogody sprawdzić przed wyjazdem w dostępnych serwisach pogodowych.

9. Jak mogę zapisać się na wycieczkę?
Najlepszym sposobem jest wypełnienie formularza zapisu na naszej stronie. Po jego wypełnieniu na wskazany w formularzu adres mailowy otrzymasz informację, jakie dane potrzebujemy do zapisu na wycieczkę. Po otrzymaniu Twoich danych przygotowujemy i przesyłamy do Ciebie umowę na wyjazd. Twoim zadaniem jest jej podpisanie i odesłanie, a następnie wpłacanie kwot określonych w umowie. Więcej szczegółów związanych z terminami i warunkami płatności a także ewentualnymi zwrotami kosztów można znaleźć tutaj.

10. Czy mogę zorganizować wycieczkę do Instytutu CERN dla swojej szkoły lub współpracowników?
Oczywiście, każdego roku organizujemy wizyty dla szkół, stowarzyszeń, uczelni czy zakładów pracy. W takiej sytuacji przedstawiamy kilka wariantów programu wycieczki, a także proponujemy możliwości wydłużenia pobytu w samej Szwajcarii w zależności od budżetu, potrzeb i zainteresowania grupy. W przypadku zainteresowania wyjazdem dla grupy zorganizowanej zapraszamy do kontaktu najszybciej jak to możliwe. Wizyty w Instytucie możemy rezerwować już z 9-miesięcznym wyprzedzeniem. Z naszego doświadczenia zainteresowanie nimi jest ogromne, zwłaszcza w miesiącach wiosennych i jesiennych. Dlatego w przypadku chęci zorganizowania wycieczki prosimy o wcześniejszy kontakt z naszym biurem, aby udało nam się zorganizować wyjazd w odpowiednim terminie.