Karkonosze

Opis

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów, znajdujące się na pograniczu Polski i Czech. Jego najwyższym szczytem jest osiągająca 1603 m n.p.m. Śnieżka – będąca najwyższym szczytem zarówno Czech, jak i Dolnego Śląska. Karkonosze, jak i leżąca u jej podnóża Kotlina Jeleniogórska to doskonałe miejsce na spędzenie czasu, bez względu na pogodę. Podczas naszej wycieczki w Karkonosze odkryjemy razem z Wami najpiękniejsze miejsca w regionie. Po drodze odwiedzimy Rudawy Janowickie, słynące z przepięknych kolorowych jeziorek, powstałych w wyrobiskach dawnych kopalń. Zdobędziemy szczyt Sokolika, z którego po raz pierwszy zobaczymy fenomenalną panoramę kotliny Jeleniogórskiej a także przy dobrej pogodzie – Śnieżkę, którą zdobędziemy następnego dnia. Oprócz Karpacza odwiedzimy też Szklarską Porębę, gdzie udamy się do wodospadu Kamieńczyka - najwyższego w Polskich Sudetach. W Karkonoszach wspaniałych widoków i wrażeń z pewnością nie zabraknie!

 

Program

Dzień 1

Na trasie w kierunku Karkonoszy zatrzymamy się najpierw paśmie górskim Rudaw Janowickich. Jedną z największych atrakcji tego regionu są Kolorowe Jeziorka. Położone w okolicy miejscowości Wieściszowice niewielkie zbiorniki wodne są pozostałością po dawnej niemieckiej działalności górniczej na tym obszarze. Mają one różne barwy, w tym purpurową, ze względu na zawarte w skałach związki żelaza, czy błękitną, świadczącą o obecności związków miedzi. Następnie udamy się do miejscowości Trzcińsko, skąd wyruszymy na szczyt Sokolika – drugiego pod względem wysokości szczytu Rudaw Janowickich. Na szczycie znajduje się platforma widokowa, z której podziwiać można panoramę okolicy. W drodze powrotnej dla chwili wytchnienia zatrzymamy się przy schronisku Szwajcarka. Po wizycie w Rudawach Janowickich udamy się w kierunku Karpacza, który będzie miejscem naszego noclegu. W godzinach wieczornych obiadokolacja i nocleg.

Dzień 2

Po śniadaniu pod opieką sudeckiego przewodnika wyruszymy na najwyższy szczyt łańcucha górskiego Sudetów – Śnieżkę (1603 m n.p.m.). W zależności od wytrwałości grupy oraz warunków atmosferycznych, szczyt zdobędziemy pieszo z Karpacza lub wjeżdżając kolejką na pobliską Kopę (1377 m n.p.m.). Po zdobyciu szczytu chwila odpoczynku w schronisku Dom Śląski oraz powrót do Karpacza. Po powrocie odwiedzimy Kościół Wang, pochodzący z XII wieku, który został tu przeniesiony w 1842 roku z norweskiej miejscowości Vang i uważany jest za najstarszy kościół drewniany na terenie Polski. Ostatnią atrakcją tego dnia będzie wizyta w Muzeum Karkonoskie Tajemnice, gdzie na podziemnej multimedialnej ekspozycji poznamy ciekawe historie karkonoskiej ziemi, związane z tutejszymi zielarzami, poszukiwaczami bogactw mineralnych, Walończykami czy Duchem Gór. Wieczorem powrót do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3

Po śniadaniu znów udamy się na szlak. Tym razem naszą bazą wypadową będzie Szklarska Poręba, skąd udamy się pod jeden z najpiękniejszych wodospadów regionu – Wodospad Kamieńczyka. Woda spada tu z wysokości 27 metrów, dzięki czemu wodospad jest najwyższym w polskiej części Sudetów. Po powrocie do Szklarskiej Poręby odwiedzimy Żelazny Tygiel Waloński, gdzie weźmiemy udział w warsztatach dawnych rzemiosł, podczas których w zależności od zainteresowań grupy dowiemy się nieco o ceramice, tkactwie, wikliniarstwie czy zdobnictwie. Ostatnim punktem tego dnia będzie wizyta w jednej z hut szkła funkcjonującej w regionie, w której będziemy świadkami procesu powstawania wyrobów ze szkła. W godzinach wieczornych wrócimy do miejsca zakwaterowania na obiadokolację i nocleg.

Dzień 4

Po śniadaniu i wykwaterowaniu udamy się do miejscowości Kowary, gdzie znajdowała się ściśle tajna kopalnia uranu. Dzięki wizycie w tym miejscu poznamy historię górnictwa w regionie Karkonoszy, związaną z wydobyciem minerałów, żelaza, srebra czy właśnie uranu. Druga atrakcja na trasie powrotnej zależeć będzie od zainteresowania grupy. Możemy zabrać Was do miasteczka Jawor, w którym znajduje się jeden z dwóch kościołów pokoju wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ten szachulcowy kościół ewangelicki wybudowany został w XVII wieku na mocy porozumień pokoju westfalskiego po wojnie trzydziestoletniej. Drugą opcją jest wizyta w trzecim co do wielkości zamku w Polsce - Zamku Książ usytuowanym w okolicach Wałbrzycha. Po zwiedzaniu udamy się w drogę powrotną do domu. W trasie zatrzymamy się na obiadokolację.

Uwagi

Program jest ramowy – kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Koszt wyjazdu

CENA/OS: od 1275 zł

zapytaj cena skalkulowana dla grupy 40 uczniów, 4 osoby opieki gratis

Cena zawiera: transport autokarem na trasie wycieczki, zakwaterowanie: 3 noclegi w pokojach 2/3-osobowych, wyżywienie: 3 śniadania, 4 obiadokolacje, opieka pilota-przewodnika, ubezpieczenie NNW, obowiązkowa składka na turystyczny fundusz gwarancyjny, opłaty drogowe, parkingi.

Cena nie zawiera: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów oraz warsztatów: ok 150 zł/osoby

Terminy

Program wycieczki stworzony został dla grup szkolnych. Jest to wstępna, ramowa propozycja, którą możemy dowolnie modyfikować w zależności od potrzeb i zainteresowań młodzieży. Wycieczkę jesteśmy w stanie zorganizować w wybranym przez Państwa terminie oraz dla dowolnej ilości uczestników. W powyższym formularzu prosimy wpisać oprócz danych kontaktowych takie informacje jak: ilość uczniów i opiekunów, miejsce wyjazdu, proponowany termin wycieczki.

Galeria zdjęć