Covidowe FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania w czasach pandemii

Pandemia Covid-19 to czas trudny dla nas wszystkich. Nam też wielokrotnie pokrzyżowała szyki, a wprowadzane znienacka obostrzenia w postaci zamknięcia granic czy konieczności odbywania kwarantanny, zmusiły do odwołania sporej części wycieczek w 2020 roku.

Sytuacja pandemiczna, a także dynamiczne zmiany obostrzeń przed wszystkim rodzą niepewność, a co za tym idzie, wiele pytań. Dlatego postanowiliśmy odpowiedzieć na najczęściej poruszane kwestie, aby ułatwić podjęcie decyzji o wzięciu udziału w organizowanych przez nas wycieczkach.

 

1. Czy wycieczki się odbywają?

Powodzenie realizacji wycieczek uzależnione jest od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest minimalna ilość uczestników, druga to sytuacja epidemiczna.

W 2020 roku większość naszych wycieczek została odwołana niestety przez ten drugi czynnik, mimo, że kilka z nich miała status wyjazdów potwierdzonych – czyli zebraliśmy na nie minimalną ilość uczestników.

Wycieczki, które się odbyły, zorganizowane zostały pomimo niewystarczającej ilości uczestników, ponieważ postanowiliśmy wyjść na przeciw oczekiwaniom klientów, którzy  z ogromną wyrozumiałością i cierpliwością akceptowali zmiany. Dlatego zrobimy wszystko, by zorganizować wycieczkę, nawet jeśli do minimalnej ilości uczestników będzie brakować kilku osób.

Obecnie skupiamy się już na zapisach na terminy wycieczek w 2021 roku. Mamy już znaczący spadek liczby zachorowań, dostępne szczepionki, co pozwola nam wracać do regularnego podróżowania. Mamy nadzieje że ta sytuacja już się utrzyma.

 

2. Czy podróżowanie jest bezpieczne?

Podróżowanie zawsze wiązało się z pewnym ryzykiem, które wszyscy akceptowaliśmy, bo korzyści wynikające z podróżowania są warte podjęcia tego ryzyka. Od zawsze robimy co w naszej mocy, by zapewnić podczas wycieczek maksimum bezpieczeństwa. W czasach pandemii nabrało ono szczególnego znaczenia. Już na początku pandemii opracowaliśmy szczegółowe procedury bezpieczeństwa, można jest znaleźć tutaj»

Dzięki stosowaniu procedur do tej pory nie mieliśmy żadnego przypadku zachorowania na Covid-19 powiązanego z naszymi wycieczkami.

 

3. Jak wygląda kwestia płatności za wycieczkę?

Płatność dzielimy na zaliczkę w wysokości do 30% wartości wycieczki oraz dopłatę – pozostałe 70%. Przy wcześniejszym zapisie podział płatności wygląda następująco:

- pierwsza część zaliczki w wysokości 50 zł – płatna do 3 dni od podpisania umowy
- druga część zaliczki – płatna na 7 tygodni przed wyjazdem
- dopłata – płatna na 3 tygodnie przed wyjazdem

Przy zapisie na 7 tygodni przed wyjazdem wpłaca się od razu całą zaliczkę, natomiast przy zapisie na 3 tygodnie przed wyjazdem płaci się całość kwoty za wycieczkę.

 

4. Czy mogę przenieść rezerwację na inny termin?

Tak. Do 3 tygodni przed wyjazdem możesz to zrobić bezkosztowo. Wpłacona zaliczka zostanie automatycznie przeniesiona na nowy termin. Jeśli jednak nie będzie dostępnego innego terminu, możesz wpłaconą kwotę przenieść na voucher, który możesz wykorzystać w przeciągu 12 miesięcy od jego otrzymania. Warunki realizacji voucherów znajdziesz tutaj»

 

5. Czy mogę zrezygnować z udziału w wycieczce?

Tak. Możesz w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w wycieczce bez podawania przyczyny. Taką informację musimy otrzymać w formie pisemnej, najlepiej drogą mailową.

Rezygnacja może wiązać się z kosztami, zgodnie z zapisami warunków uczestnictwa, które są częścią umowy. W uproszczeniu wygląda to następująco:

Przy rezygnacji do 28 dni przed wyjazdem potrącamy jedynie opłatę manipulacyjną - 50 zł. Przy rezygnacji między 28 a 21 dniem przed wyjazdem możemy potrącić do 30% kwoty. Następnie im bliżej wyjazdu, tym kwota jest wyższa. Dlatego pamiętaj, by nie odkładać decyzji o rezygnacji z udziału w wycieczce na ostatnią chwilę.

W każdej sytuacji staramy się jednak wyjść naprzeciw Twoim oczekiwaniom i wspólnie znaleźć rozwiązanie.

Jeśli nie chcesz tracić wpłaconej kwoty, do 3 tygodni przed wyjazdem możesz przenieść rezerwację na inny termin, lub otrzymać voucher o wartości wpłaconej kwoty do wykorzystania przez kolejne 12 miesięcy.

Do miesiąca przed wyjazdem możesz się też ubezpieczyć od kosztów rezygnacji. Koszt takiego ubezpieczenia to kwota około 30 zł. Polisę możesz wykupić w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym, lub za naszym pośrednictwem w towarzystwie ubezpieczeniowym UNIQA.

Dodatkowo, jeśli przed wyjazdem uzyskasz pozytywny wynik testu, spokojnie - zwrócimy Ci pieniądze za wycieczkę.

 

6. Co, jeśli odwołacie mój wyjazd?

Wyjazd może zostać przez nas odwołany z dwóch powodów:

  1. Niewystarczająca ilość chętnych zapisanych na wycieczkę
  2. Wprowadzenie obostrzeń związanych z wyjazdem uniemożliwiających jego realizację (np. zamknięcie granic, wprowadzenie kwarantanny po przekroczeniu granicy itp.)

W obu przypadkach jesteśmy zobligowani do zwrotu całości wpłaconej przez Ciebie kwoty.

Terminy, w których możemy odwołać wyjazd określa ustawa o imprezach turystycznych. W przypadku niewystarczającej liczby chętnych staramy się o tym poinformować przynajmniej z trzytygodniowym wyprzedzeniem.

Kwestia wprowadzanych obostrzeń jest przez nas monitorowana na bieżąco. W przypadku wystąpienia takich obostrzeń, które pokryją się z terminem wycieczki, poinformujemy Cię o tym najszybciej, jak będzie to możliwe i oczywiście zwrócimy wszystkie wpłacone pieniądze.

 

7. Kiedy otrzymam zwrot pieniędzy?

W kwestii zwrotów stosujemy zapisy ustawy o imprezach turystycznych. Zgodnie z treścią ustawy jesteśmy zobligowani do dokonania zwrotów do 14 dni, zarówno w przypadku Twojej rezygnacji, jak i przy odwołaniu wyjazdu z naszej strony.

Warunkiem otrzymania zwrotu jest podanie nam numeru konta, na który możemy przelać pieniądze. Dlatego najlepiej będzie podać numer konta od razu wraz informacją o rezygnacji, jak również w odpowiedzi na informację o odwołaniu wyjazdu z naszej strony.

 

8. Czy warto zapisać się na wyjazd już teraz?

Tak! Wiąże się to przede wszystkim z niższą ceną wyjazdu a także korzystnymi warunkami płatności. Dlatego jeśli rozważasz wzięcie udziału w wycieczce, nie zastanawiaj się dłużej. Zrobimy co w naszej mocy, by wyjazd się odbył i byś czuł się na nim bezpiecznie. A w przypadku odwołania czy rezygnacji wspólnie znajdziemy najlepsze wyjście z sytuacji.