Newborn Tour

Opis

Wakacje na Bałkanach spędził już pewnie prawie każdy z nas. Rokrocznie tysiące naszych rodaków wypoczywa w na wyspach greckich, plażuje w bułgarskich kurortach czy odkrywa uroki Chorwacji.

Bałkany to jednak nie tylko wyspy i plaże. Podczas tegorocznych wakacji zabieramy Was w tą rzadziej odwiedzaną część Bałkanów. W czasie wycieczki będziemy zwiedzać miasta pamiętające czasy rzymskie, osmańskie, podziwiać wspaniałą bałkańską przyrodę, zderzać się z typowym bałkańskim kotłem kulturowym a także, by wyjść naprzeciw amatorom wypoczynku na Bałkanach, znajdziemy chwilę, by nieco zrelaksować się nad bałkańskimi wodami.

Naszą podróż rozpoczniemy w często pomijanej przez turystów Serbii, gdzie będziemy podziwiać ujście Sawy do Dunaju z Twierdzy Kalemegdan. Następnie odwiedzimy Sofię, położoną u stóp Masywu Witoszy, w której religia prawosławna na przestrzeni dziejów zderzała się z islamem. Zwiedzimy też największy klasztor Bułgarii – Rylski Monastyr, by następnie po kilku dniach wrażeń wypocząć nieco nad jednym z najstarszych jezior Świata – jeziorem Ochrydzkim. Gdy już nabierzemy sił, udamy się do Albanii, by zwiedzić jej stolicę, Tiranę oraz zatrzymać się na wypoczynek nad Adriatykiem.

Stamtąd ruszymy do Kosowa – najmłodszego Państwa na mapie Europy, które powstało zaledwie dziesięć lat temu. Odwiedzimy przepiękny Prizren, urokliwą Djakowicę oraz najmłodszą europejską stolicę – Prisztinę, słynącą z pomnika Newborn, będącego symbolem nowego życia, przyszłości, nadziei a przede wszystkim nowego państwa, jakim jest Kosowo.

Naszą nową wycieczkę zakończymy w Macedonii, gdzie będziemy podziwiać piękno Kanionu Matka oraz stolicę kraju – Skopje.

Mapa

Program

Dzień 1

Zbiórka na Dworcu Głownym PKS w Krakowie. Wyjazd w godzinach wieczornych, nocny przejazd do Serbii.

Dzień 2

W godzinach porannych przyjazd do stolicy Serbii – Belgradu, jednego z najstarszych miast Europy, usytuowanego u ujścia Sawy do Dunaju. Zwiedzanie miasta: Parlament, główny deptak miasta - Bulwar Kniazia Michała słynący z wielu reprezentacyjnych budowli, Skadarlija – jedna z najbardziej znanych ulic Belgradu, będąca skupiskiem bohemy artystycznej miasta, twierdza Kalemegdan, zabudowania której istniały już w czasach celtyckich. Następnie przejazd w kierunku Niszu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3

Śniadanie, wykwaterowanie, przejazd do Bułgarii. W godzinach popołudniowych przyjazd do stolicy Bułgarii – Sofii, malowniczo położonej w kotlinie u stóp masywu Witoszy. Zwiedzanie: Sobór Aleksandra Newskiego, będący główną świątynią Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego, Cerkiew Mądrości Bożej istniejąca już w IV wieku, Teatr Narodowy Ivan Vazov o neoklasycystycznej bryle, będący najstarszym teatrem całej Bułgarii, Rotunda św. Jerzego – najstarsza zachowana budowla w mieście, Meczet Bania Baszi Dżamija, powstały w czasach panowania osmańskiego w miejscu dawnej łaźni rzymskiej. Wieczorem przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 4 Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Przejazd w kierunku Rylskiego Monastyru, zwiedzanie największego klasztoru Bułgarii, usytuowanego na wysokości 1100 m n.p.m. w kotlinie w górach Riła, w miejscu dawnej pustelni Iwana z Riły. Monastyr jest jednym z głównych symboli odrodzenia narodowego Bułgarii i oporu przeciwko tureckiemu panowaniu. Następnie wyjazd w kierunku Macedonii. Przyjazd do Ochrydy w godzinach wieczornych, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg. 
Dzień 5

Śniadanie. Cały dzień wypoczynku nad Jeziorem Ochrydzkim, najgłębszym jeziorem na Bałkanach i jednym z najstarszych jezior świata.

Fakultatywnie: zwiedzanie Ochrydy, miasta istniejącego już w czasach rzymskich, będącego niegdyś stolicą pierwszego państwa bułgarskiego, w której zachowały się liczne zabytki pamiętające czasy średniowieczne, m.in. Monastyr Św. Pantalejmona, Cerkiew Bogurodzicy, Twierdza Cara Samuela, ruiny amfiteatru, Cerkiew Św. Jana Teologa w Kaneo. Następnie Rejs po jeziorze Ochrydzkim.

W godzinach wieczornych powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 6

Śniadanie, wykwaterowanie, przejazd do Tirany, stolicy i największego miasta Albanii. Zwiedzanie: Plac Skanderbega, nazwany ku czci bohatera narodowego Albanii, walczącego przeciwko podbojom osmańskim, gmach Muzeum Narodowego, którego mozaika jest jednym z symboli miasta, Meczet Ethem Beja, będący głównym zabytkiem miasta i jedynym działającym meczetem w kraju w okresie komunizmu, otwartym w tamtych czasach tylko dla obcokrajowców. Następnie przejazd do Durres, leżącego nad Adriatykiem drugiego co do wielkości miasta kraju, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 7

Śniadanie, czas wolny na plażowanie w Durres.

Następnie wykwaterowanie, przejazd w kierunku Kosowa, przyjazd do Prizrenu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 8

Śniadanie, wykwaterowanie, zwiedzanie Prizrenu: Cerkiew Chrystusa Zbawiciela odbudowana po zniszczeniu w trakcie zamieszek w Kosowie, ruiny Monasteru Świętych Archaniołów, który po przejęciu Kosowa przez Turków został rozebrany a pozyskany materiał posłużył do budowy najsłynniejszego meczetu w mieście - Sinana Paszy, ruiny zamku Nemaniczów pochodzącego ze średniowiecza, z którego roztacza się panorama miasta. Przejazd do Djakowicy, spacer po istniejącym od XV wieku Starym Bazarze otaczającym główny meczet miasta – Hadum Agi. W godzinach wieczornych przejazd do Prisztiny, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 9

Śniadanie, wykwaterowanie, zwiedzanie Prisztiny: Meczet Sułtana Mehmeta II, deptak Matki Teresy będący jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic stolicy Kosowa, pomnik Newborn, będący symbolem utworzenia nowego państwa a także wolności mieszkańców Kosowa. Przejazd do Skopje, stolicy Macedonii leżącej w kotlinie nad rzeką Wardar, zwiedzanie: górująca nad miastem forteca Kale, która w czasach osmańskich była jedną z najpotężniejszych twierdz na całych Bałkanach, Cerkiew Św. Spasa z pięknym drewnianym ikonostasem, Stary Bazar, Meczet Mustafa Paszy, będący największym tego typu obiektem w Skopje, kamienny most na rzece Vardar będący symbolem miasta i głównym elementem herbu stolicy Macedonii, Dom Pamięci Matki Teresy z Kalkuty, urodzonej w Skopje. Następnie przejazd do Kanionu Matka, rejs po najstarszym sztucznym jeziorze w Macedonii, powstałym w wyniku budowy zapory wodnej na rzece Treska. Powrót do Skopje, czas wolny. W godzinach wieczornych wyjazd w drogę powrotną do Polski.

Dzień 10

Przyjazd do Polski w godzinach południowych.

Uwagi Program jest ramowy – kolejność zwiedzania może ulec zmianie. Cena skalkulowana dla 20 osobowej grupy.
Zobacz Nasze hotele: Crystal Ice ; Orlando ; Pela ; Nais ; Albes ; Sara

Koszt wyjazdu

CENA/OS: 1850 zł
rezerwuj rezerwacja jest bezpłatna

Cena zawiera: 7 noclegów w hotelach **/*** (pokoje 2, 3 osb.), wyżywienie (7 śniadań, 7 obiadokolacji), transport, realizacja programu wyjazdu wraz z niezbędnymi rezerwacjami oraz opieką pilota, usługa przewodników loklanych, opłaty drogowe, parkingi, ubezpieczenie NNW, KL, choroby przewlekłe, bagaż, obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera:  biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, około 30 Euro. 

Cena wycieczki fakultatywnej - dodatkowo płatnej:
- Ochryda - zwiedzanie miasta oraz rejs statkiem - 20 Euro.  

Terminy

Dla grup zorganizowanych - termin na zapytanie
zapisz się

 

Galeria zdjęć