Newborn Tour

Opis

Wakacje na Bałkanach spędził już pewnie prawie każdy z nas. Rokrocznie tysiące naszych rodaków wypoczywa w na wyspach greckich, plażuje w bułgarskich kurortach czy odkrywa uroki Chorwacji.

Bałkany to jednak nie tylko piękne wyspy i malownicze plaże. Podczas naszej wycieczki Newborn Tour razem z nami odkryjesz tę rzadziej odwiedzaną część Bałkanów. W czasie wycieczki będziemy zwiedzać miasta pamiętające czasy rzymskie, osmańskie, podziwiać wspaniałą bałkańską przyrodę, zderzać się z typowym bałkańskim kotłem kulturowym a także, by wyjść naprzeciw amatorom wypoczynku na Bałkanach, znajdziemy chwilę, by nieco zrelaksować się nad bałkańskimi wodami.

Naszą podróż rozpoczniemy w często pomijanej przez turystów Serbii, gdzie będziemy podziwiać ujście Sawy do Dunaju z Twierdzy Kalemegdan. Następnie odwiedzimy Skopje, stolicę Macedonii słynącej z niezliczonej ilości pomników, w której przekraczając most na Wardarze nagle przenosisz się do innej, nieco bardziej orientalnej części miasta.  Stamtąd ruszymy do Kosowa – najmłodszego Państwa na mapie Europy, które powstało nieco ponad dziesięć lat temu. Odwiedzimy przepiękny Prizren oraz najmłodszą europejską stolicę – Prisztinę, słynącą z pomnika Newborn będącego symbolem nowego życia, przyszłości, nadziei a przede wszystkim nowego państwa, jakim jest Kosowo.

 

Po wizycie w Kosowie ruszymy w kierunku jednego z najstarszych jezior świata - Jeziora Ochrydzkiego, leżącego na granicy Macedonii i Albanii. Nad Ochrydą każdy znajdzie coś dla siebie. Amatorzy wypoczynku mogą wybrać się na jedną z licznych plaż, miłośnicy przyrody i pięknych widoków wybiorą się na rejs po jeziorze Ochrydzkim, a Ci, którzy uwielbiają zabytki i historie na pewno będą zachwyceni spacerując po wąskich uliczkach Ochrydy.

Po chwili wytchnienia wyruszymy do Bułgarii, gdzie odwiedzimy urokliwy Melnik, największy bułgarski klasztor - Rylski Monastyr oraz odwiedzimy stolicę Kraju - Sofię, w której w bliskim sąsiedztwie znajdziemy kościół, cerkiew, meczet i synagogę, a pod stopami ruiny starożytnej Serdiki. W drodze powrotnej znów zatrzymamy się w Serbii, by jednego dnia znaleźć osmańskie ślady w Niszu i austro-węgierską zabudowę w Nowym Sadzie.

Newborn Tour to wycieczka, dzięki której poznasz te mniej znane Bałkany. Mimo mniej znanych miejsc jesteśmy przekonani, że zachwycą Cię bałkańskie krajobrazy, wszechobecna mieszanka kultur oraz historii, tych z dawnych czasów jak i tej, która na Bałkanach dzieje się dosłownie na naszych oczach.

Mapa

Program

Dzień 1

Wyjazd z Polski w godzinach wieczornych, nocny przejazd do Serbii.

Dzień 2

W godzinach porannych przyjazd do stolicy Serbii – Belgradu, jednego z najstarszych miast Europy, usytuowanego u ujścia Sawy do Dunaju. Zwiedzanie miasta: Parlament, główny deptak miasta - Bulwar Kniazia Michała słynący z wielu reprezentacyjnych budowli, Skadarlija – jedna z najbardziej znanych ulic Belgradu, będąca skupiskiem bohemy artystycznej miasta, twierdza Kalemegdan, zabudowania której istniały już w czasach celtyckich. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3

Śniadanie, wykwaterowanie, przejazd do Macedonii. W godzinach popołudniowych przyjazd do Skopje, stolicy Macedonii leżącej w kotlinie nad rzeką Wardar, zwiedzanie: górująca nad miastem forteca Kale, która w czasach osmańskich była jedną z najpotężniejszych twierdz na całych Bałkanach, Cerkiew Św. Spasa z pięknym drewnianym ikonostasem, Stary Bazar, Meczet Mustafa Paszy, będący największym tego typu obiektem w Skopje, kamienny most na rzece Vardar będący symbolem miasta i głównym elementem herbu stolicy Macedonii, Dom Pamięci Matki Teresy z Kalkuty, urodzonej w Skopje. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 4 Śniadanie, przejazd w kierunku Kosowa. W godzinach przedpołudniowych zwiedzanie Prizrenu: Cerkiew Chrystusa Zbawiciela odbudowana po zniszczeniu w trakcie zamieszek w Kosowie, ruiny Monasteru Świętych Archaniołów, który po przejęciu Kosowa przez Turków został rozebrany a pozyskany materiał posłużył do budowy najsłynniejszego meczetu w mieście - Sinana Paszy, ruiny zamku Nemaniczów pochodzącego ze średniowiecza, z którego roztacza się panorama miasta. Następnie przejazd do Prisztiny, zwiedzanie: Meczet Sułtana Mehmeta II, deptak Matki Teresy będący jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic stolicy Kosowa, pomnik Newborn, będący symbolem utworzenia nowego państwa a także wolności mieszkańców Kosowa. Po zwiedzaniu wyjazd w drogę powrotną do Skopje. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 5 Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, przejazd do Kanionu Matka, rejs po najstarszym sztucznym jeziorze w Macedonii, powstałym w wyniku budowy zapory wodnej na rzece Treska oraz spacer szlakiem wzdłuż jeziora. Następnie przejazd do miejscowości Tetowo, krótka wizyta w kolorowym meczecie. Wyjazd w kierunku Ochrydy. Przyjazd w godzinach wieczornych, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg. 
Dzień 6

Śniadanie. Cały dzień wypoczynku nad Jeziorem Ochrydzkim, najgłębszym jeziorem na Bałkanach i jednym z najstarszych jezior świata.

Fakultatywnie: Rejs po jeziorze Ochrydzkim. W programie: krótki postój w Zatoce Kości, w której znajduje się muzeum archeologiczne, będące rekonstrukcją dawnej wioski na palach u brzegu jeziora. Następnie podziwianie widoków Parku Narodowego Galiczica oraz wioski Trpejca, zwanej macedońskim St. Tropez. Następnie przypłynięcie do miejscowości Sveti Naum, zwiedzanie Klasztoru św. Nauma, czas wolny na plażowanie. Powrót do Ochrydy w godzinach popołudniowych.

Wieczorem dla chętnych zwiedzanie Ochrydy, miasta istniejącego już w czasach rzymskich, będącego niegdyś stolicą pierwszego państwa bułgarskiego, w której zachowały się liczne zabytki pamiętające czasy średniowieczne, m.in. Monastyr Św. Pantalejmona, Cerkiew Bogurodzicy, Twierdza Cara Samuela, ruiny amfiteatru, Cerkiew Św. Jana Teologa w Kaneo.

W godzinach wieczornych powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 7 Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Przejazd w kierunku Bułgarii. W godzinach popołudniowych przyjazd do miejscowości Melnik - najmniejszego miasta Bułgarii, słynącego z produkcji wina oraz fantazyjnych skał, przypominających te w Kapadocji. Następnie przejazd do Rylskiego Monastyru, zwiedzanie największego klasztoru Bułgarii, usytuowanego na wysokości 1100 m n.p.m. w kotlinie w górach Riła, w miejscu dawnej pustelni Iwana z Riły. Monastyr jest jednym z głównych symboli odrodzenia narodowego Bułgarii i oporu przeciwko tureckiemu panowaniu. W godzinach wieczornych przyjazd do stolicy Bułgarii - Sofii. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 8

Po śniadaniu i wykwaterowaniu zwiedzanie Sofii, malowniczo położonej w kotlinie u stóp masywu Witoszy. Zwiedzanie: Sobór Aleksandra Newskiego, będący główną świątynią Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego, Cerkiew Mądrości Bożej istniejąca już w IV wieku, Teatr Narodowy Ivan Vazov o neoklasycystycznej bryle, będący najstarszym teatrem całej Bułgarii, Rotunda św. Jerzego – najstarsza zachowana budowla w mieście, Meczet Bania Baszi Dżamija, powstały w czasach panowania osmańskiego w miejscu dawnej łaźni rzymskiej. W godzinach popołudniowych zwiedzanie Cerkwi Bojańskiej położonej na obrzeżach Sofii. Następnie przejazd w kierunku Niszu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 9

Śniadanie, wykwaterowanie, krótki spacer po Niszu: twierdza w Niszu służąca obecnie jako miejski park z zachowanym Meczetem Bali-Bega, plac króla Milana. Następnie przejazd do Nowego Sadu, spacer po mieście: Plac Wolności z kościołem imienia Maryi, ulica Dunavska, Twierdza Pertovaradińska z widokiem na Nowy Sad i Dunaj. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 10

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, wyjazd w kierunku Polski. Przyjazd do Polski w godzinach wieczornych.

Uwagi Istnieje możliwość modyfikacji programu. Cena skalkulowana dla 40-osobowej grupy.

Koszt wyjazdu

CENA/OS: 2490 zł
rezerwuj rezerwacja jest bezpłatna

Cena zawiera: transport autokarem na trasie wycieczki, zakwaterowanie: 8 noclegów w hotelach**/*** w pokojach 2-3-osobowych, wyżywienie: 8 śniadań, realizacja programu wycieczki wraz z niezbędnymi rezerwacjami oraz opieką pilota, ubezpieczenie NNW, KL, choroby przewlekłe, bagaż, obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy, podatek vat.

Cena nie zawiera: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i wycieczek fakultatywnych, 8 obiadokolacji, usług przewodników lokalnych, opłat drogowych i parkingowych. Łącznie: 210 EUR.

Terminy

Wycieczkę jesteśmy w stanie zorganizować w wybranym przez Państwa terminie oraz dla dowolnej ilości uczestników. W powyższym formularzu (rezerwuj) prosimy wpisać oprócz danych kontaktowych takie informacje jak: ilość uczestników, miejsce wyjazdu, proponowany termin wycieczki.

Galeria zdjęć