Tydzień po łemkowsku

Opis

Beskid Niski sercu bliski” - któż nie zna tej popularnej frazy, która całkiem trafnie opisuje region pełen magii, ukrytych miejsc i atmosfery spokoju. Od zachodu granicy z Beskidem Sądeckiem, od wschodu styka się już z Bieszczadami, na północy okala go Pogórze, a od południa przytuliła się do niego granica słowacka, za którą oczywiście dalej się ciągnie, ale już pod inną nazwą. Beskid Niski to jedno z największych pasm górskich, które jest swoistym łącznikiem między Beskidami Zachodnimi a Wschodnimi.

Tę piękną okolicę nazywa się również Łemkowyną. Od wieków miejscowe wsie były zamieszkane przez Łemków, mniejszość etniczną wyznania grekokatolickiego lub prawosławnego, która posługuje się swoim językiem, który melodią i słownictwem przypomina pochodzenie wschodniosłowiańskie. Łemkowyna rozpościerała się od wsi Wierchomla w powiecie nowosądeckim, aż po okolice Komańczy, Jawornika czy jeszcze dalej do Żubraczy w Bieszczadach. Burzliwa historia XX wieku, a zwłaszcza akcja wysiedleń „Wisła” zorganizowana przez władzę ludową w 1947 roku sprawiła, że w krótkim czasie region ten opustoszał. Przez kolejne dekady pojedyncze rodziny Łemków wracały do swojej Małej Ojczyzny. Dzisiaj Beskid Niski nie jest wyludnioną krainą, w której można tylko wędrować po opuszczonych wsiach, dzikich lasach i doświadczać kontaktu z naturą w jej najbardziej pierwotnej formie. Beskid Niski to nadal Łemkowyna, którą zamieszkują ludzie blisko z nią związani, Polacy i Łemkowie, którzy tworzą wiele magicznych miejsc – agroturystyki, centra kultury, lokalne media, zagrody edukacyjne, muzea.

Przewodnik

Jakub Zygmunt - rodowity Sądeczanin, z wykształcenia geolog, z zawodu trochę "człowiek-orkiestra", ale to turystyka lokalna i pilotowanie wycieczek grają u niego pierwsze skrzypce. Wychowany na górskich wędrówkach, zwłaszcza po Beskidach Sądeckim i Niskim. Podróżniczo ceni sobie kierunki mniej znane, lubi wędrować tam, gdzie przypadek poniesie. W ten sposób całkiem nieoczekiwanie stał się zagorzałym fanem państw bałtyckich, a zwłaszcza Estonii, w której przez rok pomieszkiwał. W Internecie można po spotkać pod pseudonimem Sądecki Włóczykij. Pod taką nazwą prowadzi także bloga górsko-podróżniczego (www.sadeckiwloczykij.eu) oraz kanały społecznościowe na Facebooku i Instagramie. Od kilku lat współpracuje ze społecznością Łemków działającą w Stowarzyszeniu Ruska Bursa w Gorlicach. Prowadzi programy radiowe na antenie pierwszego w Polsce radia łemkowskiego LEM.fm oraz pisze teksty dla portalu informacyjnego o tej samej nazwie. Przyznaje, że czasem czuje się Polakiem wśród Łemków, ale także Łemkiem wśród Polaków. Posiada przyrodnicze zacięcie, w górach czuje się najlepiej, a swoim niewybrednym poczuciem humoru potrafi rozjaśnić nawet najbardziej deszczowy dzień. 

Dlaczego z nami?

Mapa

Program

Dzień 1

Łemkowyno witaj!

Przyjazd do Wysowej Zdroju w godzinach popołudniowych, zakwaterowanie, obiadokolacja. Wieczorny spacer po Wysowej - zwiedzanie zabytkowych cerkwi oraz zabudowy uzdrowiskowej, poznanie historii Wysowej, degustacja wody mineralnej w pijalni .

Dzień 2

Gorlice - Miasto Światła

Śniadanie. Wyjazd do Gorlic (największy ośrodek miejski w regionie, zamieszkuje je około 25 tysięcy ludzi, są miastem, gdzie stykają się różne kultury – można zwiedzić zarówno świątynie katolickie, prawosławne i grekokatolickie, ponadto Gorlice są nazywane Miastem Światła z uwagi na związki z Ignacym Łukasiewiczem oraz tym, że to tutaj zapłonęła pierwsza na świecie naftowa latarnia uliczna!). Wizyta w Muzeum Regionalnym PTTK - zwiedzanie ekspozycji związanej z historią I wojny światowej na ziemi gorlickiej oraz spacer po centrum Gorlic - zabytkowa latarnia, na której zabłysła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa, Dwór Karwacjanów i Gładyszów; Rynek z budynkiem Ratusza. Następnie wizyta w Skansenie Przemysłu Naftowego na Magdalenie - jest to mało znany obiekt, prowadzony przez prawdziwego pasjonata oraz emerytowanego geologa-inżyniera. Skansen skrywa w sobie bogactwo sprzętów wiertniczych. Znajduje się on na terenie dawnej kopalni i można tam wyjść na wieżę wiertniczą, których w Beskidzie już prawie nie doświadczymy. Obiad. Po południu wizyta w Ruskiej Bursie - warsztaty języka łemkowskiego oraz zwiedzanie wnętrza budynku, poznanie historii Ruskiej Bursy oraz mniejszości etnicznej Łemków na terenie Beskidu Niskiego a także ich dzisiejszej działalności – radio, portal internetowy, wydawnictwo itp. Powrót do Wysowej, obiadokolacja, czas wolny. Nocleg.

Dzień 3

Dzień dla ducha

Śniadanie, wykwaterowanie, piesza wędrówka na Świętą Górę Jawor – jedyne łemkowskie, greckokatolickie sanktuarium, obiad i czas wolny w Wysowej. Następnie wyjazd na zwiedzanie cerkwi: Cerkiew pw. św. Paraskewy w Kwiatoniu, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Cerkiew śś Kosmy i Damiana w Bartnem; oraz cerkwie w Zdyni i Koniecznej. Przejazd do Gładyszowa lub Regietowa, zakwaterowanie, obiadokolacja, czas wolny. Nocleg.

Dzień 4

Życie w zagrodzie

Śniadanie, wyjazd do Łosia - zwiedzanie Zagrody Maziarskiej – skansenu opowiadającego historię łemkowskich Maziarzy, czyli handlarzy mazią, substancją powstałą w wyniki ekstrakcji składników ropy naftowej, którą wydobywano w Beskidzie Niskim; zwiedzanie greckokatolickiej cerkwi pw. Wniebowzięcia NMP w Łosiu, która pochodzi z XIX wieku i jest w całości konstrukcją drewnianą, typową dla budownictwa cerkwi zachodniej Łemkowyny, następnie przejazd do Gładyszowa - zwiedzanie w ramach warsztatów dla dzieci i dorosłych np. „Życie przed 100 laty” Łemkowskiej Zagrody Edukacyjnej Dziubyniłka, która prezentuje dawny wygląd zagrody gospodarczej z chyżą, spichlerzem, stodołą itd. W czasie warsztatów zostanie zaprezentowane, jak dawniej żyli Łemkowie na wsi, jakimi zajęciami się parali, jak wykonywało się prace w polu przy użyciu podstawowych narzędzi, warsztaty trwają 2-3 godziny). Po południu warsztaty kulinarne  „Oplacki, Knysz, Kiesełycia” - warsztaty prowadzone są przez małżeństwo Łemków, połączone z degustacją. Na koniec dnia plenerowy grill. Powrót do miejsca zakwaterowania. Nocleg

Dzień 5

Z historią aktywnie

Śniadanie, wyjazd do Trzcinicy na zwiedzanie Karpackiej Troi (Karpacka Troja to jedno z największych stanowisk archeologicznych, w którym można poznać prehistorię ludności zamieszkującą te tereny 4000 lat temu. W ramach zwiedzania można zobaczyć skansen, stanowisko archeologiczne oraz grodzisko). Obiad. Po południu przejazd do Regietowa (wsi, w której żyje więcej koni niż ludzi. Tutejsza stadnina koni huculskich jest największa na świecie). Przejazd bryczkami, podczas którego będzie można podziwiać beskidzką dziką przyrodę. Późnym popołudniem wyjście na cmentarz z okresu I wojny światowej nr 51 na Rotundzie (W Beskidzie Niskim można niemal na każdym kroku spotkać cmentarze wojenne przypominające o rozgrywających się tutaj bitwach podczas I wojny światowej, w których zginęło tysiące żołnierzy armii austriackiej i rosyjskiej. Cmentarz nr 51 jest najsłynniejszych i najbardziej okazałym. Znajduje się on na szczycie góry Rotunda.  Dodatkowym atutem jest spotkanie z żołnierzem armii austriackiej, który całą wycieczkę będzie prowadzić i animować wprowadzając w klimat okresu I wojny światowej). Obiadokolacja. Powrót do miejsca zakwaterowania. Nocleg.

Dzień 6 Łemkowyno żegnaj

Śniadanie, wykwaterowanie, wyjazd w drogę powrotną. A w drodze powrotnej polecamy zatrzymać się i zobaczyć: Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, Zalew Klimkówka, Sądecki Park Etnograficzny, Baszta w Czchowie, Zamek Wiśnicz, Biecz, Tłocznia Mauera, Centrum Dziedzictwa Szkła.

Uwagi Program jest ramowy – kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Koszt wyjazdu

CENA/OS: od 1490 zł

rezerwuj rezerwacja jest bezpłatna, w formularzu podaj wybrany termin i liczbę osób

Cena zawiera: 5 noclegów, wyżywienie (5 śniadań, 5 obiadokolacji) ubezpieczenie, opieka lokalnego przewodnika, realizacja programu wraz z warsztatami oraz przejazdem bryczkami, podatek.  

Cena nie zawiera: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (dorośli: ok. 50 zł, dzieci: ok. 37 zł)  oraz obiadów (ok. 120 zł)

Terminy

Ofertę kierujemy do rodzin i grup znajomych chcących spędzić kilka dni urlopu w Polsce we własnym gronie. Z chęcią wyręczymy Was w organizacji wycieczki tak, abyście mogli skupić się na odpoczynku i wspólnym spędzaniu czasu. Cena wycieczki uzależniona jest od ilości osób w Waszej grupie. Aby przyspieszyć organizację wycieczki przy zapisie prosimy podać wybrany termin oraz ilość osób.

cena od osoby terminy
20-25 lipiec 2020 3-8 sierpień 2020 17-22 sierpień 2020 24-29 sierpień 2020
przy 4 osobach 1690 zł 1690 zł 1690 zł 1690 zł
przy 7 osobach  1590 zł 1590 zł 1590 zł 1590 zł
przy 10 osobach 1490 zł 1490 zł 1490 zł 1490 zł
Interesuje Cię inny termin? Oferta na inną liczbę osób? Chciałbyś zapłacić mniej? -> napisz do nas - przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie zapytaj

 

Galeria zdjęć