Bałkany 4you

Opis

Jak wyobrażasz sobie idealne wakacje? Piękna pogoda, niezwykłe widoki, połączenie wypoczynku ze zwiedzaniem, lokalna kuchnia i tradycja, a może też trochę aktywnego wypoczynku z nutką czegoś ekstremalnego? Świetnie się składa! Podczas naszej wycieczki Bałkany 4 you każdy znajdzie coś dla siebie i to w jednym z najpiękniejszych regionów Europy, którym bez dwóch zdań są właśnie Bałkany.

Ta wycieczka po Bałkanach ma w sobie wszystko, co w tej części Europy najpiękniejsze. Jeśli kochasz przyrodę, z pewnością zachwycą Cię bałkańskie góry, głębokie kaniony wyrzeźbione przez rwące rzeki, przepiękne jeziora, nie mówiąc o spektakularnych zatokach czy malowniczym adriatyckim wybrzeżu. Miłośnicy historii odwiedzą najpiękniejsze bałkańskie perły architektury, na czele z Dubrownikiem, Kotorem i Budwą. Ci, których ciągnie do bałkańskiego kotła kulturowego również nie będą zawiedzeni. Odwiedzimy chociażby Sarajewo – miasto o brutalnej historii, w którym tak blisko siebie znajdziemy świątynie aż czterech religii. Amatorzy leniuchowania z pewnością ucieszą się z przerw na plażowanie w aż trzech różnych krajach, a zwolennicy ekstremalnych wrażeń z pewnością ucieszy zdobywanie szczytów Durmitoru lub rafting kanionem rzeki Tary.

A wszystko to – specjalnie dla Ciebie podczas jednej wycieczki na Bałkany. Bez względu na to, jak najbardziej lubisz spędzać swoje wakacje!

Mapa

Program

Dzień 1

Wyjazd z Polski w godzinach wieczornych. Nocny przejazd przez Słowację, Węgry i Chorwację.

Dzień 2

Przyjazd od Bośni i Hercegowiny w godzinach przedpołudniowych. Przyjazd do pierwszego punktu naszej wycieczki, którym jest Pocitelj. Pokażemy Wam jedno z najlepiej zachowanych tureckich miasteczek na terenie Bośni i Hercegowiny, usytuowane nad rzeką Neretwą.

Kolejnym punktem naszej wycieczki jest Mostar. Będziemy mieli okazję przespacerować się po starówce stolicy Hercegowiny, która słynie przede wszystkim ze Starego Mostu przerzuconego przez Neretwę, będącego od wieków sercem tego miejsca. Jeśli będziemy mieć trochę szczęścia, weźmiemy udział w pokazie tradycyjnej próby męskości, polegającej na skoku lokalnych młodzieńców z mostu do rzeki. Będziemy mieli również szansę zobaczyć meczet od wewnątrz, a także wspiąć się na minaret, by podziwiać panoramę miasta.

Dalej pokierujemy się malowniczą doliną Neretwy do stolicy kraju, Sarajewa. Niewiele jest miejsc na świecie, gdzie na jednym kilometrze kwadratowym znajdziemy świątynie aż 4 wyznań. W trakcie zwiedzania miasta zza synagogi wyłoni się nam kościół katolicki, tuż obok zobaczymy cerkiew, a za wieżami katedry pojawi się minaret najznamienitszego meczetu Sarajewa – Gazi Husrev Bega. Poszukamy też śladów ostatniej wojny na Bałkanach, przespacerujemy się przez Bascarsije i słynny Most Łaciński, na którym zabito arcyksięcia Ferdynanda, oraz odnowioną po wojnie bibliotekę. Zwiedzanie zakończymy na punkcie widokowym, gdzie będziemy mieli okazję podziwiać przepiękną panoramę o zachodzie słońca. Po spacerze zakwaterowanie, czas wolny i nocleg.

Dzień 3

Po śniadaniu i wykwaterowaniu mamy gratkę dla zainteresowanych Wojną Bałkańską. Zwiedzimy tunel Spasa, który powstał pod tutejszym lotniskiem podczas oblężenia Sarajewa. Był on miejscem transportu żywności i pomocy humanitarnej dla mieszkańców odciętej od świata, otoczonej przez wojska stolicy. Będziemy mogli przybliżyć sobie historię Wojny na Bałkanach przez pryzmat Sarajewa. Następnie przejazd do Czarnogóry. Po drodze zatrzymamy się na moście Durdevica, przerzuconym przez jeden z najgłębszych kanionów na świecie. Następnie przejazd do Żabljaka, miasta, które śmiało można porównać do Zakopanego. Usytuowane u podnóża masywu Durmitor jest największym czarnogórskim kurortem narciarskim, a także idealną bazą wypadową w najwyższe pasmo górskie Czarnogóry. Zakwaterowanie, czas wolny, nocleg.

Dzień 4

Po śniadaniu dajemy Wam możliwość wyboru:
- możecie wybrać się z nami w góry. W planie mamy przemierzanie szlaków Parku Narodowego Durmitor, przy sprzyjającej pogodzie zdobędziemy jeden z najwyższych szczytów Czarnogóry – Bobotow Kuk, znajdujący się na wysokości 2523 m n.p.m.

- jeśli jednak macie ochotę przeżyć w ten dzień nieco bardziej ekstremalną przygodę, możemy zapewnić Wam wycieczkę fakultatywną w postaci raftingu rzeką Tarą, która przez lata wyrzeźbiła najgłębszy kanion na terenie Europy.

Wieczorem powrót do Żabljaka, czas wolny, nocleg.

Dzień 5

Po śniadaniu i wykwaterowaniu przejazd do Albanii. Po drodze zatrzymamy się w jednym z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych kościoła prawosławnego na całych Bałkanach – Monastyrze Ostrog, położonym w skalnej ścianie. Planujemy zatrzymać się również na spacer w miejscowości Kruje, zwanej albańskim Krakowem, słynącego z malowniczego położenia i bohaterskiej przeszłości. Po spacerze przemierzymy prawie całą Albanię. Będziecie mieli okazję podziwiać przepiękne widoki doliny rzeki Vjose oraz malowniczych albańskich gór. Wieczorem dojedziemy do miejscowości Ksamil. Zakwaterowanie, czas wolny nocleg.

Dzień 6

Po śniadaniu do wyboru:
- całodzienny wypoczynek na uchodzącej za najpiękniejszą plaży w Albanii, a gdy znudzi się Wam plażowanie, będziecie mogli wybrać się na spacer do oddalonego o 3 kilometry Butrinti – najbardziej znanego obiektu archeologicznego w całym kraju, miasta założonego podobno przez uciekinierów z Troi. Ruiny starożytnych zabudowań położone są nad jeziorem, co dodaje im uroku.

- wycieczka fakultatywna na grecką wyspę Korfu. Będziecie mieli okazję spędzić kilka godzin w stolicy wyspy, gdzie niewątpliwie zatracicie się w krętych, typowo weneckich uliczkach, a także zdobędziecie tutejszą twierdzę, z której roztacza się niesamowity widok na miasto.

Wieczorem czas wolny i nocleg.

Dzień 7

Po śniadaniu wyruszamy w drogę powrotną do Czarnogóry. Nie zabraknie jednak albańskich atrakcji. Na początek krótki spacer nad jeziorem Syri i Kalter. To niesamowite źródło zwane niebieskim okiem, jest źródłem krasowym. Do dziś nie wiadomo, jak głębokie jest to źródło, ponieważ nurkom udało się zejść tylko do głębokości 50 metrów.

Podczas przejazdu zatrzymamy się na chwilę na przydrożnym bazarze, gdzie będziecie mogli zakupić i spróbować albańskich specjałów.

Pod koniec dnia odwiedzimy też niesamowicie położoną Szkodrę, gdzie głównym punktem zwiedzania będzie twierdza Rozafa, z której roztacza się piękna panorama Jeziora Szkoderskiego. Dalszy przejazd do miejscowości Canj w Czarnogórze, zakwaterowanie, nocleg.

Dzień 8

Po śniadaniu do wyboru:
- plażowanie w miejscowości Canj

- fakultatywnie rejs po jeziorze Szkoderskim. Podczas przepływu po największym jeziorze na Bałkanach będziemy mieli szansę obserwować przyrodę, a zwłaszcza ptactwo, ponieważ miejsce to jest jednym z największych obszarów lęgowych ptaków w Europie. Przy odrobinie szczęścia uda nam się dostrzec pelikany, ponieważ jezioro jest jednym z niewielu miejsc w Europie, gdzie gniazdują te ptaki.

Po południu wyjedziemy na wysokość prawie 1700 metrów. Trasa będzie bardzo ekstremalna, pełna zakrętów i serpentyn, jednak finalny widok będzie tego wart. Na szczycie Lovcen, na który się udamy, znajduje się mauzoleum ostatniego króla Czarnogóry – Piotra Petrovica Niegosza. Dla amatorów zapierających dech w piersiach widoków mamy niespodziankę. Lovcen to idealne miejsce na podziwianie jednocześnie Jeziora Szkoderskiego, jak i Boki Kotorskiej.

Wieczorem czas wolny, nocleg.

Dzień 9

Po śniadaniu i wykwaterowaniu wyruszamy na dzień z Boką Kotorską. Jedziemy do jednej z największych pereł Czarnogóry, przepięknego Kotoru, gdzie pokażemy Wam najznamienitsze zabytki, z kościołem św. Tryfuna na czele. W czasie wolnym będziecie mieli możliwość wyjścia na twierdzę św. Jana, skąd roztacza się fantastyczna panorama zatoki. Będziecie mieli okazję spróbować, jak smakuje piwo po pokonaniu półtora tysiąca schodów przy niesamowitej panoramie Boki Kotorskiej. Po kilku godzinach spędzonych w mieście, objedziemy wokół jedynego fiordu na południu Europy. Przejedziemy przez takie miejscowości jak Perast i Risan, podziwiając między innymi monastyr św. Jerzego położony na wyspie pośrodku zatoki.

Wieczorem odwiedzimy Budwę, jeden z najpopularniejszych kurortów Czarnogóry. Zwiedzimy starówkę, w której bez wątpienia poczujecie wpływ weneckich budowniczych. Jeśli tylko będziecie mieli ochotę, będziecie mieli szansę skorzystać z uroków tutejszego życia nocnego.

Wieczorem zakwaterowanie, nocleg.
Dzień 10

Po śniadaniu udamy się do miasta będącego prawdziwą perłą Bałkanów - Dubrownika. Zwiedzanie rozpoczniemy od panoramy miasta z punktu widokowego, na który prowadzi kolejka gondolowa. Roztacza się stamtąd widok na całą starówkę, okoliczne miejscowości oraz pas wybrzeża. Następnie udamy się na dubrownicką starówkę, gdzie przewodnik przybliży nam zabytki i historię miasta. Będzie to gratka dla fanów Gry o Tron, przejdziemy m.in. przez bramę, gdzie zaatakowano księcia Joffreya. Przespacerujemy się przez Stradun, główną arterię starego miasta, gdzie swego czasu zorganizowano nawet mecz tenisa, w którym brał udział znany serbski tenisista Novak Djokovic. Będziecie mieli okazję umyć też ręce w wodzie z fontanny Onufrego, tylko po to, by jeszcze kiedyś wrócić do tego niesamowitego miejsca. W czasie wolnym będziecie mogli wejść na mury miejskie, by z każdej strony rzucić okiem na zwiedzane wcześniej zabytki, sąsiednią twierdzę Lovrijenac czy słynną wyspę Lokrum. A na koniec zabierzemy Was do parku, gdzie będziecie mogli odpocząć od gwaru miasta, i po raz ostatni rzucić okiem na starówkę Dubrownika.

Po zwiedzaniu przemierzymy chorwacką autostradę w kierunku miejscowości Baska Voda, gdzie zaplanowaliśmy dla Was nocleg.

Dzień 11 Po śniadaniu czas wolny na plażowanie. Po ostatniej kąpieli w morzu, w okolicach południa wyruszymy w drogę powrotną. Jednak przed nami spacer po jednej z najbardziej znanych chorwackich atrakcji. Ostatnie zdjęcia w waszym albumie z wakacji zrobicie na tle przepięknych Jezior Plitwickich. Będziecie mogli podziwiać 16 jezior krasowych oraz liczne wodospady, którymi są połączone. Po tym spacerze w towarzystwie piękna natury, udamy się w drogę powrotną do Polski.
Dzień 12 Powrót do Polski w godzinach przedpołudniowych.
Uwagi Program jest ramowy – kolejność zwiedzania może ulec zmianie. Istnieje możliwość modyfikacji programu. Cena skalkulowana dla 40 osobowej grupy.

Koszt wyjazdu

CENA/OS: 2940 zł
rezerwuj rezerwacja jest bezpłatna

Cena zawiera: transport autokarem na trasie wycieczki, zakwaterowanie: 9 noclegów w hotelach**/*** w pokojach 2-3-osobowych, wyżywienie: 9 śniadań, realizacja programu wycieczki wraz z niezbędnymi rezerwacjami oraz opieką pilota, ubezpieczenie NNW, KL, choroby przewlekłe, bagaż, obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy, podatek vat.

Cena nie zawiera: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i wycieczek fakultatywnych, 9 obiadokolacji, usług przewodników lokalnych, opłat drogowych i parkingowych. Łącznie: 395 EUR.

Terminy

Wycieczkę jesteśmy w stanie zorganizować w wybranym przez Państwa terminie oraz dla dowolnej ilości uczestników. W powyższym formularzu (rezerwuj) prosimy wpisać oprócz danych kontaktowych takie informacje jak: ilość uczestników, miejsce wyjazdu, proponowany termin wycieczki.

Galeria zdjęć