Podlaskie

Opis

Podlasie to prawdziwy tygiel kulturowy. Trudno bowiem o drugi taki region w naszym kraju, gdzie tak blisko siebie stoją katolickie kościoły, prawosławne cerkwie, żydowskie synagogi i tatarskie meczety. Podczas naszej wycieczki zapoznamy Wam z tym regionem wielu kultur. Ten tygiel odkryjemy wszystkimi zmysłami. Skosztujemy lokalnej kuchni, będziemy podziwiać piękno tutejszych zabytku, czy oddychać zapachami tutejszej wspaniałej przyrody. Udamy się na rejs kanałem augustowskim, spróbujemy podlaskiego sękacza, nauczymy się kilku słów w esperanto, będziemy szwendać się po podlaskich miastach i odkrywać uroki pięknych tutejszych wsi. Udamy się też na wycieczkę rowerową do słynnej Puszczy Białowieskiej, który odkryjemy podczas gry terenowej. Dzięki wspólnej wycieczce przekonacie się, że na Podlasiu każdy z Was znajdzie coś dla siebie.

 

Program

Dzień 1

Odkrywanie podlaskich uroków rozpoczniemy na północy regionu, w Augustowie. Tam udamy się na rejs Kanałem Augustowskim na jednej z wybranych przez Was tras żeglugowych – krótszej, przez jezioro Necko i Dolinę Rospudy, lub dłuższą, prowadzącą przez Klonowicę – najkrótszą w Polsce żeglowną rzekę do Studzienicznej, gdzie w 1999 roku tutejsze sanktuarium odwiedził papież Jan Paweł II. W godzinach popołudniowych udamy się do Suwałk, gdzie poznamy sekret wyrobu sękacza, jednego z najbardziej charakterystycznych wyrobów cukierniczych regionu Suwalszczyzny i Podlasia. Wieczorem obiadokolacja, zakwaterowanie, nocleg.

Dzień 2

Drugi dzień podróży rozpoczniemy w Twierdzy Osowiec zbudowanej przez Rosjan, która zasłynęła kilkumiesięczną obroną podczas I wojny światowej oraz tym, że nigdy nie została ona zdobyta. Następnie udamy się do stolicy Podlasia – Białegostoku. Miasto zwiedzimy szlakiem Ludwika Zamenhofa, urodzonego w tym mieście twórcy języka esperanto. Wieczorem zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3

Trzeci dzień spędzimy na odkrywaniu prawdziwego tygla kulturowego, jaki znajduje się na Podlasiu. Po śniadaniu wyruszymy do Tykocina, gdzie tradycja polskiej kultury miesza się z tradycją żydowską. Znajdziemy tu jedną z największych synagog w Polsce, stary żydowski cmentarz, a także zamek, oraz przepiękne przykłady barokowej architektury – otoczenie rynku czy Kościół Trójcy Świętej. Następnie udamy się do Sokółki, gdzie odwiedzimy Muzeum Regionalne, w którym poznamy historię tatarskiego osadnictwa na Podlasiu. Ruszymy tu szlakiem tatarskim, odwiedzając zachowane po dziś dzień tatarskie meczety w Bohonikach i Kruszynianach. Na koniec udamy się do regionalnej restauracji, gdzie w ramach obiadokolacji skosztujemy tatarskiej kuchni. Wieczorem odwiedzimy Supraśl, którą zwiedzimy w towarzystwie supraskiej szwędaczki, która zapozna nas z lokalnymi legendami.

Dzień 4

Po śniadaniu wyruszymy w kolejne urokliwe miejsce na Podlasiu, a będzie to kraina otwartych okiennic. Szlak prowadzi przez trzy malownicze wioski: Trześcianka, Soce i Puchły, słynące z unikatowej w skali kraju architektury. Tutejsze domy, kościoły i cerkwie charakteryzują się pięknymi zdobieniami snycerskimi będącymi pamiątką po dawnym rosyjskim budownictwie. Następnie udamy się do Hajnówki, zwanej bramą puszczy białowieskiej. Odwiedzimy tu największą cerkiew w Polsce, a następnie udamy się na 25-kilometrową wycieczkę rowerową z Hajnówki do Białowieży fragmentem wschodniego szlaku Green Velo. W Białowieży odwiedzimy Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego oraz udamy się na quest w Białowieskim Parku Narodowym. W godzinach popołudniowych wyjazd w drogę powrotną do domu. Na trasie obiadokolacja.

Uwagi

Program jest ramowy – kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Koszt wyjazdu

CENA/OS: od 1275 zł

zapytaj cena skalkulowana dla grupy 40 uczniów, 4 osoby opieki gratis

Cena zawiera: transport autokarem na trasie wycieczki, zakwaterowanie: 3 noclegi w pokojach 2/3-osobowych, wyżywienie: 3 śniadania, 4 obiadokolacje, opieka pilota-przewodnika, ubezpieczenie NNW, obowiązkowa składka na turystyczny fundusz gwarancyjny, opłaty drogowe, parkingi.

Cena nie zawiera: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów oraz warsztatów w obiektach: ok 250 zł/osoby

Terminy

Program wycieczki stworzony został dla grup szkolnych. Jest to wstępna, ramowa propozycja, którą możemy dowolnie modyfikować w zależności od potrzeb i zainteresowań młodzieży. Wycieczkę jesteśmy w stanie zorganizować w wybranym przez Państwa terminie oraz dla dowolnej ilości uczestników. W powyższym formularzu prosimy wpisać oprócz danych kontaktowych takie informacje jak: ilość uczniów i opiekunów, miejsce wyjazdu, proponowany termin wycieczki.

Galeria zdjęć