Świętokrzyskie

Opis

Wycieczka do Świętokrzyskiego to istna podróż w czasie. Na terenie województwa Świętokrzyskiego znajduje się bowiem mnóstwo atrakcji, które przeniosą nas do czasów, gdy powstała nasza planeta, a także do okresu, gdy na tutejszych ziemiach pojawili się pierwsi ludzie. Wszystko to w najbliższym otoczeniu jednych z najstarszych gór w Polsce – Gór Świętokrzyskich, istniejących już 500 milionów lat temu. Poznamy długą historię tego regionu, zdobędziemy najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę i zobaczymy charakterystyczne dla tego regionu świętokrzyskie gołoborza. Wycieczka zapozna nas z prehistorycznym osadnictwem, śladami pierwszych ludzi w Jaskini Raj, dawnych kopalni krzemieni, czy starożytnego hutnictwa w regionie. Poznamy też świętokrzyskie zamki, drewnianą architekturę, czy tajniki produkcji porcelany. To co, wsiadamy do wehikułu czasu i ruszamy na wspólną wycieczkę, by odkryć Świętokrzyskie?

 

Program

Dzień 1

Wizytę w regionie świętokrzyskim rozpoczniemy od Jaskini Raj, będącej jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce. Zwiedzanie tego miejsca, ze względu na bardzo bogatą szatę naciekową, przybliży nam procesy powstawania zjawisk i form krasowych, między innymi stalagmitów, stalaktytów, stalagnatów, makaronów czy tzw. pól ryżowych. Odwiedzimy również Centrum Neandertalczyka, w którym dowiemy się nieco więcej o rozwoju człowieka i dawnych mieszkańcach okolicy. Kolejnym punktem będzie Tokarnia, w której zlokalizowane jest Muzeum Wsi Kieleckiej, w którym zgromadzono przykłady drewnianej zabudowy z rejonu świętokrzyskiego.  Ostatnim punktem pierwszego dnia będzie zamek w Chęcinach, przeżywający czasy swej największej świetności podczas panowania Kazimierza Wielkiego, który zamienił go w niezdobytą przez 250 lat fortecę. W godzinach wieczornych udamy się w miejsce zakwaterowania na obiadokolację i nocleg.

Dzień 2

Po śniadaniu odwiedzimy zlokalizowane w kieleckim rezerwacie Wietrznia Centrum Geoedukacji, które przybliży nam geologiczną historię Gór Świętokrzyskich, będących jednymi z najstarszych gór na terenie Polski. Dalsza część dnia zależeć będzie od pogody oraz zainteresowań grupy. Przy pięknej pogodzie spędzimy resztę dnia w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Z miejscowości Święta Katarzyna wyruszymy na spacer w kierunku najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich – Łysicy. Następnie udamy się na szczyt Święty Krzyż, skąd można podziwiać panoramę gołoborza świętokrzyskiego. Odwiedzimy również Klasztor na Świętym Krzyżu. Z tutejszej wieży widokowej można podziwiać wspaniałą panoramę okolicy. W godzinach popołudniowych udamy się do Nowej Słupi, gdzie w tutejszym centrum archeologicznym zapoznamy się z historią starożytnego hutnictwa i tzw. świętokrzyskich dymarek. Przy niesprzyjającej zdobywaniu gór pogodzie możemy udać się do Sandomierza, jednego z najbardziej urokliwych miast województwa świętokrzyskiego. Niewielkie miasteczko mieści w sobie mnóstwo historycznych atrakcji, w tym zamek królewski, muzeum diecezjalne Jana Długosza, katedrę i synagogę, gotycki ratusz na rynku otoczonym renesansowymi kamieniczkami czy główną bramę wjazdową do miasta - Bramę Opatowską. Odwiedzimy też zlokalizowany nieopodal Wąwóz Królowej Jadwigi, wydrążony w skałach lessowych. W godzinach wieczornych powrót do miejsca zakwaterowania na obiadokolację i nocleg.

Dzień 3

Po śniadaniu i wykwaterowaniu odwiedzimy Starachowice, gdzie zwiedzimy Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum”, w którym poznamy m.in. historię produkcji pojazdów marki Star, produkowanych właśnie w tym świętokrzyskim mieście. Po lekcji techniki przeniesiemy się w kolejną podróż w czasie. Będzie ona miała miejsce w Krzemionkach Opatowskich, gdzie znajduje się muzeum archeologiczne, w którym możemy podziwiać wyrobiska neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego. Kolejnym punktem ostatniego dnia wyprawy będzie wizyta w Ćmielowie. W tej miejscowości znajduje się żywe muzeum porcelany, w którym wspólnie odkryjemy tajniki produkcji przedmiotów z porcelany. Naszą wizytę w Świętokrzyskim zakończymy w zamku Krzyżtopór. Zlokalizowana w Ujeździe rezydencja z XVII wieku była największą budowlą pałacową w Europie, aż do czasów powstania podparyskiego Wersalu. Po spacerze w ruinach zamku Krzyżtopór udamy się na obiadokolację i wyruszymy w drogę powrotną do domu.

Uwagi

Program jest ramowy – kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Koszt wyjazdu

CENA/OS: od 930 zł

zapytaj cena skalkulowana dla grupy 40 uczniów, 4 osoby opieki gratis

Cena zawiera: transport autokarem na trasie wycieczki, zakwaterowanie: 2 noclegi w pokojach 2/3-osobowych, wyżywienie: 2 śniadania, 3 obiadokolacje, opieka pilota i przewodnika, ubezpieczenie NNW, obowiązkowa składka na turystyczny fundusz gwarancyjny, opłaty drogowe, parkingi.

Cena nie zawiera: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów oraz warsztatów w obiektach: ok 150 zł/osoby

Terminy

Program wycieczki stworzony został dla grup szkolnych. Jest to wstępna, ramowa propozycja, którą możemy dowolnie modyfikować w zależności od potrzeb i zainteresowań młodzieży. Wycieczkę jesteśmy w stanie zorganizować w wybranym przez Państwa terminie oraz dla dowolnej ilości uczestników. W powyższym formularzu prosimy wpisać oprócz danych kontaktowych takie informacje jak: ilość uczniów i opiekunów, miejsce wyjazdu, proponowany termin wycieczki.

Galeria zdjęć