Parlament Europejski

Opis

Parlament Europejski - instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie a także, komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego. 

Jest to jedna z najważniejszych instytucji UE, organ przedstawicielski powstały w 1958 w wyniku połączenia przedstawicielstw parlamentarnych EWWiS, Euratomu i EWG – w ten sposób powstało Europejskie Zgromadzenie Parlamentarne, które obecną nazwę przyjęło 30 marca 1962.

Wspólnota przebyła długą drogę od końca lat 50., kiedy to w instytucjach Wspólnoty Europejskiej mówiono zaledwie czterema językami! Obecnie w Parlamencie Europejskim używa się 24 języków urzędowych, co samo w sobie jest już prawdziwym językowym wyzwaniem.

Przy 24 językach urzędowych możliwych jest ponad 529 kombinacji językowych, ponieważ każdy język może zostać przetłumaczony na 23 inne języki. Aby sprostać temu wyzwaniu Parlament Europejski dysponuje wydajnymi służbami tłumaczeń ustnych, pisemnych i weryfikacji tekstów prawnych. W odniesieniu do tych służb wprowadzono też ścisłe zasady, aby zagwarantować ich wydajną pracę oraz utrzymać rozsądny poziom wydatków budżetowych.


 

Mapa

Program

Dzień 1

Wyjazd z Polski w godzinach popołudniowych, nocny przejazd przez Niemcy.

Dzień 2

W godzinach porannych przyjazd do Strasburga - spacer po dzielnicy międzynarodowej, podziwianie budynków Parlamentu Europejskiego Rady Europy i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Następnie przejazd do centrum Strasburga, spacer po zabytkowej części miasta: Katedra Notre Dame, Plac Gutenberga, kościół św. Tomasza, dzielnica Mała Francja. W godzinach popołudniowych przejazd do Brukseli, obiadokolacja, zakwaterowanie, nocleg.

Dzień 3

Śniadanie, przejazd do centrum Brukseli, wizyta w Parlamencie Europejskim. W godzinach popołudniowych zwiedzanie Brukseli z przewodnikiem: Grand Place z zabytkowym ratuszem, barokowe domy cechowe, Dom Króla, Manneken Pis, Pałac Królewski, Atomium, Kwatera Główna NATO. Wieczorem obiadokolacja, powrót do hotelu, nocleg.

Dzień 4

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Amsterdamu, zwiedzanie miasta: Plac Dam z Pałacem Królewskim i Nowym Kościołem, Targ Kwiatowy, Dzielnica Czerwonych Latarni. Następnie do wyboru: zwiedzanie Muzeum Van Gogha, Rijskmuseum (najcenniejszy zbiór malarstwa holenderskiego) lub NEMO (muzeum nauki). Rejs po kanałach Amsterdamu. Obiadokolacja, wieczorem wyjazd w drogę powrotną do Polski, nocny przejazd przez Niemcy. 

Dzień 5

Powrót do Polski w godzinach popołudniowych.

Uwagi

Cena skalkulowana dla grupy 45 uczniów + 3 opiekunów. Istnieje możliwość modyfikacji programu oraz poszerzenie go o dodatkowe atrakcje, np: zwiedzanie Luksemburga, Gandawy, Antwerpii, skansenu holenderskich wiatraków w Zandaam, czy ogrodów Keukenhof (tylko od końca marca do połowy maja).

Koszt wyjazdu

CENA/OS: od
 
1370 zł
zapytaj 

Cena zawiera: transport autokarem na trasie wycieczki, zakwaterowanie: 2 noclegi w hotelu **/*** w pokojach 2-3-osobowych, wyżywienie: 2 śniadania, realizacja programu wyjazdu wraz z niezbędnymi rezerwacjami oraz opieką pilota, ubezpieczenie NNW, KL, choroby przewlekłe, bagaż, obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy, podatek vat.

Cena nie zawiera: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, 3 obiadokolacji, usług przewodników lokalnych, opłat drogowych i parkingowych. Łącznie: 130 EUR.


Terminy

Wycieczkę jesteśmy w stanie zorganizować w wybranym przez Państwa terminie oraz dla dowolnej ilości uczestników. Termin zwiedzania Parlamentu możemy rezerwować z 3-miesięcznym wyprzedzeniem. W powyższym formularzu (zapytaj) prosimy wpisać oprócz danych kontaktowych takie informacje jak: ilość uczniów i opiekunów, miejsce wyjazdu, proponowany termin wycieczki.

Galeria zdjęć