Kotlina Kłodzka

Opis

Kotlina Kłodzka to miejsce wypchane wspaniałymi atrakcjami. Otoczona z trzech stron górami, przecięta Nysą Kłodzką to raj dla tych, którzy lubią chodzić po górach, podziwiać piękne widoki, ale też odwiedzać ciekawe miasteczka, zdobywać twierdze, czy zwiedzać kopalnie. Podczas naszej wizyty w tej kotlinie atrakcji, ciekawych przygód z pewnością nie zabraknie. Odwiedzimy jedne z najciekawszych gór w Polsce – Góry Stołowe, gdzie będziemy podziwiać fantastyczne formy skalne wyrzeźbione w piaskowcach. Weźmiemy udział w żywych lekcjach historii podczas odwiedzin w twierdzy Kłodzko a także w trakcie zwiedzania największej górskiej twierdzy w Europie, położonej w Srebrnej Górze. Poznamy tajniki wydobycia złota i produkcji arszeniku w Złotym Stoku, odwiedzimy unikatową w skali kraju kaplicę zbudowaną z ludzkich czaszek, czy wybierzemy się na spływ meandrami Nysy Kłodzkiej. Poznacie Kotlinę Atrakcji razem z nami!

 

Program

Dzień 1

Naszą przygodę z wypchaną po brzegi atrakcjami Kotliną Kłodzką rozpoczniemy w Złotym Stoku, miejscu, gdzie w dawnych czasach wydobywano złoto. W tutejszej kopalni poznamy historię wydobycia tego cennego kruszcu a także inne ciekawostki związane z próbą stworzenia eliksiru młodości, czy produkcją arszeniku, którym podobno był podtruwany sam Napoleon. Po zwiedzaniu kopalni chętni będą mogli wziąć udział w ekstremalnych zajęciach w Leśnym Parku Przygody, podczas których będziecie mogli między innymi przejechać się tyrolką. Po wizycie w Złotym Stoku udamy się do Kłodzka. Odkrywanie miasta rozpoczniemy od tutejszej twierdzy, gdzie weźmiemy udział w żywej lekcji historii, wcielając się w żołnierzy z czasów wojen śląskich. Będziemy mogli wówczas poczuć zapach prochu a także przeżyć prawdziwą żołnierską musztrę. Po wizycie w twierdzy udamy się jeszcze na krótki spacer po najstarszej części miasta, przechodząc przez most gotycki, który wielu przypomina praski Most Karola. Po dniu pełnym wrażeń udamy się do miejsca zakwaterowania na obiadokolację i nocleg.

Dzień 2

Drugi dzień wycieczki rozpoczniemy aktywnie. Po śniadaniu udamy się w Góry Stołowe, będące jednym z nielicznych europejskich przykładów gór płytowych. Zdobędziemy najwyższy szczyt tego łańcucha górskiego – Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), skąd będziemy mieli okazję podziwiać przepiękną panoramę i odpocząć w schronisku. Następnie udamy się do rezerwatu Błędne Skały, w których odkryjemy przepiękne formy skalne wydrążone w piaskowcach. Po kontakcie z przyrodą udamy się do miejscowości Kudowa-Zdrój, gdzie odwiedzimy kaplicę czaszek, której wystrój stanowią ludzkie kości, odnalezione przez tutejszego proboszcza w XVIII wieku. Odwiedzimy tu również gospodarstwo „Szlak Ginących Zawodów”, gdzie weźmiemy udział w wybranych przez Was warsztatach. Pod koniec dnia udamy się jeszcze do Muzeum Papiernictwa, zlokalizowanego w Dusznikach-Zdroju, gdzie własnoręcznie nauczymy się czerpać papier. Wieczorem powrót do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja oraz nocleg.

Dzień 3

Pierwszą część trzeciego dnia spędzimy bardzo aktywnie. Po śniadaniu przejedziemy do miejscowości Młynów, gdzie udamy się na spływ pontonami przełomem bardzkim do miejscowości Bardo. Nysa Kłodzka w tym rejonie to przede wszystkim piękne widoki, kontakt z naturą, a także nieduża głębokość, spokojny nurt i łatwość manewrowania pontonami, dzięki czemu atrakcja jest bezpieczna nawet dla najmłodszych uczestników. Następnie udamy się w Góry Sowie, gdzie zwiedzimy największą górską twierdzę w Europie – Twierdzę w Srebrnej Górze. Przeniesiemy się w czasie do okresu wojen napoleońskich, które przybliży nam przewodnik ubrany w duchu tamtej epoki. W godzinach wieczornych powrót w miejsce zakwaterowania, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 4

Po śniadaniu i wykwaterowaniu wrócimy w Góry Sowie. Tym razem odkryjemy kompleks Riese –  podziemny system schronów powstały tutaj podczas II Wojny Światowej, który miał być jedną z głównych kwater Adolfa Hitlera. Następnie udamy się w okolice Wałbrzycha, gdzie zwiedzimy trzeci co do wielkości zamek w Polsce – zamek Książ. Ostatnią atrakcją na naszej trasie będzie miejscowość Świdnica, w której zlokalizowany jest Kościół Pokoju, jeden z dwóch wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wybudowany na mocy traktatu westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią. Następnie wyruszymy w drogę powrotną do domu, na trasie zatrzymując się na obiadokolację.

Uwagi

Program jest ramowy – kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Koszt wyjazdu

CENA/OS: od 1275 zł

zapytaj cena skalkulowana dla grupy 40 uczniów, 4 osoby opieki gratis

Cena zawiera: transport autokarem na trasie wycieczki, zakwaterowanie: 3 noclegi w pokojach 2/3-osobowych, wyżywienie: 3 śniadania, 4 obiadokolacje, opieka pilota-przewodnika, ubezpieczenie NNW, obowiązkowa składka na turystyczny fundusz gwarancyjny, opłaty drogowe, parkingi.

Cena nie zawiera: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów oraz warsztatów w obiektach: ok 400 zł/osoby

Terminy

Program wycieczki stworzony został dla grup szkolnych. Jest to wstępna, ramowa propozycja, którą możemy dowolnie modyfikować w zależności od potrzeb i zainteresowań młodzieży. Wycieczkę jesteśmy w stanie zorganizować w wybranym przez Państwa terminie oraz dla dowolnej ilości uczestników. W powyższym formularzu prosimy wpisać oprócz danych kontaktowych takie informacje jak: ilość uczniów i opiekunów, miejsce wyjazdu, proponowany termin wycieczki.

Galeria zdjęć