Beskid Sądecki aktywnie

Opis

Beskid Sądecki to raj dla amatorów aktywnego wypoczynku i adrenaliny, którzy pragną na kilka dni oderwać się od zgiełku miasta i spędzić trochę czasu blisko natury. W krainie uzdrowisk, na czele z Krynicą, Piwniczną, Muszyną i Żegiestowem, otoczonej zalesionymi górami, dookoła których licznymi zakolami wije się rzeka Poprad, spędzimy cztery dni. Czas ten spędzimy bardzo aktywnie, zdobywając szczyty Beskidu Sądeckiego pieszo i rowerem, podziwiając piękne widoki podczas warsztatów jogi czy spaceru ścieżką w koronach drzew. Na pontonach pokonamy zakręty doliny Popradu, a bezdroża polsko-słowackiego pogranicza przejdziemy prowadząc pojazdy 4x4. Nie zabraknie nam też uzdrowiskowego klimatu tutejszych miejscowości, czy przepięknych przykładów drewnianej architektury z czasów, gdy obszar Beskidu Sądeckiego zamieszkiwała również ludność łemkowska.

 

Przewodnicy

  

Małgorzata Kotarba - lubi podróżować sama, nie sama, blisko i daleko, czasem z duszą na ramieniu. Chciała być jak Marco Polo, została raczej Marą z Pola, co snuje się to tu, to tam, kiedyś pieszo, potem autostopem, ostatnio rowerem. I najchętniej na Wschód, ale innymi częściami świata bynajmniej nie gardzi. Z wykształcenia ukrainistka, ale też przewodnik beskidzki i pilot wycieczek zagranicznych. Także instruktor turystyki rowerowej. O wędrówkach lubi pisać, a ten podróżniczy ekshibicjonizm można śledzić na jej blogu: www.malgorzatakotarba.wixsite.com/mandrivnyk2

Jakub Zygmunt - rodowity Sądeczanin, z wykształcenia geolog, z zawodu trochę "człowiek-orkiestra", ale to turystyka lokalna i pilotowanie wycieczek grają u niego pierwsze skrzypce. Wychowany na górskich wędrówkach, zwłaszcza po Beskidach Sądeckim i Niskim. Podróżniczo ceni sobie kierunki mniej znane, lubi wędrować tam, gdzie przypadek poniesie. W ten sposób całkiem nieoczekiwanie stał się zagorzałym fanem państw bałtyckich, a zwłaszcza Estonii, w której przez rok pomieszkiwał. W Internecie można po spotkać pod pseudonimem Sądecki Włóczykij. Pod taką nazwą prowadzi także bloga górsko-podróżniczego (www.sadeckiwloczykij.eu)
 

Mapa

Program

Dzień 1

Pierwszy dzień naszej wspólnej podróży po Beskidzie Sądeckim to przede wszystkim kontakt z naturą i zderzenie z zapierającymi dech w piersiach widokami na okolicę. O 12:00 spotkamy się w miejscu zakwaterowania, gdzie zostawimy samochody. Udamy się stąd do Wierchomli, skąd przejedziemy rowerami w kierunku Bacówki nad Wierchomlą. Krótki postój na polanie pod Bacówką na posiłek i napój we własnym zakresie oraz podziwianie przepięknej panoramy Pasma Radziejowej i Tatr z Polany przy Bacówce.

Następnie przejazd rowerami w kierunku Jaworzyny Krynickiej, jednego z najbardziej znanych szczytów Beskidu Sądeckiego, na szczyt którego prowadzi Kolejka Gondolowa. Zimą panują tu wspaniałe warunki do uprawiania narciarstwa, latem jest to idealne miejsce uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Szczyt Jaworzyny osiąga 1114 m n.p.m. i jest kolejnym wspaniałym miejscem na podziwianie panoramy Tatr oraz Beskidu Sądeckiego.

Po chwili odpoczynku ruszymy w kierunku Areny Słotwiny, kolejnego znanego kompleksu narciarskiego w okolicach Krynicy. Podczas tutejszego przystanku odwiedzimy niedawno otwartą Wieżę Widokową – pospacerujemy w koronach drzew by na końcu wdrapać się na wysokość prawie 50 metrów i podziwiać panoramę okolicy.

Po spacerze w koronach drzew zjedziemy do centrum Krynicy. Wieczorem zakwaterowanie, czas na relaks po całodniowym wysiłku, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 2

Po trudach całodniowej jazdy na rowerze kolejny dzień będzie zdecydowanie bardziej rekreacyjny. Po porannym śniadaniu przejedziemy do Szczawnika, skąd udamy się na około 2,5 spacer. Naszym celem będzie dobrze nam już znana Bacówka nad Wierchomlą, gdzie spędzimy resztę popołudnia.

Po wspólnym posiłku i czasie wolnym dziećmi zajmie się profesjonalny animator, dorośli zaś udadzą się na warsztaty jogi w przepięknej scenerii Polany pod Bacówką.

Około 17:00, wypoczęci i zrelaksowani zejdziemy pieszo do Wierchomli. Obiadokolacja, czas wolny i nocleg.

Dzień 3

Po zdecydowanie bardziej relaksacyjnym dniu drugim, trzeci dzień znów przysporzy nam nieco więcej wysiłku i adrenaliny.

Po śniadaniu pierwszą część dnia spędzimy na 36-kilometrowej trasie rowerowej z Wierchomli do Muszyny. Po drodze odwiedzimy kilka malowniczych miejscowości, w tym Zubrzyk, dawną łemkowską wioskę nad Popradem, Żegiestów, jedno z tutejszych uzdrowisk słynące z leczniczych wód mineralnych, Szczawnik i Złockie, z dawnymi drewnianymi cerkwiami łemkowskimi. Ostatnim punktem przejażdżki będzie Muszyna, miasto będące jednym z największych uzdrowisk Beskidu Sądeckiego.

Po dotarciu do Muszyny przesiądziemy się z rowerów na pontony. Kolejną atrakcją będzie spływ Popradem z Muszyny do Łopaty Polskiej. Czeka nas 12,5 kilometra spływu zakolami Popradu, gdzie możemy podziwiać jeden z najpiękniejszych fragmentów przełomu Popradu w okolicy Łopaty Polskiej i Słowackiej.

Po ekstremalnych przeżyciach udamy się na obiadokolację, czas wolny i nocleg. Przy sprzyjającej pogodzie i możliwościach obiadokolację zorganizujemy w formie ogniska.

Dzień 4

Po śniadaniu i wykwaterowaniu rozpoczniemy ostatni dzień naszej wspólnej przygody. Na początku zabierzemy Was na zwiedzanie przepięknej cerkwi w Powroźniku, która dzięki swej wspaniale zachowanej polichromii doczekała się niedawno wpisu na Listę UNESCO.

Ostatnim punktem programu będzie off-road w okolicach Tylicza, gdzie każdy z Was będzie miał okazję poprowadzić samochód terenowy po bezdrożach polsko-słowackiego pogranicza.

Po wspólnym obiedzie nadejdzie czas pożegnania z urokliwym Beskidem Sądeckim i Doliną Popradu i wyjazd w drogę powrotną do domu.

Uwagi

Program jest ramowy – kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Koszt wyjazdu

CENA/OS: od 830 zł

rezerwuj rezerwacja jest bezpłatna, w formularzu podaj wybrany termin i liczbę osób

Cena zawiera: 3 noclegi, wyżywienie (3 śniadania, 3 obiadokolacje) ubezpieczenie, realizacja programu, podatek.

Cena nie zawiera: biletu wstępu na wieżę widokową w Krynicy (dorośli 49 zł, dzieci 42 zł), wynajmu roweru  (80 zł / 2 dni), warsztatu jogi (25 zł), spływu Popradem (45 zł), off-roadu w okolicach Tylicza (350 zł).

Dodatkowo płatne: opieka lokalnego przewodnika (110 zł)

Terminy

Wycieczkę jesteśmy w stanie zorganizować w wybranym przez Państwa terminie oraz dla dowolnej ilości uczestników. W powyższym formularzu (rezerwuj) prosimy wpisać oprócz danych kontaktowych takie informacje jak: ilość uczestników, miejsce wyjazdu, proponowany termin wycieczki.

Galeria zdjęć