Czarnobyl Tour

Opis

Czarnobyl, miejsce największej w dziejach ludzkości katastrofy elektrowni atomowej, do której doszło 26 kwietnia 1986 roku, to obecnie jedna z największych atrakcji Ukrainy. Bez wątpienia do promocji tego miejsca przyczynił się miniserial wyprodukowany przez HBO, który opowiada o awarii IV bloku Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, funkcjonującej tam od 1977 roku.

Wycieczki z cyklu Czarnobyl Tour organizujemy jako pierwsze biuro w Polsce od 2007 roku, czyli na długo przed tym, gdy hasło „not great, not terrible” stało się modne. Dotychczas zorganizowaliśmy ponad 80 wyjazdów, w których wzięło udział już ponad 7000 osób.

Nasz wyjazd do Czarnobyla to podróż nie tylko do miejsca katastrofy elektrowni, ale przede wszystkim do miejsca ogromnej ludzkiej tragedii. Mieszkańcy dzisiejszej Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia musieli z dnia na dzień raz na zawsze opuścić swoje mieszkania, domy, gospodarstwa.

Podczas zwiedzania Czarnobylskiej Zony odkryjecie razem z nami miasto Prypeć, jedno z najmłodszych i jednocześnie najbardziej rozwiniętych miast byłego Związku Radzieckiego. Średnia wieku mieszkańców tego powstałego w 1970 roku miasta w dniu katastrofy to zaledwie 26 lat.

Poznacie też inną ważną atrakcję Czarnobylskiej Strefy – miasteczko Czarnobyl II, w którym znajduje się wysoki na 150 i długi na 600 metrów radar pozahoryzontalny Duga, zwany potocznie Okiem Moskwy.

W trakcie wycieczki do Zony zabieramy Was też pod IV blok elektrowni w jądrowej w Czarnobylu, gdzie możecie podziwiać nowy sarkofag – Arkę, a także do miasta Czarnobyl, miasto z jedynym na Ukrainie pomnikiem Lenina.

Dodatkiem do wizyty w Strefie jest też całodzienne zwiedzanie atrakcji stolicy Ukrainy – Kijowa. Podczas wyjazdów wielu z naszych turystów traktuje wizytę w największym ukraińskim mieście jako dodatek do wizyty w Czarnobylu, wielu z nich jednak wraca zakochanych bez pamięci w blasku złotych kopuł kijowskich cerkwi a przede wszystkim niepowtarzalnym klimacie tego miasta.

 

Co o organizowanych przez nas wycieczkach myślą ich uczestnicy?
W trakcie powrotów z naszych wyjazdów w ramach Czarnobyl Tour organizujemy dla naszych pasażerów mały autokarowy konkurs, w którym zadaniem uczestników jest napisanie krótkiego sms-a do rodziny/przyjaciół i podzielenie się z nimi wrażeniami, wspomnieniami z wyjazdu. Każdy uczestnik konkursu pozostaje anonimowy i ma pełną dowolność przekazu - czytaj więcej »

Mapa

Program

Dzień 1

Spotkanie z pilotem, wyjazd z Krakowa o godzinie 17:00. Przekroczenie granicy i dalszy przejazd w stronę Kijowa.

Dzień 2

Po drodze poranna toaleta oraz przerwa na śniadanie. Przyjazd do Kijowa w okolicach godziny 11:00. Zwiedzanie Kijowa: Złote Wrota, pomnik Bogdana Chmielnickiego, Ławra Kijowsko-Peczarska, Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, Sobór Mądrości Bożej, Muzeum Czarnobylskie. Przejazd do hotelu, obiadokolacja, zakwaterowanie, czas wolny. Dla chętnych przejazd na główną ulicę miasta - Kreszczatik, dalsze zwiedzanie lub czas wolny, powrót do hotelu, nocleg.

Dzień 3

Śniadanie. O godzinie 8:00 wyjazd na zwiedzanie "strefy zamkniętej".

Po przekroczeniu 'checkpointów' przejazd pod 'Oko Moskwy'. Następnie przejazd do głównej atrakcji w strefie - miasta Prypeć (spędzamy tam około 3 h) - zwiedzanie miasta m.in: żłobek, port rzeczny, ratusz, hotel Polesie, dom handlowy, dom kultury Energetyk, urząd pocztowy, wesołe miasteczko z diabelskim młynem.

W dalszej kolejności zwiedzamy tereny elektrowni (włącznie z niedokończonymi blokami nr 5 i 6 oraz nowym zabezpieczeniem dla bloku nr 4 tzw. Arką). 

Program obejmuje także zwiedzanie miasta Czarnobyl m.in.: pomnik strażaków, główny plac miasta. Przejazd i krótki postój przy "czerwonym lesie", a także przy tablicach powitalnych miasta Prypeć i Czarnobyl (w zależności od przewodnika, często nasze grupy mają możliwość zobaczenia miejsc spoza standardowego planu). 

W czasie zwiedzania przewidziany jest smaczny obiad na stołówce pracowniczej. Planowy powrót do hotelu w Kijowie około godziny 20:00. Czas wolny - możliwość skorzystania z prysznica, zrobienia zakupów, zjedzenia ciepłego posiłku. Następnie wyjazd w drogę powrotną do Polski.

Dzień 4

Po przekroczeniu granicy dalszy przejazd do Krakowa. Planowy powrót około godziny 12:00.

Uwagi Program jest ramowy – kolejność zwiedzania może ulec zmianie. Wymagany ważny paszport.
Zobacz Nasz hotel - Hotel Tourist***

Koszt wyjazdu

CENA/OS: od 1050 zł

rezerwuj rezerwacja jest bezpłatna
w formularzu podaj wybrany termin

Cena zawiera: zakwaterowanie w hotelu*** (pokoje 2 osobowe) w centrum Kijowa, wyżywienie (2 śniadania, 1 obiad, 1 obiadokolacja) ubezpieczenie od NNW i KL oraz bagaż, przejazd komfortowym autokarem, opieka pilota, całodzienna wycieczka – Czarnobyl Tour (polskojęzyczny przewodnik, transfer Kijów - Czarnobyl - Kijów, pozwolenie na wjazd do strefy zamkniętej wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem), 4h zwiedzanie Kijowa z przewodnikiem.

Cena nie zawiera: składki na TFG - 2 zł, składki na TFP - 2 zł, biletów wstępu do zwiedzanych obiektów oraz biletów komunikacji miejskiej w Kijowie. Orientacyjny koszt: 70 UAH. Ewentualnej dopłaty do pokoju 1 osobowego - 75 zł.

Terminy

06 - 09 styczeń 2022
Czarnobyl Tour 99
1050 zł 30 wolnych miejsc zapisz się
07 - 10 kwiecień 2022
Czarnobyl Tour 100
1050 zł 26 wolnych miejsc zapisz się
30 kwiecień - 03 maj 2022
Czarnobyl Tour 101
1050 zł 25 wolnych miejsc zapisz się
28 - 31 maj 2022
Czarnobyl Tour 102
1050 zł 30 wolnych miejsc zapisz się
16 - 19 czerwiec 2022
Czarnobyl Tour 103
1050 zł 30 wolnych miejsc zapisz się

Interesuje Cię inny termin ? Zobacz tutaj »
Chcesz dołączyć do grupy w Kijowie? Skontaktuj się z nami w celu ustalenia szczegółów

Covid-19

Osoby w pełni zaszczepione mogą wjechać na Ukrainę bez konieczności wykonywania testów. Pozostali muszą okazać negatywny wynik szybkiego testu antygenowego (wymaz) - więcej informacji » Przy powrocie do Polski osoby niezaszczepione obowiązuje kwarantanna 10 lub 7 dni.

Jeśli przed wyjazdem uzyskasz pozytywny wynik testu, spokojnie - zwrócimy Ci pieniądze za wycieczkę.

Standardy bezpieczeństwa i przyjęte procedury - zobacz tutaj »

Covidowe FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania w czasach pandemii - zobacz tutaj »

 

Galeria zdjęć

FAQ

1. Czy na Ukrainę potrzebny jest paszport oraz wiza?
Aby wjechać na terytorium Ukrainy, obywatele Polski muszą posiadać ważny paszport. Paszport musi być ważny minimum 3 miesiące od daty powrotu z Ukrainy (przykład, jeśli wycieczka odbywa się w terminie 15-18.06.2022, paszport musi być ważny jeszcze minimum do 16.09.2022. Numer paszportu konieczny jest również do wyrobienia pozwolenia na wjazd do Zony Czarnobylskiej, dlatego numer paszportu należy podać nam najpóźniej na tydzień przed wyjazdem. Jeśli chodzi o wizę, wyjazd do Czarnobyla wiąże się z przebywaniem na terytorium Ukrainy zaledwie przez trzy dni, w związku z tym nie ma obowiązku wizowego.

2. Czy w wycieczce do Czarnobyla mogą wziąć udział osoby niepełnoletnie?
W wyjeździe do Czarnobyla mogą brać udział tylko osoby, które ukończyły 18 lat. Na wycieczkę można zapisać osobę niepełnoletnią, pod warunkiem, że w dniu wizyty w Zonie ma ona ukończone 18 lat.

3. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania zdrowotne?
Głównym przeciwwskazaniem są choroby tarczycy. Odradzamy również wyjazdu kobietom w ciąży. W przypadku innych chorób, warto skonsultować sprawę ze swoim lekarzem.

4. Jaka jest dawka promieniowania, którą otrzymuje się podczas wycieczki do Czarnobyla?
W Zonie przebywamy około 8 godzin. Dawkę promieniowania, którą otrzymuje się podczas wizyty w strefie ocenia się na ¼ zdjęcia rentgenowskiego płuc, lub porównywalną do przelotu samolotem na trasie Warszawa – Kijów (ok. 1,5 h lotu).

5. Jak wygląda kwestia płatności za wyjazd?
Wszystko zależy od terminu zapisu. W przypadku zapisu na wyjazd z dużym wyprzedzeniem, płatność za wyjazd rozbijamy na zaliczkę oraz dopłatę. Zaliczka w wysokości 290 zł płatna jest do 2 tygodni od podpisania umowy. Pozostałą część kwoty należy wpłacić na 4 tygodnie przed wyjazdem. Dokładne terminy płatności podajemy na umowie. W przypadku zapisu na wycieczkę na miesiąc przed wyjazdem, konieczna jest wpłata całości kwoty do 3 dni od daty zapisu na wyjazd.

6. Czy w Kijowie jest obecnie bezpiecznie?
Ministerstwo Spraw Zagranicznych na chwilę obecną nie widzi przeciwwskazań w podróżowaniu do Kijowa i okolic. My również z własnego doświadczenia możemy zapewnić, że w Kijowie jest spokojnie i nie ma tam wojny. Stan wojenny nie został wprowadzony w rejonie Kijowa i Czarnobyla. Jeśli taka sytuacja miałaby miejsce najbliższym czasie, a dodatkowo polskie MSZ zaleci nie podróżować do Kijowa, wyjazdy zostaną odwołane, a wszystkie wpłacone pieniądze zostaną Państwu zwrócone. Ewentualnie decyzje o odwołaniu danego wyjazdu będziemy podejmować na miesiąc przed terminem wycieczki.

7. Czy istnieje ryzyko, że wyjazdy zostaną odwołane?
Główną przyczyną odwoływania wyjazdów w przeszłości była niewystarczająca ilość chętnych na wyjazd. Związane to było głównie z napiętą sytuacją na wschodzie Ukrainy. W ostatnim czasie na realizację wyjazdów mocno wpływała sytuacja pandemiczna. Mamy jednak nadzieje, że obie te kwestie w najbliższym czasie nie będą miały większego wpływu na realizację wyjazdów. 

8. W jakim języku odbywa się wycieczka do Czarnobyla?
Zarówno w Kijowie, jak i podczas wycieczki do Czarnobyla są państwo pod opieką polskojęzycznych przewodników.

9. Czy poza ceną wycieczki są jeszcze jakieś dodatkowe koszty?
W cenie wyjazdu mają państwo transport, zakwaterowanie w hotelu, wyżywienie 2x dziennie, opiekę pilota i przewodnika, ubezpieczenie oraz organizację wyjazdu do Zony. Dodatkowe, obowiązkowe koszty to około 70 hrywien – obejmuje to napój do śniadania na trasie, bilet wstępu do Muzeum Czarnobylskiego w Kijowie oraz bilety kijowskiego metra, którym wracamy do hotelu z wieczornego spaceru po Kijowie. Dodatkowe koszty – dodatkowe wyżywienie czy pamiątki oczywiście we własnym zakresie.

10. Jaką walutę zabrać ze sobą na wyjazd?
Walutą obowiązującą na Ukrainie jest Hrywna. Jeśli nie mają państwo możliwości zakupienia hrywien, zazwyczaj udaje się nam wymienić złotówki podczas przekraczania granicy. Kantor, w którym można wymienić hrywny po dobrym kursie znajduje się też w naszym hotelu w Kijowie, jednak pieniądze na bilety wstępu będą nam potrzebne jeszcze przed zakwaterowaniem.

11. Czy wspomniana w ważnych informacjach kwota 400 Euro wymagana podczas pobytu na Ukrainie jest obowiązkowa?
Zgodnie z nowa Ustawą o imprezach turystycznych jesteśmy zobowiązani jako biuro podróży przekazać każdemu uczestnikowi informację o przepisach wizowych i paszportowych. Przepisy o obowiązkowym zabezpieczeniu finansowym funkcjonują na Ukrainie już od dawna, w praktyce przez ponad 10 lat nie zdarzyło się aby ukraińskie władze graniczne weryfikowały uczestników naszych wycieczek pod kątem posiadanych kwot.

12. Czy mogę mieć problemy z przekroczeniem granicy?
Tak, jeśli masz nieuregulowane mandaty, podatki i inne należności w stosunki do Państwa Polskiego. Służba celna jest połączona z administracją skarbową i zdarza się że osoby z zaległościami zostawały zatrzymane na granicy i nie mogły kontynuować wycieczki.