Czarnobyl Tour

Opis

Czarnobyl, miejsce największej w dziejach ludzkości katastrofy elektrowni atomowej, do której doszło 26 kwietnia 1986 roku, to obecnie jedna z największych atrakcji Ukrainy. Bez wątpienia do promocji tego miejsca przyczynił się miniserial wyprodukowany przez HBO. Wycieczki z cyklu Czarnobyl Tour zaczęliśmy organizować jako pierwsze biuro w Polsce. Jeździliśmy tam na długo przed tym, gdy hasło „not great, not terrible” stało się modne.

Nasz wyjazd do Czarnobyla to podróż nie tylko do miejsca katastrofy elektrowni, ale przede wszystkim do miejsca ogromnej ludzkiej tragedii. Mieszkańcy dzisiejszej Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia musieli z dnia na dzień raz na zawsze opuścić swoje mieszkania, domy, gospodarstwa.

Podczas zwiedzania Czarnobylskiej Strefy odkryjesz razem z nami miasto Prypeć, jedno z najmłodszych i jednocześnie najbardziej rozwiniętych miast byłego Związku Radzieckiego. Średnia wieku mieszkańców tego powstałego w 1970 roku miasta w dniu katastrofy to zaledwie 26 lat. Poznasz też miasteczko Czarnobyl-2, w którym znajduje się wysoki na 150 i długi na 600 metrów radar pozahoryzontalny Duga, zwany potocznie Okiem Moskwy.

W trakcie wycieczki do Zony zabierzemy Ciebie też pod IV blok elektrowni w jądrowej w Czarnobylu, gdzie można zobaczyć nowy sarkofag – Arkę, a także do miasta Czarnobyl, miasta z jedynym na Ukrainie pomnikiem Lenina.

Dodatkiem do wizyty w Strefie jest całodzienne zwiedzanie atrakcji stolicy Ukrainy – Kijowa. Uczestnicy naszych wyjazdów traktują Kijów jako dodatek do wizyty w Strefie ale wielu z nich wraca, bo zakochali się bez pamięci w blasku złotych kopuł kijowskich cerkwi a przede wszystkim w niepowtarzalnym klimacie tego miasta.

Dlaczego z nami?

∗ prawie 15 lat doświadczenia w organizacji wycieczek do Czarnobyla
∗ ponad 100 zorganizowanych wyjazdów i 8000 zadowolonych klientów
∗ wycieczka w całości w języku polskim
∗ bogaty i rozbudowany program zwiedzania Kijowa i Czarnobyla
∗ brak ukrytych kosztów
∗ wysoka ocena jakości naszych usług oraz obsługi klienta

Co o zorganizowanych przez nas wycieczkach do Czarnobyla myślą ich uczestnicy? Sprawdź opinie o naszych wyjazdach na facebooku oraz w google.

Mapa

Program

Dzień 1

Spotkanie z pilotem, wyjazd z Krakowa o godzinie 17:00. Przekroczenie granicy i dalszy przejazd w stronę Kijowa.

Dzień 2

Ciąg dalszy przejazdu do Kijowa. Po drodze poranna toaleta i przerwa na śniadanie.

Przyjazd do Kijowa około godziny 10:00. Pobyt w Kijowie rozpoczniemy od spaceru po Dzielnicy Peczersk. Zwiedzimy tam Ławrę Kijowsko-Peczerską, jeden z najważniejszych w prawosławnym świecie klasztorów o prawie tysiącletniej historii. Odwiedzimy dolną część kompleksu, gdzie wejdziemy do tzw. Bliższych Pieczar. Odwiedzimy też Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej ze słynnym stumetrowym pomnikiem Matki Ojczyzny. Muzeum zlokalizowane jest na wolnym powietrzu, można tam zobaczyć militarne eksponaty z czasów tzw. Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

Następnie udamy się w kierunku dzielnicy Padół, gdzie odwiedzimy Muzeum Czarnobylskie. Zwiedzimy je pod opieką przewodnika, który przybliży nam katastrofę w Czarnobylu.

Po zwiedzaniu Muzeum Czarnobylskiego udamy się do hotelu. Tam czeka nas zakwaterowanie, czas wolny na odpoczynek oraz obiadokolacja.

Około 18:00 wyruszymy metrem na drugą część zwiedzania Kijowa. Podczas wieczornego zwiedzania stolicy Ukrainy odwiedzimy najstarszą część miasta. Zobaczymy m.in. Sofię Kijowską, będącą w czasach Rusi Kijowskiej miejscem koronacji ruskich królów, Monaster Św. Michała, którego kopuły, jako pierwsze na Rusi zostały pokryte złotem. Odwiedzimy też cerkiew św. Andrzeja, górującą nad najpiękniejszą ulicą starego Kijowa – Zjazdem św. Andrzeja. Zobaczymy też Złotą Bramę, o którą według legend nasz król, Bolesław Chrobry uszczerbił swój miecz, zwany później Szczerbcem. Podczas spaceru poza samymi zabytkami poznamy też współczesne historie związane m.in. z wydarzeniami na Majdanie, a jeśli starczy nam czasu i sił w nogach, przejdziemy się szklanym mostem z widokiem na Dniepr i Łuk Przyjaźni Narodów. Zwiedzanie zakończymy na Majdanie Niezależności i głównej ulicy miasta – Chreszczatyku, gdzie w czasie wolnym będzie można samodzielnie poznać uroki wieczornego kijowskiego życia.

Powrót metrem do hotelu, nocleg

Dzień 3

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Około 7:00 spotkanie z przewodnikami i wyjazd w kierunku Strefy Zamkniętej. Przyjazd na checkpoint Dytiatky, kontrola paszportowa i wjazd na teren Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia.

Po przekroczeniu checkpointu udamy się w kierunku miasteczka Czarnobyl-2, które dawniej zamieszkiwane było przez jednostkę wojskową odpowiedzialną za obsługę radzieckiego radaru pozahoryzontalnego Duga. W miasteczku zobaczymy słynny radar Duga zwany też Okiem Moskwy oraz zwiedzimy opuszczone sekretne miasteczko, w którym zobaczymy budynki szkoły, przedszkola, budynki mieszkalne czy jednostkę straży pożarnej.

Po wizycie w Czarnobyl-2 udamy się w kierunku głównej atrakcji Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia - miasta Prypeć. W czasach radzieckich było to jedno z najbogatszych i najbardziej rozwiniętych miast całego ZSRR, zamieszkiwane przede wszystkim przez pracowników Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. W trakcie zwiedzania zatrzymamy się w okolicach zakładów Jupitera, gdzie podejdziemy pod chwytak, następnie udamy się na stadion w Prypeci, do wesołego miasteczka z diabelskim młynem, które nigdy nie zostało otwarte, na basen „Lazurowy”, do budynku szkoły lub przedszkola, na centralny plac miasta z Hotelem Polesie, domem kultury Energetyk i supermarketem. Na końcu zatrzymamy się pod tablicą powitalną miasta Prypeć tuż przy terenie tzw. rudego (czerwonego) lasu.

Po zwiedzaniu Prypeci udamy się w kierunku IV bloku Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, gdzie z odległości około 300 metrów będziemy podziwiać panoramę nowej arki.

Podczas zwiedzania zatrzymamy się również przy ekspozycji pojazdów i maszyn używanych w 1986 roku w procesie likwidacji. W miarę możliwości czasowych odwiedzimy też miasto Czarnobyl. Na końcu zatrzymamy się jeszcze na chwilę przy tablicy powitalnej miasta Czarnobyl. Po opuszczeniu checkpointu Dytiatky i kontroli dozymetrycznej udamy się na obiadokolację.

Planowany powrót do Kijowa między 20:30 a 21:00. Czas wolny na ostatnie zakupy i możliwość skorzystania z prysznica. Wieczorem wyjazd w drogę powrotną do Krakowa, nocny przejazd w kierunku granicy
Dzień 4

Powrót do Krakowa między 12:00 a 15:00, uzależniony od sytuacji na granicy.

Uwagi Program jest ramowy – kolejność zwiedzania może ulec zmianie. Wymagany ważny paszport.
Zobacz Nasz hotel - Hotel Tourist***

Koszt wyjazdu

CENA/OS: od 1050 zł

Cena zawiera: zakwaterowanie w hotelu*** (pokoje 2 osobowe) w centrum Kijowa, wyżywienie (2 śniadania, 2 obiadokolacje) ubezpieczenie od NNW i KL oraz bagaż, przejazd komfortowym autokarem, opieka pilota, całodzienna wycieczka – Czarnobyl Tour (polskojęzyczny przewodnik, transfer Kijów - Czarnobyl - Kijów, pozwolenie na wjazd do strefy zamkniętej wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem), 4h zwiedzanie Kijowa z przewodnikiem.

Cena nie zawiera: składki na TFG - 2 zł, składki na TFP - 2 zł, biletów wstępu do zwiedzanych obiektów oraz biletów komunikacji miejskiej w Kijowie. Orientacyjny koszt: 70 UAH. Ewentualnej dopłaty do pokoju 1 osobowego - 75 zł.

Terminy

ze względu na inwazje Rosji na Ukrainę - na ten moment nie organizujemy

wyjazdów z cyklu Czarnobyl Tour

Więcej informacji

 

Galeria zdjęć

FAQ

1. Czy na Ukrainę potrzebny jest paszport oraz wiza?
Aby wjechać na terytorium Ukrainy, obywatele Polski muszą posiadać ważny paszport. Paszport musi być ważny minimum 3 miesiące od daty powrotu z Ukrainy (przykład, jeśli wycieczka odbywa się w terminie 15-18.06.2023, paszport musi być ważny jeszcze minimum do 16.09.2023. Numer paszportu konieczny jest również do wyrobienia pozwolenia na wjazd do Zony Czarnobylskiej, dlatego numer paszportu należy podać nam najpóźniej na tydzień przed wyjazdem. Jeśli chodzi o wizę, wyjazd do Czarnobyla wiąże się z przebywaniem na terytorium Ukrainy zaledwie przez trzy dni, w związku z tym nie ma obowiązku wizowego.

2. Czy w wycieczce do Czarnobyla mogą wziąć udział osoby niepełnoletnie?
W wyjeździe do Czarnobyla mogą brać udział tylko osoby, które ukończyły 18 lat. Na wycieczkę można zapisać osobę niepełnoletnią, pod warunkiem, że w dniu wizyty w Zonie ma ona ukończone 18 lat.

3. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania zdrowotne?
Głównym przeciwwskazaniem są choroby tarczycy. Odradzamy również wyjazdu kobietom w ciąży. W przypadku innych chorób, warto skonsultować sprawę ze swoim lekarzem.

4. Jaka jest dawka promieniowania, którą otrzymuje się podczas wycieczki do Czarnobyla?
W Zonie przebywamy około 8 godzin. Dawkę promieniowania, którą otrzymuje się podczas wizyty w strefie ocenia się na ¼ zdjęcia rentgenowskiego płuc, lub porównywalną do przelotu samolotem na trasie Warszawa – Kijów (ok. 1,5 h lotu).

5. Jak wygląda kwestia płatności za wyjazd?
Wszystko zależy od terminu zapisu. W przypadku zapisu na wyjazd z dużym wyprzedzeniem, płatność za wyjazd rozbijamy na zaliczkę oraz dopłatę. Zaliczka w wysokości 290 zł płatna jest do 2 tygodni od podpisania umowy. Pozostałą część kwoty należy wpłacić na 4 tygodnie przed wyjazdem. Dokładne terminy płatności podajemy na umowie. W przypadku zapisu na wycieczkę na miesiąc przed wyjazdem, konieczna jest wpłata całości kwoty do 3 dni od daty zapisu na wyjazd.

6. Czy w Kijowie jest obecnie bezpiecznie?
Ministerstwo Spraw Zagranicznych na chwilę obecną nie widzi przeciwwskazań w podróżowaniu do Kijowa i okolic. My również z własnego doświadczenia możemy zapewnić, że w Kijowie jest spokojnie i nie ma tam wojny. Stan wojenny nie został wprowadzony w rejonie Kijowa i Czarnobyla. Jeśli taka sytuacja miałaby miejsce najbliższym czasie, a dodatkowo polskie MSZ zaleci nie podróżować do Kijowa, wyjazdy zostaną odwołane, a wszystkie wpłacone pieniądze zostaną Państwu zwrócone. Ewentualnie decyzje o odwołaniu danego wyjazdu będziemy podejmować na miesiąc przed terminem wycieczki.

7. Czy istnieje ryzyko, że wyjazdy zostaną odwołane?
Główną przyczyną odwoływania wyjazdów w przeszłości była niewystarczająca ilość chętnych na wyjazd. Związane to było głównie z napiętą sytuacją na wschodzie Ukrainy. W ostatnim czasie na realizację wyjazdów mocno wpływała sytuacja pandemiczna. Mamy jednak nadzieje, że obie te kwestie w najbliższym czasie nie będą miały większego wpływu na realizację wyjazdów. 

8. W jakim języku odbywa się wycieczka do Czarnobyla?
Zarówno w Kijowie, jak i podczas wycieczki do Czarnobyla są państwo pod opieką polskojęzycznych przewodników.

9. Czy poza ceną wycieczki są jeszcze jakieś dodatkowe koszty?
W cenie wyjazdu mają państwo transport, zakwaterowanie w hotelu, wyżywienie 2x dziennie, opiekę pilota i przewodnika, ubezpieczenie oraz organizację wyjazdu do Zony. Dodatkowe, obowiązkowe koszty to około 70 hrywien – obejmuje to napój do śniadania na trasie, bilet wstępu do Muzeum Czarnobylskiego w Kijowie oraz bilety kijowskiego metra, którym wracamy do hotelu z wieczornego spaceru po Kijowie. Dodatkowe koszty – dodatkowe wyżywienie czy pamiątki oczywiście we własnym zakresie.

10. Jaką walutę zabrać ze sobą na wyjazd?
Walutą obowiązującą na Ukrainie jest Hrywna. Jeśli nie mają państwo możliwości zakupienia hrywien, zazwyczaj udaje się nam wymienić złotówki podczas przekraczania granicy. Kantor, w którym można wymienić hrywny po dobrym kursie znajduje się też w naszym hotelu w Kijowie, jednak pieniądze na bilety wstępu będą nam potrzebne jeszcze przed zakwaterowaniem.

11. Czy wspomniana w ważnych informacjach kwota 400 Euro wymagana podczas pobytu na Ukrainie jest obowiązkowa?
Zgodnie z nowa Ustawą o imprezach turystycznych jesteśmy zobowiązani jako biuro podróży przekazać każdemu uczestnikowi informację o przepisach wizowych i paszportowych. Przepisy o obowiązkowym zabezpieczeniu finansowym funkcjonują na Ukrainie już od dawna, w praktyce przez ponad 10 lat nie zdarzyło się aby ukraińskie władze graniczne weryfikowały uczestników naszych wycieczek pod kątem posiadanych kwot.

12. Czy mogę mieć problemy z przekroczeniem granicy?
Tak, jeśli masz nieuregulowane mandaty, podatki i inne należności w stosunki do Państwa Polskiego. Służba celna jest połączona z administracją skarbową i zdarza się że osoby z zaległościami zostawały zatrzymane na granicy i nie mogły kontynuować wycieczki.