Temelin - Wiedeń

Opis

Na całym świecie, w ponad trzydziestu krajach, funkcjonuje 446 komercyjnych reaktorów jądrowych. Ich praca zabezpiecza światowe zapotrzebowanie na energię elektryczną w około 16% (więcej energii elektrycznej jest produkowane w oparciu o węgiel - 40% i gaz ziemny - 20%).

Najwięcej elektrowni jądrowych jest w USA - 104, Francji - 59 i Japonii - 56. Najpotężniejsza z nich to japońska Kashiwazaki Kariwa o mocy 7965 MW, a więc około dwukrotnie wydajniejszej od naszej największej elektrowni w Bełchatowie.

Awaria elektrowni w Czarnobylu to wydarzenie, które na wiele lat przyczyniło się do zahamowania rozwoju energetyki jądrowej w wielu państwach świata. Obecnie obserwuje się jednak renesans energetyki jądrowej. W krajach UE nowe elektrownie budowane są aktualnie we Francji, Finlandii, Rumunii i Bułgarii. Także w skali świata obserwuje się wzmożone zainteresowanie technologiami nuklearnymi - około czterdzieści państw zasygnalizowało ONZ chęć rozwoju energetyki jądrowej.


Aby dowiedzieć się jak funkcjonuje elektrownia jądrowa, zapraszamy Państwa do naszych sąsiadów Czechów, a dokładnie do Temelina, gdzie nieprzerwanie od 1988 roku działa największa z czeskich siłowni jądrowych. Obecnie elektrownia ta dysponuje mocą powyżej 2 GW. Co ciekawe, jedną zmianę pełni w niej tylko osiemdziesiąt osób, co w przypadku elektrowni węglowej o podobnej mocy jest po prostu niemożliwe. 

Do budowy Temelina przystąpiono w 1987 r. Podczas realizacji budowy w 1993 r. rząd czeski zadecydował o ukończeniu i oddaniu do eksploatacji dwóch pierwszych bloków. Należy podkreślić, iż aczkolwiek projekt technologiczny pochodził ze Związku Radzieckiego, to szczegółowe projekty zostały wykonane przez Energoprojekt w Pradze, a całość podstawowych urządzeń (zbiornik reaktora, wytwornice pary, stabilizator ciśnienia, rurociągi, turbina czy generator) została wyprodukowana w Czechach - głównie w zakładach Škoda - Pilzno oraz Vitkovice - Ostrawa. Elektrownia Temelin została wybudowana według standardów zachodnio-europejskich, a więc reaktor posiada m.in. szczelną obudowę bezpieczeństwa, tzw. containment. Przy budowie Temelina wzorowano się na doświadczeniach z brytyjskiej elektrowni jądrowej Sizewell-B. Woda do chłodzenia kondensatu w obiegu zamkniętym uzupełniana jest z rzeki Vltava poprzez zbudowany na niej w odległości 5,5 km od elektrowni zbiornik Hněvkovice o powierzchni 277 ha. Pierwszy blok elektrowni Temelin został oddany do eksploatacji w 2001 r., drugi natomiast - z pewnymi problemami technicznymi w czasie ruchu próbnego - pod koniec 2002 r. Zgodnie z międzynarodowymi standardami teren elektrowni jądrowych, ogrodzony jest podwójnym wysokim stalowym ogrodzeniem. 

Mapa

Program

Dzień 1

Wyjazd z Krakowa ok. 12:00, przejazd do Wiednia, zakwaterowanie, obiadokolacja na Grinzingu, nocleg.

Dzień 2

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, zwiedzanie Wiednia: Pałac Schoenbrunn, Parlament, Ratusz, Teatr Zamkowy i kościół Wotywny, Belweder, Kościół  Karola Boremeusza Hofburg. Około 13:00 przejazd do Linzu, zwiedzanie centrum Ars Electronica, w miarę możliwości czasowych czas wolny w centrum miasta. Następnie przejazd do Czeskiego Krumlova, zwiedzanie browaru, degustacja piwa, przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, przejazd do Temelina, zwiedzanie elektrowni atomowej Temelin, wyjazd w drogę powrotną około godziny 14:00. Powrót do Krakowa w godzinach wieczornych.

Uwagi

Program jest ramowy – kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość modyfikacji programu oraz ceny wycieczki.
Cena skalkulowana dla 32 osobowej grupy.
Termin na zwiedzanie elektrowni w Temelinie należy rezerwować min. z 3 miesięcznym wyprzedzeniem.

Koszt wyjazdu

CENA/OS:
 
800 zł

Cena zawiera: obsługa transportowa, opieka pilota-przewodnika, 2 noclegi w hotelach **, 2 śniadania, 2 obiadokolacje, opłaty drogowe, parkingi, ubezpieczenie NNW+KL, podatek VAT

Cena nie zawiera:  biletów wstępu do zwiedzanych obiektów: 20EURO/osb. oraz 150KC/osb.

Terminy

Dla grup zorganizowanych termin na zamówienie zapytaj

Galeria zdjęć