Temelin - Praga

Opis

Na całym świecie, w ponad trzydziestu krajach, funkcjonuje 446 komercyjnych reaktorów jądrowych. Ich praca zabezpiecza światowe zapotrzebowanie na energię elektryczną w około 16% (więcej energii elektrycznej jest produkowane w oparciu o węgiel - 40% i gaz ziemny - 20%).

Najwięcej elektrowni jądrowych jest w USA - 104, Francji - 59 i Japonii - 56. Najpotężniejsza z nich to japońska Kashiwazaki Kariwa o mocy 7965 MW, a więc około dwukrotnie wydajniejszej od naszej największej elektrowni w Bełchatowie.

Awaria elektrowni w Czarnobylu to wydarzenie, które na wiele lat przyczyniło się do zahamowania rozwoju energetyki jądrowej w wielu państwach świata. Obecnie obserwuje się jednak renesans energetyki jądrowej. W krajach UE nowe elektrownie budowane są aktualnie we Francji, Finlandii, Rumunii i Bułgarii. Także w skali świata obserwuje się wzmożone zainteresowanie technologiami nuklearnymi - około czterdzieści państw zasygnalizowało ONZ chęć rozwoju energetyki jądrowej.

Aby dowiedzieć się jak funkcjonuje elektrownia jądrowa, zapraszamy Państwa do naszych sąsiadów Czechów, a dokładnie do Temelina, gdzie nieprzerwanie od 1988 roku działa największa z czeskich siłowni jądrowych. Obecnie elektrownia ta dysponuje mocą powyżej 2 GW. Co ciekawe, jedną zmianę pełni w niej tylko osiemdziesiąt osób, co w przypadku elektrowni węglowej o podobnej mocy jest po prostu niemożliwe. 

Do budowy Temelina przystąpiono w 1987 r. Podczas realizacji budowy w 1993 r. rząd czeski zadecydował o ukończeniu i oddaniu do eksploatacji dwóch pierwszych bloków. Należy podkreślić, iż aczkolwiek projekt technologiczny pochodził ze Związku Radzieckiego, to szczegółowe projekty zostały wykonane przez Energoprojekt w Pradze, a całość podstawowych urządzeń (zbiornik reaktora, wytwornice pary, stabilizator ciśnienia, rurociągi, turbina czy generator) została wyprodukowana w Czechach - głównie w zakładach Škoda - Pilzno oraz Vitkovice - Ostrawa. Elektrownia Temelin została wybudowana według standardów zachodnio-europejskich, a więc reaktor posiada m.in. szczelną obudowę bezpieczeństwa, tzw. containment. Przy budowie Temelina wzorowano się na doświadczeniach z brytyjskiej elektrowni jądrowej Sizewell-B. Woda do chłodzenia kondensatu w obiegu zamkniętym uzupełniana jest z rzeki Vltava poprzez zbudowany na niej w odległości 5,5 km od elektrowni zbiornik Hněvkovice o powierzchni 277 ha. Pierwszy blok elektrowni Temelin został oddany do eksploatacji w 2001 r., drugi natomiast - z pewnymi problemami technicznymi w czasie ruchu próbnego - pod koniec 2002 r. Zgodnie z międzynarodowymi standardami teren elektrowni jądrowych, ogrodzony jest podwójnym wysokim stalowym ogrodzeniem. 

Program

Dzień 1

Wyjazd z Polski w godzinach porannych, przejazd w kierunku Czech. W godzinach popołudniowych atrakcja do wyboru:

A) przyjazd do miejscowości Jańskie Łaźnie, spacer ścieżką w koronach drzew.

B) Przyjazd do miejscowości Adrspach, spacer po Ardspaskim Skalnym Mieście.

 Następnie przejazd do Pragi, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 2

Śniadanie, po śniadaniu spotkanie z przewodnikiem, zwiedzanie Pragi – Hradczany, Mala Strana, Most Karola, Rynek Staromiejski. Następnie przejazd do miejscowości Mlada Boleslav, zwiedzanie Muzeum i Fabryki Skody. Powrót do Pragi, obiadokolacja, zakwaterowanie, nocleg.

Dzień 3

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do miejscowości Hluboka nad Vltavou, zwiedzanie zamku będącego perłą czeskiego neogotyku. Następnie przejazd do Temelina, wizyta w Infocentrum elektrowni jądrowej. Następnie przejazd do miejscowości Czeski Krumlow, spacer po miasteczku wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wieczorem obiadokolacja, zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

Dzień 4

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do miejscowości Blansko, zwiedzanie Jaskini Punkevni i przepaści Macocha położonych w Morawskim Krasie. Następnie przejazd do Ostrawy, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 5

Śniadanie, wykwaterowanie w hotelu. Opcjonalnie zwiedzanie kompleksu Dolni Oblast Vitkovice – dawnego obszaru huty Witkowice z unikalnym zespołem architektury przemysłowej. Po zwiedzaniu wyjazd w drogę powrotną do Polski. Przyjazd w godzinach popołudniowych.

Uwagi

Istnieje możliwość modyfikacji programu. Cena skalkulowana dla grupy 45 uczniów + 3 opiekunów.

Koszt wyjazdu

CENA/OS: od
 
1520 zł
zapytaj

Cena zawiera: transport autokarem na trasie wycieczki, zakwaterowanie: 4 noclegi w hotelach*** w pokojach 2-4 osobowych, wyżywienie: 4 śniadania, opieka pilota i tłumacza w Infocentrum elektrowni Temelin, ubezpieczenie NNW, KL, bagaż, CP, obowiązkowa składka na turystyczny fundusz gwarancyjny i turystyczny fundusz pomocowy, podatek vat

Cena nie zawiera: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, 4 obiadokolacji, usług przewodników lokalnych, opłat drogowych i parkingowych. Łącznie: 170 EUR.

Terminy

Wycieczkę jesteśmy w stanie zorganizować w wybranym przez Państwa terminie oraz dla dowolnej ilości uczestników. Termin w Temelinie możemy rezerwować z 6-miesięcznym wyprzedzeniem. W powyższym formularzu (zapytaj) prosimy wpisać oprócz danych kontaktowych takie informacje jak: ilość uczniów i opiekunów, miejsce wyjazdu, proponowany termin wycieczki.

Galeria zdjęć