Sytuacja na Ukrainie a realizacja wycieczek do Czarnobyla

Aktualizacja: 21.12.2022

Na ten moment w 2023 nie planujemy organizować wycieczek z cyklu Czarnobyl Tour. Na pewno wrócimy na Ukrainę ale dopiero po całkowitym zakończeniu wojny i odbudowie wymaganej infrastruktury aby można było te wycieczki orgranizować bezpiecznie.

 

Aktualizacja: 01.03.2022

W tym roku na pewno nie będą organizowane żadne wycieczki z cyklu Czarnobyl Tour.

 

Aktualizacja: 24.02.2022

W związku z atakiem Rosji na terytorium Ukrainy, wprowadzenie na terytorium Ukrainy stanu wojennego a także aktualizacji komunikatów na stronie MSZ, odradzających podróże na terytorium całej Ukrainy, podjęliśmy decyzję o czasowym wstrzymaniu przyjmowania zapisów na zaplanowane wycieczki z cyklu Czarnobyl Tour.

Konflikt zbrojny dopiero się rozpoczął i w przeciągu najbliższych kilku dni dowiemy się, w którą stronę się rozwinie, dlatego osoby zapisane na tegoroczne wycieczki prosimy o wstrzymanie się z podejmowaniem pochopnych decyzji o rezygnacji z wycieczek.

W przyszłym tygodniu podejmiemy decyzję o realizacji wycieczki w terminie 07-10.04.2022. Na dzień dzisiejszy wszystko wskazuje na to, że zostanie ona przez nas odwołana. O realizacji kolejnych terminów będziemy decydować na 3-4 tygodnie przed wyjazdem.

W przypadku odwołania przez nas wycieczki nadal obowiązują rozwiązania, które opisaliśmy w punkcie 2 na końcu artykułu.

 

Aktualizacja: 21.02.2022

Aktualna sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów wielu z nas napawa obawami o możliwość wyjazdu na Ukrainę i wzięcia udziału w wycieczce do Czarnobyla.

Na chwilę obecną wszystkie terminy naszych wycieczek z cyklu Czarnobyl Tour pozostają aktualne. Na ich realizację nie wpływają obecnie żadne działania militarne, które mają miejsca w pobliżu ukraińskich granic, napięta sytuacja w obwodzie Donieckim i Ługańskim, znajdujących się w dalekiej odległości od Kijowa i Czarnobyla, zamknięcie Strefy czy komunikaty Polskiego MSZ.

Na realizację wycieczek poza samymi działaniami wojennym mogą w przyszłości wpłynąć:

1) Przedłużenie czasowego zamknięcia Strefy Zamkniętej.

Jak czytamy stronie Państwowej Agencji ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia:

„Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia informuje, że w związku ze specjalnym reżimem transportu wypalonego paliwa jądrowego, a także środkami zapobiegawczymi w odpowiedzi na sytuacje kryzysowe natury naturalnej i spowodowanej przez człowieka w ramach projektu U4.01/18B „Modernizacja systemu kontroli dozymetrycznej w zakresie alienacji i monitoringu środowiska (promieniowania) w Kompleksie „Wektor” i RWR „Buryakiwka” agencja podjęła decyzję o czasowym, od 20.02.2022 do 20.03.2022, zawieszeniu wizytacji do strefy wykluczenia i przesiedlonej części strefy bezwarunkowej) przesiedleń obywateli Ukrainy, cudzoziemców i bezpaństwowców, z wyjątkiem wizyt osób, których działalność związana jest z pełnieniem funkcji państwowych, a także potrzebami produkcyjnymi.”

Czarnobylska Strefa wykluczenia pozostaje zatem zamknięta do 20 marca, dlatego obecne zamknięcie Strefy nie wpływa na realizację zaplanowanych przez nas wycieczek z cyklu Czarnobyl Tour

2) Zmiana treści komunikatów na Stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jak czytamy na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych:

„ W związku z rosnącym napięciem i niestabilną sytuacją bezpieczeństwa w południowo-wschodniej Ukrainie MSZ odradza wszelkie podróże do obwodów charkowskiego, dniepropietrowskiego, donieckiego, ługańskiego, połtawskiego, sumskiego, zaporoskiego, chersońskiego, mikołajowskiego, odeskiego, miasta Sewastopol i Autonomicznej Republiki Krymu. Obywatele polscy, którzy przebywają na tych obszarach Ukrainy, powinni rozważyć ich opuszczenie dostępnymi środkami transportu.”

Zarówno miasto Kijów jak i obwód Kijowski, na terenie których realizujemy wycieczki z cyklu Czarnobyl Tour nie zostały wymienione w komunikacie MSZ. Do pozostałej części kraju MSZ odradza podróże, które nie są konieczne, jednak taki komunikat obowiązuje również do wszystkich krajów w związku z nadal trwającą pandemią Sars-Cov-2.

Ze względu na bardzo dynamiczną i nieprzewidywalną sytuację, każdorazowo decyzję o ewentualnym odwołaniu wycieczki będziemy podejmować wspólnie z zapisanymi na wycieczkę uczestnikami nie wcześniej, niż na trzy tygodnie przed zaplanowanym terminem wyjazdu. Naszym priorytetem pozostaje Wasze bezpieczeństwo podczas organizowanych przez nas wyjazdów, dlatego z pewnością nikogo z Was nie będziemy narażać na niepotrzebne niebezpieczeństwo.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

  1. Czy mogę zrezygnować z wycieczki?

Tak, z wycieczki możesz zrezygnować w dowolnym czasie przed jej rozpoczęciem bez podania przyczyny, jednak wiąże się to z potrąceniem kosztów rezygnacji. Więcej informacji w tej sprawie znajdziesz w 4 punkcie warunków uczestnictwa, które przesłaliśmy wraz z umową na wycieczkę.

  1. Co, jeśli odwołacie wyjazd?

W takiej sytuacji zaproponujemy Ci kilka rozwiązań. Przede wszystkim zaproponujemy Ci zmianę terminu wycieczki do Czarnobyla na późniejszy, bez konieczności podpisywania nowej umowy. W takiej sytuacji cena Twojej wycieczki nie ulegnie zmianie. Otrzymasz również możliwość zmiany wycieczki na inną z naszej oferty, które zaplanowaliśmy na ten rok spośród Instytut CERN, Swiss Tour czy Dracula Tour. Kolejną z możliwości będzie przeniesienie wpłaconej kwoty na voucher, który zrealizujesz na dowolną wycieczkę z naszej oferty. Oczywiście przy odwołaniu wycieczki z naszej strony przysługuje Ci możliwość zwrotu całości wpłaconej kwoty.

  1. Mam voucher prezentowy, czy mogę odzyskać pieniądze?

Vouchery wystawione za naszym pośrednictwem zgodnie z zasadami realizacji voucherów nie podlegają wymianie na gotówkę. Nie ma natomiast problemu z przedłużeniem jego ważności o kolejny rok i realizacji gdy sytuacja się uspokoi. W związku z aktualną sytuacją dopuszczamy również realizację voucherów prezentowych na dowolną wycieczkę z naszej oferty.

Jeśli posiadasz voucher zakupiony za pośrednictwem Prezentu Marzeń, skontaktuj się bezpośrednio w sprawie jego przedłużenia, lub ewentualnego otrzymania zwrotu.

Mamy jednak nadzieję i życzymy sobie, Wam oraz naszym przyjaciołom i partnerom na Ukrainie, że sytuacja w najbliższym czasie ulegnie znaczącej poprawie i będziemy mogli bez przeszkód i obaw odkrywać przed Wami piękno Ukrainy.