Szwajcaria CERN

Opis

Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Szwajcarii, z pewnością świetną okazją na przekonanie się o tym będzie nasza wycieczka do CERN. Nasza propozycja to nie tylko odwiedziny w miejscu, gdzie znajduje się wielki zderzacz hadronów. Z nami przekonasz się, co warto zobaczyć w Genewie, która śmiało mogłaby pretendować do miana stolicy wolności i pokoju. To tu siedzibę ma m.in. ONZ, Międzynarodowy Czerwony Krzyż. Genewa to także najwyższa fontanna w Europie, zegarki produkowane przez słynnego Polaka Antoniego Patka, to reformacja Jana Kalwina, miejsce zabójstwa księżniczki Sisi, a także fondue czy czekolada. Nasza wycieczka do Szwajcarii pozwoli odkryć uroki szwajcarskich i francuskich miast, włącznie z słynnym zimowym kurortem Chamonix-Mont-Blanc gdzie będziesz miał okazję podziwiać przepiękne, alpejskie widoki. Główną atrakcją jest jednak wizyta w Instytucie CERN.

 

CERN - wielki zderzacz hadronów

Instytut CERN już od ponad 60 lat bada powstanie wszechświata. To właśnie w tym miejscu, 100 metrów pod ziemią znajduje się jeden z największych akceleratorów na świecie – Wielki Zderzacz Hadronów. Urządzenie o obwodzie 27 kilometrów rozciąga się na terytorium Szwajcarii i Francji, między Alpami a Górami Jura i jest uważana za największą maszynę na świecie. Instytut Badań Jądrowych w Genewie jest miejscem skupiającym naukowców z całego świata, w tym także z Polski. Na różnych stanowiskach pracuje tam ponad 3000 naukowców i inżynierów a kolejne 6500 przyjeżdża tam regularnie prowadzić przeróżne badania. To w CERN-ie powstały strony www oraz wiele nowoczesnych sposobów leczenia np. nowotworów. Jednak głównym celem jest poszukiwanie cząstek elementarnych, które pozwolą zrozumieć nam jak powstał wszechświat.

Mapa

Program

Dzień 1

Spotkanie z pilotem, wyjazd z Krakowa w godzinach popołudniowych, nocny przejazd przez Niemcy do Szwajcarii.

Dzień 2

Ciąg dalszy przejazdu do Szwajcarii. W godzinach porannych postój pod największym pod względem przepływu wodospadem w Europie – Rheinfall. Następnie przejazd do Berna, zwiedzanie malowniczego starego miasta wpisanego na Listę UNESCO: niedźwiedzie jamy, zabytkowe fontanny, katedra św. Wincentego, Dom Einsteina. Ciąg dalszy przejazdu, obiadokolacja, zakwaterowanie w hotelu w okolicach Genewy, nocleg.

Dzień 3

Śniadanie, przejazd do Instytutu CERN, wizyta w Instytucie: wykład wprowadzający, zwiedzanie jednego lub dwóch terenów eksperymentalnych (dostępnych w dniu wizyty) spośród: ATLAS, LEIR, PS, Data Center, SM18, zwiedzanie wystaw w nowym centrum wizyt - CERN Science Gateway: Discover CERN, Our Universe, Quantum World. W godzinach popołudniowych przejazd do Genewy, spacer po mieście: Mur Reformatorów, Maison Tavel, Arsenał, Hotel de Ville, Katedra św. Piotra, Audytorium Kalwina, Ogród Angielski z pomnikiem przyłączenia Genewy do Konfederacji Szwajcarskiej, zegarem kwiatowym oraz widokiem na jezioro Genewskie i fontannę Jet d’eau, czas wolny. Następnie przejazd na obiadokolację, powrót do hotelu, nocleg.

Dzień 4

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do miejscowości Chamonix-Mont-Blanc, wjazd kolejką na szczyt Aiguille du Midi, podziwianie panoramy Masywu najwyższego szczytu Europy -  Mont Blanc. Następnie przejazd do Montreux. Czas wolny na promenadzie. Wyjazd w drogę powrotną do Polski.

Dzień 5

Przejazd przez Niemcy. Powrót do kraju w godzinach południowych.

Uwagi Program jest ramowy – kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość modyfikacji programu oraz ceny wycieczki. Chcesz zorganizować wycieczkę dla młodzieży ze swojej szkoły?
Cena skalkulowana dla 40 osobowej grupy.
Termin wizyty rezerwuje się z 9-miesięcznym wyprzedzeniem.
Zobacz Więcej informacji o CERNie

Koszt wyjazdu

CENA/OS:
 
1650 zł

Cena zawiera: przejazd autokarem na trasie wycieczki, zakwaterowanie: 2 noclegi w hotelu*** w pokojach 2-osobowych, wyżywienie: 2 śniadania, 2 obiadokolacje, opieka pilota, opłaty drogowe, parkingi, ubezpieczenie NNW+KL+CP+bagaż, obowiązkowa składna na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy, podatek VAT

Cena nie zawiera: wjazd kolejką na szczyt Aiguille du Midi: ok. 80 euro od osoby. Ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego - 300 zł.

Terminy

26-30.06.2024
8 wolnych miejsc
wyjazd potwierdzony
Chcesz zorganizować wyjazd dla grupy szkolnej? Sprawdź tutaj

 

Galeria zdjęć

FAQ

1. Czy do Szwajcarii potrzebny jest paszport?
Szwajcaria, mimo że nie jest członkiem Unii Europejskiej, ułatwiła przekraczanie swoich granic obywatelom UE, przystępując do Strefy Schengen. Dzięki temu możemy wjechać na terytorium Szwajcarii na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Dokument musi być ważny jeszcze przez minimum 3 miesiące od daty powrotu z wycieczki. Posiadanie ważnego dokumentu tożsamości jest niezbędnym warunkiem udziału w wyjeździe.

2. Czy mogę zabrać ze sobą dziecko?
W wycieczce mogą wziąć udział osoby niepełnoletnie, jednak ze względu na tematykę podejmowaną podczas wizyty w Instytucie CERN rekomendowane jest, by w wizycie wzięła udział młodzież, która ukończyła 13 lat.

3. W jakim języku odbywa się wizyta w Instytucie CERN?
Przy każdorazowym zgłoszeniu wizyty w Instytucie wybieramy główny język wizyty – polski oraz język pomocniczy – angielski. Język wizyty zależy od dostępności pracowników w danym dniu, którzy oprowadzają grupy nieodpłatnie w swoich godzinach pracy. Dlatego nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że każda część wizyty odbędzie w całości w języku polskim. Z naszego wieloletniego doświadczenia z wizytami w Instytucie możemy powiedzieć, że zawsze pierwsza część wizyty w Instytucie w formie wykładu wprowadzającego odbywa się w języku polskim. W przypadku pozostałych wizyt w laboratoriach, gdzie często dzielimy się na mniejsze grupy, zazwyczaj do dyspozycji mamy przynajmniej jednego polskojęzycznego pracownika Instytutu. Staramy się wówczas podzielić grupę tak, aby każdy zainteresowany bez względu na znajomość języka wyciągnął z wizyty w CERN jak najwięcej.

4. Ile czasu spędzimy w instytucie?
Standardowa wizyta składa się zazwyczaj z dwóch lub trzech części. Pierwsza z nich to zawsze wykład wprowadzający, następnie zwiedzamy jedno lub dwa laboratoria, w zależności od ich dostępności w danym dniu. Zwiedzanie z przewodnikami trwa około 3 godzin. W Instytucie zostajemy jednak dłużej, aby skorzystać z ogólnodostępnych wystaw – Microcosm oraz Globe. Zapewniamy również możliwość skorzystania z lunchu  w stołówce Instytutu. Łączny czas spędzony w Instytucie to około 5-6 godzin.

5. Czy podczas zwiedzania Instytutu CERN zjedziemy na dół i zobaczymy Wielki Zderzacz Hadronów?
Możliwość zjechania do podziemi Instytutu uwarunkowana jest dostępnością podziemnych laboratoriów oraz harmonogramem działania samego Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC). W przypadku działania LHC wizyty pod ziemią są zabronione. W momencie przerw w działaniu zderzacza szansa na zjechanie na dół jest większa, jednak sam Wielki Zderzacz Hadronów nie jest dostępny dla zwiedzających. W takich przypadkach jest jednak możliwość zobaczenia innych podziemnych instalacji jak CMS czy Atlas, zdarza się to jednak bardzo rzadko. Niestety na zorganizowanie podziemnej wizyty mamy niewielki wpływ, zawsze ostateczna decyzja o programie wizyty podejmowana jest przez Instytut CERN, o jego kształcie zazwyczaj dowiadujemy się w dniu przyjazdu, lub dzień przed.

6. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania zdrowotne?
Niektóre laboratoria w Instytucie nie są dostępne dla osób z ograniczoną mobilnością, rozrusznikami serca, implantami medycznymi, oraz dla kobiet w ciąży. W przypadku wystąpienia któregoś z przeciwwskazań prosimy o informację najszybciej, jak tylko jest to możliwe, organizatorzy wizyty w Instytucie dołożą wszelkich starań, by wizyta była dostępna dla wszystkich uczestników, uwzględniając powyższe przeciwwskazania.

7. Jaką walutę zabrać na wyjazd?
Walutą obowiązującą w Szwajcarii jest frank szwajcarski (CHF). Sporo czasu podczas wyjazdu spędzamy jednak we Francji, gdzie odbywa się zakwaterowanie, wyżywienie czy zakupy przed wyjazdem w drogę powrotną – w tym kraju obowiązującą walutą jest Euro. W Szwajcarii jest też możliwość płatności w Euro, płacić można jednak tylko banknotami, a ewentualna reszta wydana zostanie we frankach szwajcarskich. Często też cena w euro i frankach przeliczana jest 1:1 mimo różnic w kursie, dlatego aby nie tracić pieniędzy na różnicach kursu, najlepiej jest zabrać ze sobą obie waluty, lub kartę płatniczą. Podczas wycieczki zbieramy też określoną kwotę w ramach biletów wstępu. Pieniądze zbierane są przez pilota wycieczki w gotówce i określonej wcześniej walucie i kwocie przy rezerwacji grupowej. Samodzielne opłacanie biletów wstępu gotówką czy kartą może się wiązać z ich wyższą ceną w taryfie indywidualnej, dlatego prosimy o przygotowanie odpowiedniej kwoty, o wysokości której poinformujemy z wyprzedzeniem.

8. Jaka jest pogoda w Szwajcarii?
Szwajcaria kojarzy nam się głównie z widokiem ośnieżonych, alpejskich szczytów. Wiosną i jesienią temperatury są tutaj jednak nieco wyższe niż w tym samym czasie w Polsce. Jednym z punktów programu jest jednak wjazd kolejką na szczyt Aiguille du Midi, gdzie nawet w ciepłych miesiącach leży śnieg, a temperatury rzadko przekraczają kilka stopni stopni celcjusza, dlatego na wycieczkę warto zabrać ze sobą ciepłą odzież, a prognozę pogody sprawdzić przed wyjazdem w dostępnych serwisach pogodowych.

9. Jak mogę zapisać się na wycieczkę?
Najlepszym sposobem jest wypełnienie formularza zapisu na naszej stronie. Po jego wypełnieniu na wskazany w formularzu adres mailowy otrzymasz potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia na wycieczkę, dokumenty (umowę, warunki uczestnictwa, program wycieczki) oraz informację o płatności.Twoim zadaniem jest zapoznanie się z zapisami umowy, podpisanie dokumentów przez serwis autenti a następnie wpłacanie kwot określonych w umowie.

10. Czy mogę zorganizować wycieczkę do Instytutu CERN dla swojej szkoły lub współpracowników?
Oczywiście, każdego roku organizujemy wizyty dla szkół, stowarzyszeń, uczelni czy zakładów pracy. W takiej sytuacji przedstawiamy kilka wariantów programu wycieczki, a także proponujemy możliwości wydłużenia pobytu w samej Szwajcarii w zależności od budżetu, potrzeb i zainteresowania grupy. W przypadku zainteresowania wyjazdem dla grupy zorganizowanej zapraszamy do kontaktu najszybciej jak to możliwe. Wizyty w Instytucie możemy rezerwować już z 9-miesięcznym wyprzedzeniem. Z naszego doświadczenia zainteresowanie nimi jest ogromne, zwłaszcza w miesiącach wiosennych i jesiennych. Dlatego w przypadku chęci zorganizowania wycieczki prosimy o wcześniejszy kontakt z naszym biurem, aby udało nam się zorganizować wyjazd w odpowiednim terminie.