Czy wycieczka do Czarnobyla jest bezpieczna?

Czarnobyl trwale zapisał się na kartach historii katastrofą elektrowni jądrowej w 1986 roku. Miejsce to po dziś dzień wzbudza ciekawość ludzi z różnych zakątków świata i jest ważnym punktem w programie wycieczkowym osób odwiedzających Ukrainę. Czy wyjazd do Czarnobyla jest bezpieczny? Niezbędne poczucie bezpieczeństwa z pewnością zapewni Ci oferta Czarnobyl Tour, z której od kilku lat chętnie korzystają podróżnicy w różnym wieku.

Gdzie znajduje się Czarnobyl?

Czarnobyl to miasto zlokalizowane w obwodzie kijowskim, które przed wydarzeniami z drugiej połowy lat 80. XX wieku zamieszkiwało kilkanaście tysięcy osób. Dziś ukraińska miejscowość kojarzona jest przede wszystkim z przerażającą w skutkach awarią reaktora jądrowego znajdującego się w pobliżu miasta Prypeć, zbudowanego w 1970 roku przez władze radzieckie specjalnie dla pracowników Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej oraz ich rodzin. Po tragedii mieszkańcy zostali zmuszeni do ewakuacji i pozostawienia swoich dobytków. Miejsce, w którym ponad trzy dekady temu zatrzymał się czas, co roku przyciąga setki tysięcy turystów.

Promieniowanie w Czarnobylu

Wśród mitów na temat Czarnobyla można spotkać informację, że obecnie nie ma tam już promieniowania. Nie jest to niestety prawdą, aczkolwiek warto pamiętać, że jednodniowy pobyt w czarnobylskiej zonie wiąże się z dawką promieniowania porównywalną do tej otrzymanej podczas 2 h lotu z Warszawy do Kijowa. Promieniowanie wahające się od 0,25 do 1,5 µSv na godzinę to wartości znacznie mniejsze, niż te, które można odnotować na przykład podczas wykonywania zdjęcia rentgenowskiego. W trakcie zwiedzenia Czarnobyla i okolic trzeba pamiętać o liczniku Geigera, który pozwala zmierzyć fale promieniowania alfa, bata i gamma.

Bezpieczeństwo w Czarnobylu – o czym pamiętać?

Podczas pobytu w czarnobylskiej zonie należy:

  • wyposażyć się w odpowiedni strój,
  • trzymać się zaleceń przewodnika
  • unikać jedzenia, picia i palenia papierosów na świeżym powietrzu.
  • nie siadać na ziemi oraz nie kłaść na niej swoich rzeczy osobistych.

Z oferowanych przez profesjonalnych organizatorów wycieczek do Czarnobyla i Prypeci można korzystać bez obaw, ponieważ odbywają się one zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa pod czujnym okiem wykwalifikowanych przewodników.