Do czego służy Zderzacz Hadronów?

Wielki Zderzacz Hadronów to największy na świecie akcelerator cząstek, który znajduje się w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w Szwajcarii. Budowa tego najbardziej skomplikowanego w dziejach ludzkości urządzenia kosztowała około sześciu miliardów franków szwajcarskich. Do czego służy LHC?

Czym jest Wielki Zderzacz Hadronów?

Wielki Zderzacz Hadronów wytwarza olbrzymie pole magnetyczne. Początkowo nadrzędnym celem maszyny znajdującej się w Genewie było znalezienie bozonu cechującego, określanego mianem „boskiej cząsteczki”. Odkrycie nowej cząstki elementarnej ogłoszono w 2012 roku. Wówczas niektórzy myśleli, że projekt na tym się zakończy, jednak przed stacjonującymi w Szwajcarii naukowcami postawiono nowe cele. LHC ma pomóc ludziom lepiej zrozumieć niektóre zjawiska mające miejsce w otaczającym nas świecie. W najbliższych latach Wielki Zderzacz Hadronów być może umożliwi ludzkości zrozumienie, czym dokładniej jest ciemna materia.

Czy Zderzacz Hadronów działa?

Po odkryciu bozonu Higgsa trudno byłoby komukolwiek stwierdzić, że LHC nie spełnia powierzonych mu zadań. Obecnie jednak urządzenie jest poddawane modernizacjom, które mają je udoskonalić i sprawić, że będzie w stanie zderzać jeszcze większą liczbą cząstek. Długi na 27 kilometrów tunel ma zostać wyposażony w 130 dodatkowych magnesów o niezwykle dużej mocy. Zmianom ulegnie również system zasilania i chłodzenia. Usprawniony sprzęt ma otrzymać nową nazwą – H-LLHC (High-Luminosity Large Hadron Collider). Naukowcy żywią nadzieję, że zastosowane modyfikacje pozwolą na przeprowadzenie wielu kluczowych dla świata eksperymentów oraz dokonanie nowych odkryć, które zaznaczą swój ślad na kartach historii.

Czy LHC jest niebezpieczny?

Niektórzy spekulują, że działanie Wielkiego Zderzacza Hadronów może zakończyć się nawet końcem świata, ponieważ uważają, że tak duże pole magnetyczne skutkuje tworzeniem się czarnych dziur, które pochłaniają znajdującą się w ich pobliżu materię. Naukowcy jednak są zdania, że tego typu doniesienia należy umieścić w kategorii ciekawych, aczkolwiek nie mających odzwierciedlenia w rzeczywistości teorii spiskowych.

Czy można odwiedzić CERN?

Ze względu na swoją specyficzną działalność naukową CERN przyciąga uwagę milionów użytkowników z całego świata. Europejską Organizację Badań Jądrowych można zobaczyć w Genewie. Miejsce to chętnie odwiedzają turyści przybywający do Szwajcarii. CERN proponuje między innymi darmowe zapoznanie się z dwoma stałymi wystawami – „Wszechświat cząstek” oraz „Mikrokosmos”.