Wyjazd na targi hodowlane we Francji - Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 


W październiku 2017 r. odbył się wyjazd studyjny do Francji, gdzie uczestnicy z Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku poprzez udział w Europejskich Targach Hodowlanych w Clermont-Ferrand, mogli zapoznać się z innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie hodowli zwierząt gospodarskich.

Wyjazd studyjny zapewnił jeden cały dzień spędzony na Targach „Sommet de l’Elevage”,  umieszczonych w sercu Masywu Centralnego - największego regionu hodowli bydła w Europie. Wieczorem w widowiskowo oświetlonej hali, odbywały się profesjonalne  pokazy francuskich ras bydła, owiec i koni.  Doskonałym praktycznym uzupełnieniem były wizyty w miejscowych gospodarstwach hodowców bydła. Wartością dodaną tej imprezy były walory turystyczne; podróżując przez płaskowyż Masywu Centralnego, mogliśmy podziwiać krajobraz, poprzetykany pastwiskami  i usiany stożkami nieczynnych wulkanów /ze słynnym Puy-de-Dome 1464 m./.

Pomimo napiętego harmonogramu, nie można było pominąć takich francuskich perełek jak: urzekające, klimatyczne Vichy; zakwaterowanie w hotelu w samym centrum Vichy  pozwalało na poranne i wieczorne spacery po mieście-uzdrowisku; dodatkowo w drodze powrotnej udało się nam odwiedzić  serce Francji - Paryż.

Spacerując i przemieszczając się metrem w ciągu 1 dnia zdołaliśmy zobaczyć: Wyspę La Cite ze słynna Katedrą Notre Dame, malowniczą dzielnicę Montmartre z panoramą Paryża, Łuk Triumfalny, Muzeum Louvre z Ogrodami Tuileries, Plac Zgody, Pola Elizejskie i oczywiście symbol Paryża - Wieżę Eiffla. Wieczorny rejs po Sekwanie pozwolił nam już w większym komforcie - z pokładu statku popatrzeć jeszcze raz na zabytki teraz już mrugające światłami. Ogrom wrażeń sprawił, ze nawet nocny przejazd powrotny do Polski nie był dokuczliwy.