CERN - Stowarzyszenie Elektryków Polskich Białystok

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

Z SEP-em byliśmy w CERN-ie i Bernie……i nie tylko! (relacja uczestników wyjazdu)

Celem naszej tegorocznej oddziałowej  wycieczki pod powyższym hasłem była Szwajcaria, a ściślej ośrodek badań jądrowych CERN pod Genewą. Wyruszyliśmy z Białegostoku wczesnym rankiem 19 września 2017 r. w liczbie 40 uczestników, pod wodzą p. Renaty – pilotki z Biura Podróży „Bis-Pol”. Ogromnym komfortowym autokarem z wielką wprawą i opanowaniem kierowali na zmianę p.p. Grzegorz i Mateusz.                

Pierwszym etapem eskapady był przejazd na nocleg do Drezna w Niemczech. Mogliśmy wstępnie obejrzeć miasto z okien autokaru jak również podczas wieczornego spaceru. Celem w następnym dniu był francuski Strasbourg ale po drodze wstąpiliśmy jeszcze do Norymbergi; zwiedzaliśmy tam usytuowany na wzgórzu zamek ( skąd rozciągał się piękny widok na miasto) oraz stare miasto z domem Albrechta Durera, Kościołem Św. Sebalda, rynkiem – Hauptmarkt z Freuenkirche i ażurowa wieżycą miejskiej fontanny Schoner Brunnen a także Kościołem Św. Wawrzyńca. Z kolei zwiedzanie Strasbourga zaczęliśmy od przybycia pod gmach Parlamentu Europejskiego. Niestety przesłoniła go poranna mgła. Następnie pojechaliśmy pod kompleks budynków Rady Europy. W programie zwiedzania zabytkowej części miasta była przepiękna Katedra Notre Dame, Plac Gutenberga z jego pomnikiem oraz malownicza dzielnica La Petite France. Następnie przejechaliśmy do Berna-stolicy Konfederacji Szwajcarskiej, przepięknie usytuowanego w zakolach rzeki Aare. Podziwialiśmy tam Niedźwiedzie Jamy ( niedźwiedź jest w herbie miasta oraz jest maskotką miasta), wspaniałą średniowieczną starówkę z dwunastoma fontannami, przystanęliśmy pod Domem Einsteina i wieżą zegarową Zytglogge oraz zwiedziliśmy wspaniałą katedrę.

Kolejny dzień zaczęliśmy od głównego celu wycieczki, czyli wizyty w międzynarodowym ośrodku badań jądrowych CERN pod Genewą, usytuowanego dosłownie na granicy Szwajcarii i Francji. W programie był wykład wprowadzający a potem  zwiedzanie Hali Magnesów i obiektów eksperymentalnych. Pobyt w CERN-ie zakończyliśmy lunchem w ogromnym barze bistro dla pracowników. Następnie przejechaliśmy do centrum Genewy; podczas spaceru po mieście odwiedziliśmy: Place de Neuve z pomnikiem Henry Dunanta - założyciela Czerwonego Krzyża, Mur Reformatorów, Place de Bourg de Four, Maison Tavel, Arsenał, Hotel de Ville, Katedrę Św. Piotra, Audytorium Kalwina, Ogród Angielski z pomnikiem przyłączenia Genewy do Konfederacji Szwajcarskiej, słynnym zegarem kwiatowym oraz widokiem na Jezioro Genewskie ze słynną Jet d’Eau tryskającą z jeziora na wysokość 140 m. Z kolei w dzielnicy międzynarodowej oglądaliśmy m. in. Siedzibę ONZ, Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, MOP, UNICEF.

Następnego dnia udaliśmy się do Lozanny, gdzie zwiedzaliśmy m.in. Muzeum Olimpijskie i  odbyliśmy rejs statkiem po Jeziorze Genewskim do  Montreux. Wspaniała pogoda potęgowała moc wrażeń i pięknych widoków. W Montreux zupełnie przypadkowo trafiliśmy na uliczny festiwal sztuk wszelakich; można było podziwiać akrobatów rowerowych, motocyklowych, linoskoczków, pokazy gimnastyczne i akrobacje lotnicze oraz wodne.. a wszystko to przy pomniku Freddiego Mercury i muzyce zespołu Queen. Niestety nie mogliśmy zbyt długo uczestniczyć w tych pokazach, gdyż musieliśmy udać się w drogę powrotną do domu.

Tegoroczna wycieczka do Szwajcarii zorganizowana przez Zarząd Oddziału Białostockiego SEP była imprezą bardzo udaną. Przebiegła (jak zawsze!) we wspaniałej koleżeńskiej atmosferze. Było to zasługa jej uczestników oraz profesjonalnej obsługi ze strony biura podróży.