Szwajcaria - V LO Warszawa

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

Wiosną 2015 pojechaliśmy z kolejną grupą uczniów i nauczycieli z V LO z Warszawy do Instytutu Cern w okolicach Genewy, do miejsca gdzie pracuje największa maszyna na świecie - Wielki Zderzacz Hadronów mający kształt okręgu o obwodzie 27 km, umieszczony na głębokości około 100 m pod ziemią na terytorium Szwajcarii i Francji.

Laboratorium pozwala naukowcom korzystać z najnowszych urządzeń badawczych takich jak: akceleratory przyspieszające cząstki do prędkości bliskich prędkości światła oraz detektory, pozwalające śledzić ruch cząstek. Byliśmy tam, gdzie przyjeżdżają naukowcy z całego świata, aby szukać odpowiedzi na nurtujące ludzkość pytania. Są oni przedstawicielami 500 uniwersytetów i ponad 80 narodowości!

Nieco bardziej rozrywkowo choć też edukacyjnie spędziliśmy czas w Technoramie - szwajcarskim Centrum Nauki i Techniki gdzie uczniowie mogli pogłębiać swoją wiedzę, ale tez zweryfikować ją w praktyce. Po drodze odwiedziliśmy najpiękniejsze zakątki Alp Francuskich; niezapomnianych wrażeń dostarczył nam wjazd kolejką gondolowa w Chamonix – Mont Blanc na wysokość 3842 m n.p.m aby ze szczytu Aiguille du Midi podziwiać panoramę Mont Blanc i innych alpejskich szczytów.

 

Cern