Półwysep Bałkański – dlaczego warto go odwiedzić?

A gdyby tak w czasie jednej wycieczki odwiedzić 5 państw, pływać w 2 morzach, zagłębić się w historię i podziwiać naturę niespotykaną w Polsce? To tylko namiastka tego, co przygotowaliśmy dla uczestników wycieczki objazdowej po BałkanachWycieczki objazdowe to taki rodzaj turystyki, który umożliwia poznanie danego regionu z wielu stron, w krótkim terminie. Dobrze zaplanowany i sprawdzony harmonogram podróży gwarantuje odwiedzenie ważnych i znanych turystycznie miejsc, posmakowania lokalnej kuchni i umożliwia skorzystanie z niepowtarzalnych atrakcji. 

 

Bałkańskie krajobrazy

Głównym powodem, dla którego warto odwiedzić półwysep bałkański, jest tutejsza przyroda i zróżnicowane ukształtowanie terenu. Na Terenie Bośni i Hercegowiny znajduje się największy w Europie i jeden z najgłębszych na świecie – kanion Tary, przez który przejedziemy mostem Durdevica. Czarnogóra oferuje kilka szczytów wyższych od Rysów; zdobędziemy jeden z nich - Bobotow Kuk, znajdujący się na wysokości 2523 m n.p.m. Albania obfituje w wielokilometrowe piaszczyste plaże. Grecka wyspa Korfu obfituje w zieleń i kamieniste zatoczki. W czasie wycieczki na Bałkany poznamy też kilka jezior, wśród których na specjalne miejsce zasługują Jeziora Plitwickie z wodospadami na Chorwacji oraz wyjątkowe źródło krasowe w Albanii - Syri i Kalter. Odwiedzimy także jedyny fiord na południu Europy.

 

Unikalna architektura

Podczas objazdowej wycieczki po Bałkanach zwiedzimy wiele wyjątkowych budowli, m.in. twierdzę św. Jana w Kotorze, mauzoleum ostatniego króla Czarnogóry, Most Łaciński, lub tunel pod lotniskiem w Sarajewie. Te ostatnie będą szczególne dla amatorów tematyki wojny Bałkańskiej. Miłośnicy archeologii z pewnością będą zainteresowani Butrintem – osadą założoną podobno przez uciekinierów z Troi. Na Korfu, lub w czarnogórskiej Budwie odwiedzimy miasteczka przywodzące na myśl urokliwe uliczki weneckie. Nie zabraknie też akcentów Polskich – miasto Kruja nazywane jest albańskim Krakowem, a czarnogórski Żabljak porównywany jest z Zakopanem. W trakcie zwiedzania Bałkanów nie można oczywiście pominąć Dubrownika – miasta pełnego zabytków i wyjątkowej architektury średniowiecznej. Kolejką gondolową udamy się na punkt widokowy, z którego roztacza się panorama miasta i pobliskich wysp.

 

Mnogość religii

Historia Półwyspu Bałkańskiego i zamieszkujących go ludzi spowodowała, że na jednym obszarze stykają się ze sobą różne religie. Wyjątkowym tego przykładem jest Sarajewo, gdzie na jednym kilometrze kwadratowym sąsiadują ze sobą świątynie aż 4 różnych wyznań. W czasie wycieczki po Bałkanach zobaczymy synagogę, cerkiew i kościół katolicki oraz meczet, z najbardziej znanym w Sarajewie - Gazi Husrev Bega, a także Monastyr Ostrog – prawosławny klasztor położony w skalnej ścianie.

 

Objazdowa wycieczka na Bałkanach to połączenie aktywnego wypoczynku z wakacyjnym relaksem. Do tego spotkanie z bogatą i różnorodną kuchnią, z wpływami europejskimi oraz orientalnymi. Sprawdź dokładny plan wycieczki i zaplanuj swój wyjazd już dziś.