Krym Tour

Wycieczki na Krym

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów przygotowaliśmy nową ciekawą ofertę wycieczki. Jak zwykle w programie nie zabraknie  tajemniczych miejsc, które moga być gratką nie tylko dla naszych stałych klientów. 

Krym to fascynujący i nadal nie do końca odkryty przez turystów zakątek Europy, gdzie przez wieki Wschód spotykał sie z Zachodem. 

Wczasy na Krymie

Ogromne bogactwo zabytków: starożytne greckie ruiny, intrygujące skalne miasta, pamiętające średniowiecze twierdze, ruiny ormiańskich klasztorów, a także pamiątki po Tatarach: meczety czy słynny Pałac Chanów w Bakczysaraju sąsiadują z pięknymi nadmorskim plażami, malowniczymi skalistymi zatokami, górami z licznymi jaskiniami, wodospadami i wąwozami, a także słonymi jeziorami. 

Krym to także miejsce "doświadczone" przez zimną wojne. W Sewastopolu nadal stacjonuje rosyjska flota czarnomorska a niedaleko w miejscowości Balaklawa znajduje się tajemniczy obiekt 825 ГТC - obecnie Muzeum Zimnej Wojny i Łodzi Podwodnych. 

Został on wybudowany w latach 1957-1961, a odtajniony dopiero w 2003 roku. Jest to podziemny kompleks służący do naprawy podwodnych łodzi. Miał pełnić funkcję schronu przeciwatomowego (pierwszej kategorii) i jednocześnie fabryki łodzi podwodnych. Projekt obiektu powstał jeszcze za czasów Stalina, który przerażony rezultatami bombardowań w Hiroszimie i Nagasaki, szukał skutecznego sposobu obrony sowieckiej floty. Według nieoficjalnych danych koszt samej budowli wyniósł ok. 65 milionów rubli, drugie tyle kosztował system utrzymywania życia w razie ataku nuklearnego. System ten pozwalał żołnierzom przeżyć w sztolniach aż 30 dni, podczas których, obiekt był zupełnie samowystarczalny - posiadał własną wentylację, energię i odpowiednie zapasy żywności. W razie ataku w sztolniach fabryki zmieściłoby się aż 3,5 tysiąca osób i 7 łodzi podwodnych.

 

Co ciekawe Obiekt 825 ГТС uważa się za największy obiekt wojskowy na świecie, licząc tylko te, które zostały odtajnione. Tunel liczący 602 metry posiada ściany o grubości od 6 do 12 metrów, średnia głębokość tunelu to 6 metrów, choć w niektórych miejscach sięga 8,5 metra. Ściany obiektu potrafiłyby wytrzymać bezpośredni atak atomowy o mocy 100 kiloton, czyli 5 razy więcej niż bomba rzucona na Hiroszimę w 1946 roku.

Mapa

Program

Dzień 1

Zbiórka na Dworcu Głównym PKS w Krakowie (godz. 23:00). Nocny przejazd autobusem z Krakowa do Lwowa.

Dzień 2

Przyjazd rankiem do Lwowa. Przerwa na śniadanie. Rozpoczęcie podróży pociągiem - trasa Lwów - Symferopol (ok. 1400 km). Przejazd pociągiem, to świetna okazja do poznania realiów ukraińskich kolei państwowych i nie tylko ... W państwie, którego komunikacja opiera się głównie na miejscowym PKP, pociągi to kwintesencja kraju w żelaznej pigułce.

Dzień 3

Przyjazd do Symferopola. Kontynuowanie podróży do hotelu w Ałuszcie. (ok. 50 km) Zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek i rozpakowanie. Po południu (dla chętnych) przejazd do Jałty - zwiedzanie. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 4

Śniadanie. Dzień wolny - plażowanie lub samodzielna wycieczka do Jałty.
W ten dzień będzie możliwość skorzystania z wycieczka fakultatywnejSudak - Novyj Svet. Serdecznie zapraszamy - program poniżej:

Zwiedzanie genueńskiej twierdzy w Sudaku. Początki budowli nazywanej Genueńską Twierdzą oprócz tego, że władali nią genueńczycy,  mają niewiele z nimi wspólnego. Według legendy twierdzę zbudowali w 212 roku n.e. Alanowie - lud pochodzenia indoirańskiego. Uczeni podają jednak, że twierdza pochodzi z VII wieku, a jej budowniczymi byli Chazarowie lub Bizantyńczycy. Następnie przejazd do kurortu Nowyj Svet. Miejscowość ta słynie z pięknej przyrody z charakterystycznymi dla Krymu, choć nielicznymi Sosnami Stankiewicza, winicami i pięknymi plażami. Ta mała miejscowość posiada jedną z najpiękniejszych plaż na Krymie - zwaną carską, z racji tego, że według legendy w tym miejscu zażywał kąpieli sam car Mikołaj II. Przejdziemy się także po trasie Golicyna, która zawiedzie nas do Groty Golicyna, w której w średniowieczu znajdował się prawosławny klasztor, a w XIX wieku Książę Golicyn przechowywał najlepsze butelki wina ze swojej winiarni. Następnieodwiedzimy wytwórnie win, w której będziemy uczestniczyć w degustacji krymskich trunków z jednej z najlepszej winiarni na Krymie oraz odwiedzimy piwnice i Muzeum Wina.

Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 5

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Rozpoczynamy zwiedzania wschodniego wybrzeża: Wybudowany w połowie XIX wieku Pałac i Park Woroncowa (Ałupka), zamek „Jaskółcze gniazdo" (Haspara), który stał się wizytówką Krymu oraz Pałac Carski (Liwadia - miejsce konferencji jałtańskiej) i/lub wjazd na szczyt Aj - Petri ze wspaniałym widokiem na wybrzeże. Przejazd do Sewastopola z postojem na zdjęcia (Łącznie ok. 150 km). Zakwaterowanie. Obiadokolacja. Czas Wolny. Nocleg.

Dzień 6

Śniadanie. Przejazd do Balaklawy - głównego punktu naszej wycieczki. Zwiedzanie Muzeum Zimnej Wojny - Obiekt 825 ГТС - budowany w latach 1957-61 był tajnym miejscem naprawy podwodnych łodzi, które długie lata nie istniało na mapie Ukrainy! Do obsługi i naprawy podwodnych łodzi sformowano 155 brygadę, która również zajmowała się obroną obiektu. Wejście na wzgórze, skąd rozpościera się piękny widok na Morze Czarne i Balaklawę. Następnie zwiedzanie obwarowań Czembało. Czas wolny w Balaklawie. Powrót do Sewastopola. Spacer po Sewastopolu.
Dla chętnych: wycieczka statkiem po zalewie okalającym Sewastopol. W czasie wycieczki - przegląd łodzi Rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i Marynarki Wojennej Ukrainy
Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 7

Śniadanie. Dzisiejsza wycieczka to początek naszej drogi powrotnej i dobra lekcja historii kultury Krymu, zamieszkiwanego przez Rzymian, Tatarów, Ormian, Karaimów, Rosjan i Ukraińców. Zwiedzać będziemy, kojarzący się Polakom głównie z sonetami krymskimi Mickiewicza - Bahczysaraj (Pałac Chanów Krymskich, Fontanna Łez), Uspenski Monastyr, oraz oddalone o 2,5 km skalne miasteczko Czufut Kale. W miasteczku zobaczymy m.in. Medresę, Mauzoleum Hadżi I Girej Anioła - potomka Czingis-Hana w 9 pokoleniu. Powrót do Sewastopola, czas wolny. Obiadkolacja. Nocleg.

Dzień 8

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Symferopola, gdzie ok. godziny 13:00 wsiadamy do pociągu wiodącego nas w stronę Lwowa.

Dzień 9

Przyjazd do Lwowa w godzinach południowych. Zwiedzanie z przewodnikiem najważniejszych zabytków miasta: Katedra Łacińska i Ormiańska, Rynek (m.in. Kamienica Bandinellich), Kolumna Adama Mickiewicza, Arsenał, Cmentarz Łyczakowski (z Cmentarzem Orląt Lwowskich). Czas wolny. Ok. godziny 24:00 zbiórka. Nocny przejazd z Lwowa do Krakowa.

Dzień 10

Przyjazd do Krakowa w godzinach porannych.  

Uwagi Program jest ramowy – kolejność zwiedzania może ulec zmianie. Wymagany jest ważny paszport.
Zobacz Nasze hotele: TOK Voschod ; TOK Krym

Koszt wyjazdu

CENA/OS:
 
1450 zł

Cena zawiera: 5 noclegi w hotelach klasy turystycznej (pokoje 2, 3, 4 osb.) w Ałuszcie i Sewastopolu, wyżywienie (5 śniadania i 5 obiadokolacje), ubezpieczenie od NNW i KL oraz bagaż, przejazd komfortowym autokarem na trasie Kraków - Lwów - Kraków, bilety kolejowe na traise Lwów - Symferopol - Lwów, obsługę transportową na Krymie, opieka pilota, przewodników miejscowych, całodzienna wycieczka do Muzeum Zimnej Wojni i Łodzi Podwodnych z biletami wstępu, zwiedzanie według programu.

Cena nie zawiera: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, około: 200 PLN. Kosztu wizy rosyjskiej: 230 PLN. Dodatkowej faktultatywnej wycieczki Sudak - Novyj Svet: 150 PLN

Zalecamy zabrać ze sobą ok. 180 UAH na dodatkowe wyżywienie podczas podróży autokarem/pociągiem.

Terminy

Dla grup zorganizowanych termin na zamówienie
zapytaj

Galeria zdjęć