Bajkonur Tour

Opis

50 lat temu, dokładnie 12.04.1961 odbył się pierwszy lot człowieka w kosmos. Kosmonauta Jurij Gagarin w słynnym statku Wostok okrążając Ziemie spędził w przestrzeni kosmicznej 108 minut. Był to największy sukces całego programu kosmicznego prowadzonego przez Związek Radziecki. Udany lot Gagarina to także punkt zwrotny w tym programie, ponieważ od tej chwili większość działań podejmowanych przez ZSRR w celu dalszego podboju kosmosu nie była już utajniana. 

W związku z okrągłą rocznicą tak ważnego momentu w dziejach ludzkości chcemy dać wam możliwość odwiedzenia miejsca z którego startował Gagarin - kosmodromu Bajkonur

Kosmodrom Bajkonur to pierwszy i jak na razie największy obiekt operacji kosmicznych. Znajduje się na tzw. stepie pustynnym w Kazachstanie. Jest to obszar o powierzchni ponad 6 tyś km2 w formie elipsy (90 km wschód-zachód, 85 km północ-południe) wydzierżawiony Rosji przez rząd Kazachstanu, obecnie do 2050 roku.  

Pierwsze prace budowlane ruszyły tu w 1950 roku. Obecnie na terenie kosmodromu znajdują się między innymi: 9 typów kompleksów startowych w tym 15 stanowisk wystrzału rakiet, 34 kompleksy techniczne do przygotowywania rakiet oraz promów kosmicznych, 3 stacje paliw dla promów kosmicznych, dwa lotniska, wielkie centrum komputerowe wyposażone w nowoczesny sprzęt do kontroli lotów.  

Przez długi okres kosmodrom Baikonur pozostawał obiektem tajnym, jednak od kilku lat jest on udostępniony turystom a wycieczki tam stają równie popularne jak wycieczki na przylądek Canaveral w USA. 

Co przyciąga ludzi w takie miejsca ? Start statku kosmicznego to niezapomniane wrażenia ! 

 

Reportaż Telewizji RosCosmos - Baikonur - the Space Harbour - cz.1

Reportaż Telewizji RosCosmos - Baikonur - the Space Harbour - cz.2

Mapa

Program

Dzień 1

Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Odprawa i wylot do Ałma-Aty.

Dzień 2

Przylot do Ałma-Aty - „miasta zieleni'" - byłej stolicy Kazachstanu, położonej u podnóża potężnego (wyższego od Alp) masywu gór Tień Szań. Śniadanie. Spotkanie z przewodnikiem, zwiedzanie miasta: Panfilow - park gwardzistów wraz z największym na świecie drewnianym budynkiem - cerkiew Wniebowstąpienia, wizyta w muzeum archeologicznym i muzeum instrumentów z unikatową kolekcją 60 regionalnych instrumentów, plac republiki - główny plac miasta, czas wolny. Następnie obiadokolacja w regionalnej restauracji. Późnym popołudniem wyjazd kolejką linową na górę Kok-Tube (1100 m n.p.m) - najwyższy punkt w mieście, z którego rozpościera się przepiękna panorama miasta. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Nocleg.

Dzień 3

Śniadanie. Wycieczka do wąwozu Turgen zwanego wąwozem siedmiu wodospadów. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w regionie Ałma-Aty. Znajduje się w pięknej dolinie Parku Narodowego Ile-Alatau. Spacer (1 h) w stronę najbardziej znanego wodospadu Niedźwiedziego mierzącego 30 m. Po drodze zatrzymamy się także nad przepięknym jeziorem Issyk. Czas na posiłek i odpoczynek. Ok. godziny 18:00 powrót do Alamaty. Kolacja. Nocleg.

Dzień 4

Wczesne śniadanie. Przejazd na lotnisko, odprawa i przelot do Kyzył-Ordy. Następnie przejazd do wydzielonego miasta Bajkonur (270 km). Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja. Dla chętnych wieczorny spacer po „kosmicznym" mieście. Nocleg.

Dzień 5

Śniadanie.

Kosmodrom Bajkonur - jest to najstarszy kosmodrom na świecie, jego oficjalna nazwa to 5-GIK "Bajkonur". Na obszarze 75 na 90 km znajduje się 11 kompleksów montażowych, 9 stanowisk startowych oraz 2 lotniska. Znaczenie tego miejsca w historii podboju kosmosu jest nie do przecenienia. Kompleks powstał w roku 1955,  a już 2 lata później wystrzelono stąd pierwszego sztucznego satelitę ziemi Sputnik 1, a kilka miesięcy później w przestrzeń kosmiczną poszybowała Łajka, stąd w 1959 roku wystrzelono pierwszą sondę, która sfotografowała ciemną strona Księżyca, stąd  w końcu po wielu próbach zostaje wyniesiony w kosmos pierwszy człowiek Jurij Gagarin, w roku 1963 startuje również pierwsza kosmonautka Walentyna Tiereszkowa, w historii nie zabrakło również polskiego akcentu jedyny polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski również startował z tego kosmodromu. Bajkonur jest obecnie dzierżawiony przez Rosję, która płaci Kazachstanowi znaczne środki za możliwość użytkowania tej bazy. Od początku funkcjonowania z Bajkonuru wystartowało ponad 1000 rakiet oraz drugie tyle pocisków balistycznych średniego i dalekiego zasięgu. 

Zwiedzanie terenu kosmodromu Bajkonur. Przejazd w miejsce wyrzutni rakiet. Oglądanie konstrukcji słynnejwyrzutni statków kosmicznych nr 2 oraz 1 (miejsce startu Gagarina), a także domu, w którym Gagarin spędził ostatnią noc przed startem. Następnie oglądanie wahadłowca Buran. 

Przejazd na platformę startową - oglądanie startu statku kosmicznego Sojuz TMA-22

Następnie powrót do miasta Bajkonur. W drodze powrotnej projekcja kultowego filmy „Białe słońce pustyni", który zawsze oglądany jest przez kosmonautów przed startem. Obiad, muzeum historii kosmodromu Bajkonur. Wycieczka po mieście: hotel „Cosmonaut"- zbudowany specjalnie dla osób powracających z kosmosu, Aleja kosmonautów - pomnik pionierów, pomnik Juri Gagarina, generała Shubnikowa oraz Nedelina. Czas wolny. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 6

Śniadanie, przejazd na lotnisko w Kyzył-Ordzie (270 km), odprawa i przelot do Ałma-Aty. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 7

Wczesne śniadanie lub lunch packet, przejazd na lotnisko, odprawa i przelot do Warszawy.

Uwagi Program jest ramowy – kolejność zwiedzania może ulec zmianie. Wymagany jest ważny paszport. Start statku kosmicznego Sojuz to skomplikowany proces co za tym idzie trzeba brać pod uwagę fakt, że z przyczyn technicznych może on być odwołany lub przełożony - choć zdarza się to bardzo rzadko. Cena skalkulowana dla 15 osobowej grupy.

Koszt wyjazdu

CENA/OS:
 
6250 zł

Cena zawiera: bilet lotniczy na trasie Ałma-Aty - Kyzył-Orda - Ałma-Aty, wszystkie transfery lotnisko-hotel-lotnisko, 5 noclegów w hotelach */** (3 w Ałma-Aty oraz 2 w Bajkonurze), wyżywienie (6 śniadań, 1 obiad, 5 obiadokolacji), ubezpieczenie od NNW i KL oraz bagaż, wize do Kazachstanu, obsługę transportową w Ałma-Aty, Bajkonurze oraz przejazd na trasie Kyzył-Orda - Bajkonur - Kyzył-Orda, opieka pilota, przewodników miejscowych, przepustki na teren kosmodromu Bajkonur, całodzienna wycieczka do wąwozu Turgen, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, zwiedzanie według programu. 

Cena nie zawiera: biletu lotniczego na trasie Warszawa - Ałma-Aty - Warszawa. Koszt takiego biletu to kwota w granicach: 1700-2300 zł, oraz opłat lotniskowych na terenie Kazachstanu - ok. 25 USD.

Terminy

Dla grup zorganizowanych termin na zamówienie zapytaj

Galeria zdjęć