10 miejsc, które warto odwiedzić w Transylwanii?

Położona na Wyżynie Siedmiogrodzkiej Transylwania to rewelacyjny kierunek turystyczny dla osób uwielbiających niebanalne i tajemnicze zakątki oraz zapierające dech okoliczności przyrody. Ojczyzna najsłynniejszego wampira Drakuli oferuje mnóstwo niezapomnianych atrakcji i krajobrazów, które z pewnością zechcesz uwiecznić na zdjęciach. Co warto zobaczyć w Transylwanii? Jakie miejsca najlepiej uwzględnić w programie swojej wycieczki?

1. Kluż-Napoka

Miasto zlokalizowane w północno-zachodniej Rumunii przez wielu określane jest mianem serca Transylwanii. Zobaczysz tutaj niezwykle piękną architekturę, między innymi budowle sakralne w stylu gotyckim, takie jak słynny kościół św. Michała. Kluż-Napoka z pewnością zaciekawi nie tylko fanów zabytków. W mieście tym działa sporo pubów i klubów, dzięki czemu można je polecić użytkownikom w różnym wieku.

2. Sighisoara

To właśnie tutaj urodził się Vlad Palownik, który stal się inspiracją dla Brama Stokera do stworzenia legendarnej postaci hrabiego Drakuli. Czekają na Ciebie tutaj takie atrakcje jak wzniesiona w XIV wieku Wieża Zegarowa, należący niegdyś do Dominikanów kościół klasztorny oraz Dom pod Jeleniami – charakterystyczna kamienica w późnorenesansowym stylu. Miasto znajdujące się na Wyżynie Transylwańskiej zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

3. Turda

Osoby interesujące się historią na pewno ucieszą się z możliwości odwiedzenia jednej z najstarszej w Europie kopalni soli. W Salina Turda znany na całym świecie minerał wydobywano jeszcze w czasach rzymskich. Swoją działalność kopalnia zakończyła w 1932 roku, a w 1992 roku udostępniono to miejsce dla odwiedzających, czyniąc z niego jedną z największych rumuńskich atrakcji turystycznych.

4. Rasnov

W Rasnovie znajduje się bardzo ciekawy obiekt, który jest zaliczany do grona najbardziej unikalnych zamków chłopskich na terenie Europy. Niegdyś budowlę tę okoliczna ludność wykorzystywała do ochrony przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami.

5. Bran

Kolejne rumuńskie miasto, które pokochają miłośnicy architektury obronnej. Średniowieczny zamek w Siedmiogrodzie to budowla, w której toczy się akcja powieści Brama Stokera, o którym wspominaliśmy wyżej. Obiekt zlokalizowany ok. 30 km od Braszowa jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w Transylwanii.

6. Braszów

Siódme pod względem wielkości miasto w Rumunii również zapewni Ci wiele wyjątkowych doznań turystycznych. Podczas zwiedzania tej miejscowości warto wziąć pod uwagę przede wszystkim Czarny Kościół Braszowski oraz ratusz miejski.

7. Viscri

Odwiedzenie zamieszkiwanej niegdyś przez Sasów miejscowości z pewnością pozwoli Ci poczuć ducha dawnych czasów w Siedmiogrodzie. Wśród znajdujących się tam obiektów nie możesz przegapić kościoła warownego, który stanowi jedną z najbardziej rozpoznawalnych tego typu budowli w Europie. Świątynia stała się popularną atrakcją turystyczną między innymi za sprawą obrazu Eduarda Morresa z 1912 roku.

8. Sinaia

Najważniejszym punktem na mapie tego miasta jest Pałac Peleş, którego budowę rozpoczęto w latach 70. XIX wieku. Budowla znajdująca się u podnóży gór Bucegi służyła jako letnia rezydencja dla królów Rumunii. We wnętrzu obiektu można zobaczyć przepiękne dekoracje w postaci rzeźb z włoskich pracowni, luster i żyrandoli oraz niezwykłą kolekcję bibelotów wykonanych z metali szlachetnych.

9. Sybin

Sybin, nazywane przez niektórych najpiękniejszym miastem Rumunii, to miejsce, o którym powinno się pamiętać podczas planowania wycieczki objazdowej po Transylwanii. Na pewno spodoba się tutaj osobom, które chcą poznać bliżej historię i tradycję tego kraju. Eksponaty gromadzone od 1790 roku zobaczysz w Narodowym Muzeum Brukenthala.

10. Droga Transfogaraska

Jedna z najpiękniejszych tras widokowych w Europie to obowiązkowa pozycja dla turystów odwiedzających Transylwanię. Ponad 150 km drogi to doskonała okazja do zobaczenia wielu cudownych krajobrazów.