Wyjazd do Czarnobyla – co zabrać ze sobą?

Czarnobyl to miejsce, które od lat zwraca na siebie uwagę miłośników ekstremalnych doznań. Ludzie z różnych zakątków świata są ciekawi historii tego ukraińskiego regionu i na własne oczy chcą zobaczyć miejsce, w którym ponad trzy dekady temu doszło do największej katastrofy jądrowej w dziejach ludzkości. Jak spakować się na podróż do Czarnobyla? O jakich rzeczach trzeba koniecznie pamiętać?

Paszport

Bez aktualnego paszportu nie dostaniesz się ani na teren Strefy Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni, ani na teren Ukrainy. Zona znajduje się pod jurysdykcją władz Ukrainy, a przekroczenie granic tego kraju jest możliwe dla mieszkańców Polski tylko w przypadku posiadania wymaganych przez tamtejsze prawo dokumentów tożsamości. Dlatego podczas planowania wyjazdu do Czarnobyla musisz pamiętać o paszporcie.

Długie spodnie i pełne buty

Odpowiedni ubiór to kluczowy element bagażu na podróż do Czarnobyla i miasta Prypeć. Podstawą stroju są długie spodnie i pełne buty. Najlepiej sprawdzi się obuwie za kostkę wyposażone w solidne sznurowanie, na przykład w stylu trekkingowym. Jest to wymóg organizatorów wycieczek, którego należy bezwarunkowo przestrzegać. Ze względu na bardzo zaostrzone standardy bezpieczeństwa nawet w przypadku ciepłych i słonecznych dni strój składający się z szortów i sandałów nie wchodzi w grę. Ubranie ma chronić przed niebezpiecznym dla zdrowia promieniowania. Choć w większości miejsc dawki nie są zagrażające dla życia, warto stosować się do wyznaczonych środków ostrożności, szczególnie w pobliżu Sarkofagu oraz Czerwonego Lasu.

Aparat fotograficzny

Jeśli chcesz mieć pamiątkę z emocjonującego wyjazdu do czarnobylskiej zony, pamiętaj, aby w podróż zabrać ze sobą aparat fotograficzny, dzięki któremu uchwycisz wszystkie odwiedzane miejsca. Niezamieszkane tereny na przestrzeni lat porosły bujną przyrodą, w którą nie ingeruje człowiek. Dlatego okolice Czarnobyla mogą stanowić nie lada gratkę dla entuzjastów fotografii przyrodniczej.

Licznik Geigera

Urządzenie służące do pomiarów promieniowania jonizującego to sprzęt, o którym powinni pamiętać przede wszystkim osoby organizujące wyjazd do Czarnobyla na własną rękę. Licznik Geigera umożliwia zmierzenie promieniowania alfa, beta i gamma, dzięki czemu podczas zwiedzania miejsca katastrofy z 1986 roku zaspokoisz swoją ciekawość oraz zagwarantujesz sobie poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli chcesz wybrać się do Czarnobyla samodzielnie lub w gronie przyjaciół, sprawdź ofertę naszej firmy. Na stronie internetowej Bispol.com możesz zapoznać się ze szczegółowym programem wycieczki oraz kosztami związanymi z takim wyjazdem.