Wyjazd edukacyjny - 1 LO Inowrocław

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

Podczas wyjazdu zorganizowanego dla uczniów I LO z Inowrocławia, realizowaliśmy program dydaktyczny odbywając wizyty studyjne w wybranych ośrodkach zlokalizowanych w trzech krajach europejskich:

w Szwajcarii - w Ośrodku CERN w Genewie do miejsca gdzie pracuje największa maszyna na świecie - Wielki Zderzacz Hadronów mający kształt okręgu o obwodzie 27 km, umieszczony na głębokości około 100 m pod ziemią na terytorium Szwajcarii i Francji. Laboratorium pozwala naukowcom korzystać z najnowszych urządzeń badawczych takich jak: akceleratory przyspieszające cząstki do prędkości bliskich prędkości światła oraz detektory, pozwalające śledzić ruch cząstek. Byliśmy tam, gdzie przyjeżdżają naukowcy z całego świata, aby szukać odpowiedzi na nurtujące ludzkość pytania. Są oni przedstawicielami 500 uniwersytetów i ponad 80 narodowości; pracujący tam polscy naukowcy przybliżyli nam aspekty badania cząstek przy użyciu Wielkiego Zderzacza Hadronów jak też rozszerzyli nasze horyzonty wprowadzając nas w świat nowoczesnej nauki bez granic. W Winterthur – odwiedziliśmy TECHNORAMĘ (Szwajcarskie Interaktywne Centrum Nauki) gdzie w trakcie dydaktycznych zajęć interaktywnych grupowych oraz indywidualnych; uczniowie mogli pogłębić wiedzę a co ważniejsze – zweryfikować ją w praktyce.

we Francji –wielu niezapomnianych wrażeń dostarczyły nam alpejskie atrakcje w okolicach ChamonixMont Blanc-gdzie wjechaliśmy kolejką gondolową na szczyt Aiguille du Midi (3842 m.) aby podziwiać panoramę Alp,  zwłaszcza doskonale widocznego szczytu Mont Blanc.  W drodze powrotnej podróżując trasą krajobrazową, oglądaliśmy zapierające dech w piersiach alpejskie krajobrazy np. podczas przejazdu przez przełęcz  Forclaz do Martigny, czy też - malowniczą szwajcarską riwierę w Montreux nad Jeziorem Genewskim z pomnikiem  Freddiego Mercury i muzeum pamiątek po artyście.

w Niemczech - pojechaliśmy do Leverkusen aby zwiedzić firmę  farmaceutyczną Bayer wraz z kompleksem Chempark W czasie podróży policzyliśmy, że w ciągu tych 6 dni przekraczaliśmy granice między różnymi europejskimi krajami 23 razy, w tym między Francją a Szwajcarią 16 razy!